ویلای دوبلکس طاق بر طاق | دفتر معماری KRDS

ویلای دوبلکس طاق بر طاق ، دفتر معماری KRDS
موقعیت: ایران، نور
معمار مسئول: کوروش رفیعی
تیم طراحی: محسن یزدیان، مهسا الهی، احسان دهقانی، شفق جاویدی، محمد صفی، زهرا اعظمی، ثنا رستگار، پانته آ رفیعی
سازه: نوید امیری
نورپردازی: نورسافرم
مساحت زمین: ۴۴۰ متر مربع
عکس:  محمد حسن اتفاق
اتمام پروژه: ۱۴۰۱

معماری ویلای دوبلکس طاق بر طاق جامعه معماران ایران

پروژه ویلای طاقدار در انتهای یک شهرک ویلایی در شهر رویان که مشرف به دریای خزر است واقع شده است. در طراحی این پروژه دو هدف دنبال شده است: یکی جنبه معماری. تلاشی برای استفاده از امکانات طاق ها که معماران باستانی ایران به وفور به آن پرداخته اند. دیگری در مورد هماهنگی با محیط زیست این منطقه است.

گنبد های ایرانی و ساختار آن ها

با توجه به هدف اول، به نظر می رسد آنچه با امکانات مصالح و سیستم های ساختمانی روز امکان پذیر بود، در طراحی و ساخت این نوع سازه ها انجام شده است. امروزه با ظهور سازه های فولادی و بتنی پیشرفته، امکانات جدیدی برای آزمایش های جدید بیشتر گشوده شده است و ترکیب بندی های جدید و خلاقانه ای به مجموعه آثار معماری در طاق ها و گنبدهای انجام شده در این مجموعه اضافه شده است.

در معماری ایرانی به دو صورت طاق و گنبد شکل می گیرد، که گنبدهای دو پوسته را می توان نقطه اوج این گونه بناها دانست. این پروژه با پیگیری کارهای انجام شده بر روی ترکیبات ساختاری این نوع گنبد، این بار با ترکیب‌ های جدیدی از طاق‌ ها آمده است، که با بریدن و چرخاندن طاق‌ ها در جهات عمود بر هم و قرار دادن آن‌ها روی هم به‌ گونه‌ ای که باری از هرکدام توسط قوس پایینی تحمل شود، به ترکیب‌ های جدیدی از طاق‌ها اصلی در نوع خود دست یافته است.

در این مدل جدید، بار طاق بالا به صورت نقطه ای روی قطب طاق پایینی منتقل شده و دوباره به دیوارها تخصیص داده شده است. این نوع توزیع بار در ترکیب طاق، قدیمی نیست و تنها با استفاده از تیرهای فولادی امکان پذیر است. علاوه بر این، از نظر بصری قابل درک است، بنابراین معماری را فراتر از جنبه های زیبایی شناختی صرف گسترش می دهد.

عماری ویلای دوبلکس طاق بر طاق جامعه معماران ایران

هماهنگی با اقلیم در معماری

برای هدف دوم، برای هماهنگی با اقلیم شمالی، جهت گیری ساختمان به سمت شمال و جنوب انجام شده است تا از تهویه مناسب و سبک بهره مند شود. جهت حرکت هوا از سمت دریا است و منافذ مخالف آن کوران ایجاد کرده و هوای داخل را خنک می کند.

ضلع شرقی و غربی تا حد امکان بسته است و سایه روشن حرکت خورشید بر روی طاق ها باعث ایجاد اختلاف دما در طرفین و در نتیجه حرکت هوا در اطراف ساختمان شده است. سیستم سقف مانسارد (شیروانی) برای پوشش قسمت های بالایی ساختمان استفاده شده است. در حالی که دیوارهای پایه سیمانی هستند. اینها همان موادی هستند که در این منطقه برای مقابله با شرایط سخت باران به وفور استفاده شده است.

