Search
Close this search box.
Search

خانه 45 متری | گروه معماری اشعری و همکاران

خانه 45 متری
گروه معماری اشعری و همکاران

خانه 45 متری | گروه معماری اشعری و همکاران
سال تکمیل: 1396
زیربنا: 45 مترمربع
محل پروژه: شیراز، خیابان باغ شاه
معماران اصلی: امیرحسین اشعری
عکاس: پرهام تقی اف
تیم طراحی: زهرا جعفری، افشین اشعری
کارفرما: امیرحسین اشعری
نورپردازی: نوید فرح بخش
تیم اجرایی: سحر قرایی، محمد موذنی، محمد دارابی، سعید جمالی، احسان شبانی
سه بعدی: امیر ایرانی دوست حقیقی
گرافیست: زهرا جعفری
مطالعات: الناز امینی خانیمنی

photo_2021-11-15_07-14-26

خواسته ی کارفرمای این پروژه تبدیل انباری روی خرپشته ی یک ساختمان مسکونی به محلی برای سکونت بود و با توجه به متراژ کم فضای آن، هدف ما پیاده کردن طرحی بود که امکان ارائه ی کلیه خدمات یک فضای مسکونی در این فضای کوچک را داشته باشد. همین امر باعث شد، فضا را به گونه ای طراحی کنیم که با دارا بودن قابلیت تطبیق با نیازهای مختلف ساکنانش، گونه های متفاوتی از خود را به نمایش بگذارد. در واقع ما می خواستیم به جای چندبخشی کردن فضا، یک فضای یکپارچه داشته باشیم که در شرایط متفاوت، شکل ها و عملکردهای مختلفی را ارائه دهد.


متراژ اولیه ی فضا، 30 مترمربع بود. ما برای افزایش مساحت آن شروع به پیشروی به سمت جداره ی جنوبی تا لبه ی ساختمان کردیم و در نتیجه توانستیم علاوه بر افزایش متراژ به 45 متر مربع، امکان استفاده بیشتری از منظر بیرونی داشته باشیم. در این قسمت سقف را به اندازه ی یک متر از سقف اتاق اصلی بالاتر بردیم، در نتیجه به سبب اختلاف تراز بوجود آمده در سقف ها امکان جریان یافتن هوا در فضا به علاوه جاسازی بخشی از اثاثیه در آن برایمان فراهم شد. در نهایت می توان گفت شیب دار کردن سقف در این قسمت پاسخی به سازه و شرایط اقلیمی بود (آفتاب و باران). پنجره سرتاسر شیشه ای سه بخشی این سوئیت برداشتی از ارسی های سه درکی در خانه های قدیمی شیراز بود که جمع شدن سه قسمت آن روی یکدیگر به کمک یک فرمان و قرقره موجب از میان برداشتن مرز بین درون و بیرون می گردید تا ارتباطی بی واسطه با بیرون برقرار کند.


با توجه به زاویه تقریبا 80 درجه ای خورشید در ظهر تابستان در جبهه ی جنوبی در شیراز، شبکه فلزی پوشیده از گیاهان خزان پذیر پیچی و رونده، در مقابل پنجره سوئیت قرار دادیم تا در عین کنترل ورود نور در این ایام، مانع از ورود پرتوهای خورشید در زمستان نشود؛ به علاوه باعث حفظ محرمیت بصری به فضای داخلی گردد. ما به جای اختصاص کل فضای بام به محیط بسته، بخشی از آن را به فضای نیمه باز(حیاط بام)، به عنوان یکی از ملزومات فضای سکونت اختصاص دادیم که در عین حال قابلیت یکپارچه شدن با فضای اصلی را داشته باشد. از این فضای گشوده می توان جهت صبحانه خوری، باربیکیو و فضای سیگار نیز استفاده کرد.
ساماندهی فضاهای داخلی:
فضا به گونه ایست که امکان انجام کلیه فعالیت های روزانه و شبانه را برای ساکنان فراهم می کند.
* کلیه قسمت های خدماتی اعم از فضاهای پخت و پز، یخچال، لباسشویی و کمدهای رخت آویز و وسایل، در جداره های فضا تعبیه شده و قابلیت مخفی نمودن آن ها توسط درهای تاشونده وجود دارد تا امکان تغییر کاربری پیدا کند.
* یک میز جزیره ای با عملکرد چندگانه در فضا، قابلیت استفاده جهت غذا خوردن، مطالعه، کار و انواع فعالیت های روزانه را دارد.
* به جهت پیوستگی بین کف و جداره و اتصال تدریجی این دو، یک فضای نشستن دو سطحی در فصل مشترکشان در نظر گرفتیم که علاوه بر نقش نشیمن جمعی، به عنوان جعبه نگهداری وسایل نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
* تخت خواب موجود در فضا با نگاهی استعاری به آبرک(تاب)های قدیمی شیراز، به کمک یه فرمان به صورت دینامیک بوده و قابلیت مخفی شدن در اختلاف تراز سقف در ساعاتی که به آن نیازی نیست، دارد.

