Search
Close this search box.
Search

ویلای دوبلکس طاق بر طاق | دفتر معماری KRDS

ویلای دوبلکس طاق بر طاق ، دفتر معماری KRDS
موقعیت: ایران، نور
معمار مسئول: کوروش رفیعی
تیم طراحی: محسن یزدیان، مهسا الهی، احسان دهقانی، شفق جاویدی، محمد صفی، زهرا اعظمی، ثنا رستگار، پانته آ رفیعی
سازه: نوید امیری
نورپردازی: نورسافرم
مساحت زمین: ۴۴۰ متر مربع
عکس:  محمد حسن اتفاق
اتمام پروژه: 1401

معماری ویلای دوبلکس طاق بر طاق جامعه معماران ایران

پروژه ویلای طاقدار در انتهای یک شهرک ویلایی در شهر رویان که مشرف به دریای خزر است واقع شده است. در طراحی این پروژه دو هدف دنبال شده است: یکی جنبه معماری. تلاشی برای استفاده از امکانات طاق ها که معماران باستانی ایران به وفور به آن پرداخته اند. دیگری در مورد هماهنگی با محیط زیست این منطقه است.

گنبد های ایرانی و ساختار آن ها

با توجه به هدف اول، به نظر می رسد آنچه با امکانات مصالح و سیستم های ساختمانی روز امکان پذیر بود، در طراحی و ساخت این نوع سازه ها انجام شده است. امروزه با ظهور سازه های فولادی و بتنی پیشرفته، امکانات جدیدی برای آزمایش های جدید بیشتر گشوده شده است و ترکیب بندی های جدید و خلاقانه ای به مجموعه آثار معماری در طاق ها و گنبدهای انجام شده در این مجموعه اضافه شده است.

در معماری ایرانی به دو صورت طاق و گنبد شکل می گیرد، که گنبدهای دو پوسته را می توان نقطه اوج این گونه بناها دانست. این پروژه با پیگیری کارهای انجام شده بر روی ترکیبات ساختاری این نوع گنبد، این بار با ترکیب‌ های جدیدی از طاق‌ ها آمده است، که با بریدن و چرخاندن طاق‌ ها در جهات عمود بر هم و قرار دادن آن‌ها روی هم به‌ گونه‌ ای که باری از هرکدام توسط قوس پایینی تحمل شود، به ترکیب‌ های جدیدی از طاق‌ها اصلی در نوع خود دست یافته است.

در این مدل جدید، بار طاق بالا به صورت نقطه ای روی قطب طاق پایینی منتقل شده و دوباره به دیوارها تخصیص داده شده است. این نوع توزیع بار در ترکیب طاق، قدیمی نیست و تنها با استفاده از تیرهای فولادی امکان پذیر است. علاوه بر این، از نظر بصری قابل درک است، بنابراین معماری را فراتر از جنبه های زیبایی شناختی صرف گسترش می دهد.

عماری ویلای دوبلکس طاق بر طاق جامعه معماران ایران

هماهنگی با اقلیم در معماری

برای هدف دوم، برای هماهنگی با اقلیم شمالی، جهت گیری ساختمان به سمت شمال و جنوب انجام شده است تا از تهویه مناسب و سبک بهره مند شود. جهت حرکت هوا از سمت دریا است و منافذ مخالف آن کوران ایجاد کرده و هوای داخل را خنک می کند.

ضلع شرقی و غربی تا حد امکان بسته است و سایه روشن حرکت خورشید بر روی طاق ها باعث ایجاد اختلاف دما در طرفین و در نتیجه حرکت هوا در اطراف ساختمان شده است. سیستم سقف مانسارد (شیروانی) برای پوشش قسمت های بالایی ساختمان استفاده شده است. در حالی که دیوارهای پایه سیمانی هستند. اینها همان موادی هستند که در این منطقه برای مقابله با شرایط سخت باران به وفور استفاده شده است.

عماری ویلای دوبلکس طاق بر طاق جامعه معماران ایران
 
×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.