Search
Close this search box.
Search

دفتر کار مجموعه کامپیوتر مرکزی | الناز بیطرف، هادی میراب

دفتر کار مجموعه کامپیوتر مرکزی جامعه معماران ایران، الناز بیطرف، هادی میراب
موقعیت: ایران، شیراز
معماران: الناز بیطرف، هادی میراب
تیم طراحی: مرجان لاهوتی
مساحت: ۱۴۰ متر‌مربع
عکس: استودیو دید، امیرعلی غفاری
اتمام پروژه: ۱۳۹۹

دفتر کار مجموعه کامپیوتر مرکزی جامعه معماران ایران

پروژه‌ی معماری داخلی دفتر کار مجموعه کامپیوتر مرکزی همراه با بازسازی و تغییر کاربری یک واحد تجاری به دفتر کار مجموعه‌ی کامپیوتر مرکزی واقع در خیابان اردیبهشت شیراز می‌باشد.
این واحد تجاری در وضعیت اولیه، دو طبقه بوده که با تفکیک و جداسازی طبقات، طبقه‌ دوم با مساحت تقریبی ۱۴۰ مترمربع به فضای دفتر کار اختصاص داده شده است. تناسبات پلانی فضا به صورت طولی می باشد که نورگیری اصلی از سمت شمال پروژه و از سمت جنوب با سطح کمتری صورت گرفته است.

سقف موجود پروژه یک سقف کار شده با کناف به صورت یکدست است که با تعداد مکرر نورهای سقفی که به صورت تکرار‌ شونده در سقف قرار گرفته، انجام شده است. پس از مشاهدات وضعیت موجود، برخورد با این پروژه با چند پرسش آغاز می شود:
• چطور می‌توان به یک فضابندی با توجه به تناسبات طولی پلان و نورگیری مناسب رسید؟
• بهترین طرح برای پاسخگویی به ویژگی‌ های عملکردی که کارفرما از کار و فعالیت کارمندان خود انتظار دارد، چیست؟
• چگونه تاسیسات و زیرساخت‌ های مورد نیاز برای سرویس‌ دهی هر فضا (برقی، سرمایشی و گرمایشی) اجرا شود؟

دفتر کار مجموعه کامپیوتر مرکزی جامعه معماران ایران

مسیر ابتدایی طراحی بر مبنای پیکربندی اولیه‌ فضاها نسبت به ویژگی‌ های عملکردی هر فضا و با هدف ایجاد محیطی فعالیت‌ محور، به طوری شکل گرفته که ارتباطات جمعی در تعادلی با حفظ حریم فضای مدیریت و فعالیت‌ های نیازمند تمرکز به وجود آید. از این رو، جداره‌ های شفاف و نیمه‌ شفاف علاوه بر حفظ این تعادل، فضاهای مابین را نیز مستعد نورگیری ساخته است.

طراحی عملکردی فضاها به طوری شکل گرفته که در کنار فضاهایی که با توجه به ویژگی‌ های منطبق با کار و فعالیت برای کارفرما مطرح بوده، فضاهایی برای استراحت و تعاملات اجتماعی در کنار فضای کار و فضای آشپزخانه با هدف ارتقای سطح نوآوری و خلاقیت در کار مهیا شده است.
در پروژه معماری داخلی دفتر کار مجموعه کامپیوتر مرکزی و در راستای به وجود آوردن شرایطی که باعث نظم بخشیدن و سهولت دسترسی کارکنان به زیرساخت‌ هایی که در حین فعالیت کار خود بدان نیاز دارند،  نگاه ویژه‌ ای به عادت‌ های رفتاری کارمند در حین کار، در طراحی میز کارشان شده است.

همچنین در ابتدای اجرای پروژه پس از تخریب کف و برچیدن تاسیسات موجود، کلیه‌ زیرساخت‌ ها و تاسیسات مورد نیاز هر فضا به طوری اجرا شده که راحت‌ترین سرویس‌دهی را ممکن سازد و سقف موجود با حداقل تغییرات (طبق درخواست کارفرما) طوری با طراحی فضاها منطبق شده که تاثیر مطلوب‌ تری بر زیبایی و نورپردازی فضاها داشته باشد.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.