موقعیت پروژه:

گروه معماری اشعری و همکاران

  • سال تاسیس: 1384
  • خدمات: طراحی، نظارت، اجرا
  • بنیانگذار: امیرحسین اشعری
  • تلفن تماس: 09389387979 – 09125031005
  • آدرس ایمیل: [email protected]
  • آدرس وبسایت: http://ashari-architects.com

جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

ساختمان اداری بوش | دفتر معماری باغ ایرانی

ساختمان اداری بوش | دفتر معماری باغ ایرانی مکان: ایران ، تهران معماران: مهسا مجیدی ، انوشه احمدی مساحت کل: ۷۶۰ مترمربع سال:‌ ۱۳۹۲-۱۳۹۱ عکس: علی دقیق هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد.

ادامه مطلب »

رستوران بارونه | دفتر معماری “را “

طراحی داخلی رستوران بارونه | دفتر معماری “را “ موقعیت: ایران، کرمان معماران: سجاد مقدم، نیما میرزاصادقی، امیرحسین روحانی سال: ۱۳۹۶ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. روند طراحی در پروژه رستوران بارونه

ادامه مطلب »

ساختمان اداری شیشه کاوه | آتلیه طراحی AA

ساختمان اداری شیشه کاوه | آتلیه طراحی AA موقعیت: ایران ، تهران ، دارآباد معمار: امیرعباس ابوطالبی تيم طراحی: بدریه دهقان ، سمیه کیانپور (معماری و انرژی) تاریخ: ۱۳۹۰-۱۳۹۴ نوع کاربری: ساختمان اداری مساحت زمین: ۶۷۵۰ مترمربع مساحت همكف: ۳۲۰۰ مترمربع مساحت ساخته شده: ۲۸۸۵۰ مترمربع مشاور سازه: مشاور آرتا

ادامه مطلب »

ساختمان باریت | مهندسان مشاور طرح و معماری پرگار

ساختمان باریت | مهندسان مشاور طرح و معماری پرگار موقعیت: ایران، تهران معماران: بهزاد حیدری، شیرین صمدیان تیم طراحی: نجمه اعتمادی، میلاد حسن زاده مساحت کل: ۶۹۰ متر مساحت زیربنا: ۲۸۰۰ متر مربع سال آغاز پروژه: ۱۳۹۵ سال پایان ساخت: ۱۳۹۶ عکس: حسین فراهانی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از

ادامه مطلب »

خانه پیشوا | علی حقیقی

خانه پیشوا | علی حقیقی آدرس : ایران، تهران، پیشوا معمار: علی حقیقی کارفرما: اکبر رحیمی نظارت : مجید ایزدیار، علی حقیقی تیم اجرایی (مدیر، همکاران) : اکبر رحیمی سازه (طراحی، اجرا) : محمدرضا کمیاب تأسیسات الکتریکی (طراح، مجری) : سارا رمضانی تأسیسات مکانیکی (طراح، مجری) : مهدی مهیاری ارائه

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.