Search
Close this search box.
Search

فروشگاه ابزار آلات سارو گلوبال | احسان توسلی، سولماز تاتاری

فروشگاه ابزار آلات سارو گلوبال ،  احسان توسلی، سولماز تاتاری
موقعیت: ایران، تهران
معمار مسئول:  احسان توسلی، سولماز تاتاری
تیم طراحی: نیلا شاه محمدی، رعنا قمرصورت
مهندس تاسیسات: محمد یزدی
مهندس سازه: فرهاد بهرامی
گرافیک: نیلا شاه محمدی
مجری: طرح و ساخت از نو (اتابک بهفروز)
مساحت زیربنا: ۸۵ متر مربع
اتمام پروژه: ۱۳۹۹
رتبه‌ی دوم بخش عمومی، دهمین جایزه طراحی داخلی

فروشگاه ابزار آلات سارو گلوبال جامعه معماران ایران

 در پروژه‌ بازسازی و طراحی داخلی فروشگاه یراق‌آلات سارو که در در حسن آباد تهران واقع شده است، دغدغه‌ مهم برای کارفرما، امکان تغییر در چیدمان و نوع محصولات نمایشی بوده است. که با توجه به نیاز بازار، به ناچار می بایست تغییر داده می شد.

لذا ایده‌ اصلی طراحان برای طراحی داخلیاین مکان، خلق فضایی انعطاف‌ پذیر بوده است که بدون آنکه به ماهیت و ساختار کلی فضا لطمه‌ ای وارد شود، کارفرما امکان دخالت در چیدمان و جانمایی دیوارها و عناصر نمایشی را داشته باشد.

قرابت مفهومی و بصری در طراحی داخلی

استفاده از شبکه‌ مدولار گسترده که کل سقف فضا را پوشش می‌ دهد، علاوه بر امکان تامین ایستایی صفحات نمایش در ابعاد و جهت‌ های مختلف و عملی نمودن انعطاف‌ پذیری، با ماهیت صنعتی موضوع قرابت مفهومی و بصری می‌ یابد (کارفرما بنا به نیاز، امکان برپایی مجدد المان‌ های معماری را به صورت‌ های مختلف و منطبق بر نیازهای عملکردی خود خواهد داشت).
استفاده از هندسه‌ سقف و امتداد آن در فضای بیرونی، بجز نظم بخشیدن به جداره‌ پس و پیش شده‌ پیشانی و امکان نصب برند فروشگاه، سعی در دعوت مخاطب به داخل دارد.

تاکید بر صفحه‌ مشبک سقف علاوه بر جای دادن کانال‌ های تاسیساتی و لوازم روشنایی، با عریان‌ سازی ماهیت اصلی سقف فضا (نمایش ساختار طاق ضربی بنای قدیمی) جلوه‌ ای بیشتر یافته است. نمایشی که سعی در بیان و پذیرش بافت قدیمی سایت و ساختمان دارد و به کمک نورپردازی معکوس در بالای شبکه، نه تنها روشنایی عمومی فضا تامین می‌ گردد بلکه بر حس زیبایی شناسانه‌ بافت آجری قدیمی صحه می‌ گذارد.

فروشگاه ابزار آلات سارو گلوبال جامعه معماران ایران
 

پلان مفید و عملکرد حداکثری

جانمایی فضاهای کانتر، انباری، سرویس، آبدارخانه و اتاق مدیریت در جداره‌ پلان، فضای مفید حداکثری را در داخل برای عملکرد اصلی فضا مهیا نمود. در مرحله‌ی بعد، با توجه به ماهیت نمایشی دیواره‌های مجاور ورودی، الگوهای مکعبی بر روی دیوارها تا شدند تا علاوه بر نمایش محصولات، بیننده فضای داخل را ویترینی برای این فروشگاه بی‌ویترین تلقی نماید.

فروشگاه ابزار آلات سارو گلوبال جامعه معماران ایران
 

دقت در اجرای جزئیات طراحی شده، به کارگیری المان‌ های اکسپوز سازه‌ ای و تاسیساتی در جهت شفاف‌ سازی، ترکیب رنگ‌ های خنثی برای امتناع از اغتشاش بصری و استفاده از هندسه‌ خطی و منظم در ساختار المان‌ های داخلی، همگی سعی در القای فضایی صنعتی و با کیفیت به مخاطبین دارد تا نشان شایسته‌ ای از کیفیت محصولات درون خود باشد.

همنشینی شبکه‌ مدولار مدرن و طاق ضربی سنتی، علاوه بر روح‌ بخشی فضای داخلی، به معبر عمومی نیز نفوذ یافته و کنتراستی در بافت قدیمی زمینه خلق می‌ کند تا تاکیدی باشد از برهم نهشت مکمل لایه‌ صنعتی فضا و کالبد قدیمی بنا.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.