خانه آخر هفته | دفتر طراحی استاک

خانه آخر هفته | دفتر طراحی استاک
موقعیت: ایران شیراز ، شهرک صدرا
معمار و نظارت: علی سوداگران
طراح داخلی: نازنین کازرونیان
اجرا: مهدی یوسفی
تاریخ طراحی: ۱۳۸۵
تاریخ اجرا: ۱۳۸۸

این خانه در شمال‌غربی شهر شیراز و در باغ‌شهرهای شهر جدید صدرا واقع شده است. مساحت زمین آن حدود ۱۰۰۰ متر­ مربع می‌باشد که ۱۰۰ متر مربعِ آن را ساختمانی ۲ طبقه اشغال کرده است.
توجه به سایت پروژه وموقعیت قرار‌گیری حجم ساختمان در بستر طرح‌، دید به محوطه و پس‌زمینه‌ی طرح و جهت نورگیری ساختمان، از اصلی‌ترین ایده‌های طراحی این خانه بوده است.
بدین جهت از حجم خالص سفید‌رنگی استفاده گردید که خود را به سمت راست زمین متمایل نموده تا حجم ویلا در انتهای زمین، نقطه‌ی پایان دید به محوطه نباشد و امتداد حرکت عناصر و سطوح خطی و فضای سبز، تا کوهی که در پس‌زمینه دیده می‌شود، ادامه یابد و به سبُک کردن حجم پروژه و سیال بودن فضا و حرکت چشم تا افق کمک نماید.
کنار رفتن ساختمان به سمت راست، موجب پدید آمدن فضایی جهت پارکینگ گردید که در تضاد با حجم سنگین ساختمان به‌وسیله‌ی یک سازه‌ای چادری پوشیده شد.


دیواره‌های شرق و غرب بسته شد تا مانع تابش مستقیم آفتاب از این وجوه شود و تنها روزنه‌هایی در آنها تعبیه گردید تا ضمن سبک کردن حجم ساختمان، هادی شعاع‌های آفتاب در ساعات مختلف روز به فضای داخل باشد و موجب تنوع رنگ و نور فضای داخلی گردد.
طبقه­ی همکف به مساحت ۱۰۰ متر مربع طراحی شد که شامل نشیمن، آشپزخانه، انباری، غذاخوری و سرویس بهداشتی است. با حرکت ممتد دیواره‌ی غربی و در بر گرفتن استخر و تراس، این دو فضا به فضای داخلیِ طبقه­‌ی همکف اضافه گردید و با قرار دادن پنجره‌های بلند در نمای شمالی، سعی شد تا ارتباط استخر، تراس، فضای نشیمن و پیوستگی عملکردهای خارج و داخل ساختمان، قوی‌تر گردد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه