Search
Close this search box.
Search

ساختمان اداری_تجاری پارمیدا | دفتر معماری علیدوست و همکاران

ساختمان اداری_تجاری پارمیدا | دفتر معماری علیدوست و همکاران
موقعیت: کرج، گوهردشت
معماران: شهاب علیدوست، سونا افتخار اعظم
کارفرما: حسین کشت پور
مساحت: ۶۷۰۰ مترمربع

این پروژه توسط دفتر معماری علیدوست و همکاران طراحی شده است. قبل از اینکه به شرح معماری ساختمان اداری -تجاری پارمیدا بپردازیم، بهتر است که خلاصه ای راجع به این دفتر معماری برای کاربران گرامی شرح دهیم. دفتر معماری علیدوست و همکاران توسط دو معمار خلاق و جوان ایرانی با نام های شهاب علیدوست و سونا افتخار اعظم پایه گذاری شد. این مجموعه یک دفتر چندرشته ای است که بر روی معماری و طراحی از طراحی پلان های گسترده گرفته تا مبلمان ها تمرکز دارد. اکنون به شرح پروژه اداری- تجاری پارمیدا می پردازیم.

در ابتدا باید گفت که شکل و هندسه زمین( مثلث) آن را از سایر ساختمان های شهری اطراف متمایز می سازد. طبیعتا این فرم ساختمان و چالش های آن بر طراحی اصلی پروژه پارمیدا تأثیر گذاشته است. پهنای قابل توجه زمین ، لزوم تأکید در ورودی چشمگیر و همچنین راه پله و آسانسور ، تیم طراحی را قادر ساخته تا ساختمان اصلی را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کند. این تقسیم بندی، نسبت های بهتری از حجم، پویایی و شکل پذیری را به ارمغان آورده است. در گام بعدی، استفاده دوگانه از دفتر تجاری پروژه، ضمن حفظ وحدت کلی، در حجم نیز بیان شده است. بنابراین بخش های تجاری در سطوح بالای بخش اداری کاملا متمایز می باشند. برای دستیابی به این هدف از قوانین و مقررات شهری در مورد پایه ها از معابر شهری استفاده شده است. این جدایی از کاربردها همچنین با تأکید بر ویژگیهای دوگانه شفاف – نیمه شفاف و تاریک – روشن حاصل می شود.

بر این اساس ، بر خلاف پوسته تجاری کاملاً شفاف ، پوسته متخلخل فضاهای اداری در حجم اصلی گنجانیده شده است. این پوسته نه تنها بر جداسازی مصارف ساختمان تأکید می کند بلکه عملکرد آب و هوایی بسیار موثری در ضلع جنوبی و آفتابی پروژه دارد ، بنابراین شفافیت لازم در فضاهای اداری و همچنین کنترل مؤثر پرتوهای خورشید فراهم می شود. در تلاش برای جلوگیری از طراحی استاتیک، طراحان برای طراحی پوسته بیرونی پویا، پوسته مثلثی شکل ایجاد کردند. یکی از مهمترین مزایای این مفهوم ، تنوع بخشیدن به پلان دفاتر و همچنین شناسایی دفاتر در نمای شهری است. علاوه بر این لازم به ذکر است که استفاده از مثلث های بزرگ در نما، پوسته را به قطعات مسطح تقسیم می کند، که خود ناشی از هندسه مختلف زمین پروژه است که در نمای پروژه نیز به شکلی ملموس و متفاوت آشکار می شود.

پویایی پوسته بیرونی نیز تأثیر عمیقی بر کیفیت فضای داخلی دارد. به گونه ای می توان گفت که این دیواره ها ، به عنوان عنصر اصلی طراحی داخلی محسوب می شوند. از این رو ، سایر عناصر داخلی مانند سقف کاذب ، روشنایی و کفپوش برای پرداختن به این ایده طراحی شده است. در طراحی پروژه ، تمرکز اصلی طراحان به حداکثر رساندن استفاده از نور طبیعی و همچنین قرار دادن راهروهای دسترسی در سمت غیر نور است. در قسمت تجاری ، تنها مرزی بین داخل و خارج ساختمان ، دیوار شیشه ای ویترین است که باعث افزایش کیفیت فضاهای فوق می شود.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
معماری خانه ی برنامی (برنا و نامی) جامعه معماران ایران

خانه ی برنامی | پرستو مالمیر

خانه ی برنامی ، پرستو مالمیرموقعیت: ایران، تهرانمعمار مسئول: پرستو مالمیرتیم طراحی: آیدا سمسار، امین نیری، سهیل باباحسینیطراحی داخلی: پرستو مالمیرمساحت زمین: ۳۲۰ مترمربعمساحت زیربنا: ۴۰۰ مترمربععکس: استودیو دیداتمام پروژه: ۱۳۹۹رتبه‌  نخست بخش مسکونی، دهمین جایزه طراحی داخلی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و

ادامه مطلب »

خانه آبسرد (خانه سفید شماره دو) | فیروز فیروز

خانه آبسرد (خانه سفید شماره دو) | فیروز فیروز موقعیت: ایران، تهران، دماوند ، آبسرد معمار: فیروز فیروز کارفرما: سیروس شفیع زاده سازه (طراحی، اجرا) : فرهاد گرمچی تیم طراحی: نوشین عطروش، هلنا قنبری، علی قدیانی، گلناز لک، نازنین ستایش، بهاره کمالی سال : 1393 کاربری : مسکونی، ویلایی مساحت

ادامه مطلب »

خانه گالری آینه | دفتر معماری افرند سازه

خانه گالری آینه | دفتر معماری افرند سازه موقعیت: ایران، شیراز معماران: سحر بهشت آیین، امیر بهشت آیین تیم طراح: سارا فرد شیرازی مساحت: ۱۲۰ متر مربع تیم اجرا: حسام نصیری، حمید رضا هاشم پور تیم اجرایی پروژه: آرش جعفری، رضا پارسا تیم گرافیک: سارا فرد شیرازی، شیما قائد شرفی،

ادامه مطلب »

ساختمان اداری مهرگان صنعت | گروه طرح و ساخت ازنو

ساختمان اداری مهرگان صنعت | گروه طرح و ساخت ازنو موقعیت: ایران، تهران معماران: احسان توسلی، سولماز تاتاری مساحت ۵۰۰ مترمربع مساحت زیربنا: ۳۱۳۰ مترمربع سال: ۱۳۹۵ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد.

ادامه مطلب »

آپارتمان 112 | مهندسین مشاور نگین شهر آینده

آپارتمان ۱۱۲ | مهندسین مشاور نگین شهر آینده موقعیت: ایران ، کرج ، مهرشهر معمار: علی نقوی نمینی مساحت: ۴۰۰۰ مترمربع سال: ۱۳۹۵-۱۳۹۳ تیم طراحی: امیر لکپور، خورشید مظاهری، سیاوش قربانی، ماهان مهرورز، پویان بیزه، عطیه اکرمی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.