عماری ویلای دوبلکس طاق بر طاق جامعه معماران ایران
 
×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع پروژه
انتخاب
خانه‌ی آرمان جامعه معماران ایران

خانه‌ی آرمان | کامبیز اسکندرتبار

خانه‌ی آرمان ، کامبیز اسکندرتبار موقعیت: ایران، نور معمار مسئول: کامبیز اسکندرتبار تیم طراحی: عباس غلامی، علیرضا اسفندریاری، هیلدا تهرانی کارفرما: آرمان حسین‌زاده مجری: آرمان حسین‌زاده مهندس تاسیسات: شرکت نوین مهساز تپورستان نوع تاسیسات: کولر اسپلیت و شوفاژ رادیاتور مهندس سازه: شرکت نوین مهساز تپورستان نوع سازه: بتنی مساحت زمین:

ادامه مطلب »
سه خانه، یک خانواده جامعه معماران ایران

سه خانه، یک خانواده | وحید نسیمی

سه خانه، یک خانواده ، وحید نسیمی موقعیت: ایران، کاشان معمار مسئول: وحید نسیمی تیم طراحی: مهرنوش بابایی، رضا نسیمی، زهره شاه‌حسینی، سارا سلطانیان طراحی و معماری داخلی: وحید نسیمی مجری: وحید نسیمی، سعید همتی نوع تاسیسات: فن‌کویل سقفی توکار، چیلر کارفرما: محمد نبی مهندس سازه: مصطفی شب‌خوان نوع سازه: فلزی مساحت زمین: ۷۳۰ مترمربع

ادامه مطلب »
بلو وینگز جامعه معماران ایران

بلو وینگز | زما آرکیتکس

بلووینگز ، زما آرکیتکس موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: رضا مفاخر تیم طراحی: زما آرکیتکس مدیر پروژه: مونا بیکایی مدیر اجرا: مجتبی اسکندری همکاران اجرایی: سلمان طبسی، سارا عنبری کارفرما: آقای جلیل‌زاده مساحت زیربنا: ۲۰۰ مترمربع عکس: ۱۴۰۰ اتمام پروژه: ۱۴۰۰ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و

ادامه مطلب »
خانه ی بی مرز جامعه معماران ایران

خانه ی بی مرز | حامد اخوی زادگان

خانه ی بی مرز ، حامد اخوی زادگان موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: حامد اخوی زادگان تیم طراحی: نیما هیئت، صبا مهرآرا، نسترن شاهرخی، محسن رضاخانی طراحی و معماری  داخلی: حامد اخوی‌زادگان مجری: امیرحسین نصیبی کارفرما: هدی رستمی نورپردازی: Edgeoffice مساحت زیربنا: ۱۲۰ متر مربع عکس: نیما هیئت اتمام پروژه: ۱۳۹۸ هشدار! تمامی

ادامه مطلب »
نگین جامعه معماران ایران

نگین | زما آرکیتکس

نگین ، زما آرکیتکس موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: رضا مفاخر تیم طراحی: مونا بیکایی مدیر پروژه: مونا بیکایی همکار طراحی: شرکت معماری زما آرکیتکس مدیر اجرا: سلمان طبسی کنترل کیفی: ضیا مفاخر همکاران اجرایی: سارا عنبری، مریم شهرستانی، مارال وثوقی کارفرما: آقای میرحجازی مساحت زیربنا: ۱۳۰ مترمربع عکس: محمدحسن اتفاق اتمام پروژه: ۱۴۰۰

ادامه مطلب »
کتابفروشی انتشارات نگاه جامعه معماران ایران

کتاب فروشی انتشارات نگاه | دفتر طراحی امیرحسین تبریزی

خانه آجری کردان ، استودیو معماری کاوموقعیت: ایران، تهرانمعمار مسئول: امیرحسین تبریزیتیم طراحی: پریسا اله قلی، یحیی بصاممدیر اجرایی: بابک رئیس داناتیم اجرایی: آقای یوسفینظارت: یحیی بصامطراح سه بعدی: پریسا اله قلیگرافیک: نسترن دوستیکارفرما: بابک رئیس دانامساحت زمین: ۳۰ مترمربعمساحت زیربنا: ۴۵ مترمربععکس: امید مهدی زادهاتمام پروژه: ۱۳۹۹اعتبار: شایسته کسب پلاک نقره ای، رویداد میزان معماری، فصلنامه

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.