Search
Close this search box.
Search

خانه ای با همسایگی سبز | علیرضا مشهدی میرزا

خانه ای با همسایگی سبز | علیرضا مشهدی میرزا
موقعیت: ایران، تهران
معمار: علیرضا مشهدی میرزا
تیم طراحی: حمید زین ساز، پیام طالبی، امین الله وردی
گرافیست: معین کامیاب
ناظر: حمید زین ساز
تأسیسات برق و مکانیک: امیر قراگوزلو، شرکت فرآیند فولاد بتن و ساروج
عکس: حسین برازنده، نگار صدیقی، امیرعلی غفاری

این پروژه با مساحت ۵۱۶ متر مربع و زیر بنای ۲۴۰۹ متر مربع در منطقه ی قیطریه ی تهران واقع شده و شامل پنج طبقه ی مسکونی و دو طبقه ی مشاعات و پارکینگ می باشد. در هر طبقه نیز سه واحد با متراژ های مختلف در نظر گرفته شده بود که در مجموع یک مجتمع مسکونی ۱۵ واحدی را شکل می داد.

پروژه حاضر با عنوان خانه ای در همسایگی سبز زمانی به این دفتر معماری معرفی شد که در مرحله اسکلت و سقف و همچنین آغاز عملیات تیغه چینی بود. این پروژه با پروژه های سابقی که این دفتر معماری انجام داده بودند تفاوت عمده ای داشت و آن مشارکت در ساختش بود. با توجه به این موضوع اولین تجربه ی معماران در طراحی و نظارت به صورت مشارکتی شکل گرفت.

طراحان با در نظر گرفتن اختلاف سطح و شیب عمومی زمین، یک ورودی اصلی پیاده، دو ورودی برای سواره و به علاوه دو ورودی فرعی در بنا پیش بینی کردند. ورودی اصلی پیاده در راستای ورود به لابی اصلی مجتمع در جبهه شرقی قرار گرفته و ورودی های سواره به ترتیب یک ورودی در سمت شرق جهت پارکینگ همکف و ورودی دیگر در قسمت جنوب توسط رمپ به پارکینگ طبقه اول دسترسی یافتند.

طراحان با توجه به این که امکان پیش آمدگی و کنسول ها بر اساس ضوابط شهرداری سعی بر این داشتند تا به جای این که فرم و احجامی بیهوده بر سطح نما ایجاد کنند، یک حرکت یکپارچه و نمادینی را  طراحی کنند که عامل پیوند دهنده هر سه وجه نما نیز باشد.

استفاده از دو متریال آجر و چوب و تکرار المان های الگویی شکل مدرن همچون کرکره های چوبی، آجرهای مجوف و فلاور باکس های عمودی هدف طراح در انسجام و ایجاد یک حجم و نمای واحد با ایده واحد را دارد. بدین ترتیب به جای افزودن المان های حجمی و صلب بر بنا، طراحان سعی در ایجاد یکپارچگی توسط المان های تکرار شونده و عملکردی بنا کردند. در چیدمان این المان ها سعی بر این داشتند تا بنا را از حالت کلاسیک خارج کرده و نما را به فرم انتزاعی تری نزدیک سازند.

همسایگی

در این پروژه همسایگی و مجاورت یکی از موضوعات اصلی کار طراحان می باشد. موقعیت قرارگیری این پروژه بسیار ویژه بود، بدین صورت که زمین سه بر و در محل تقاطع سه خیابان فرعی در محدوده شمال غربی پارک قیطریه قرار گرفته است. سه خیابان اطراف سایت دارای عرض کمی می باشند، از این رو فاصله بلوک های همسایه های ضلع شرقی، شمالی و جنوبی با ساختمانی که می بایست طراحی می شد فاصله ناچیزی بود. بنابراین یکی از موضوعات مهم در این پروژه اشراف دید مزاحم ساختمان های اطراف به حریم خصوصی داخل واحدها و فضاهای عملکردی آن به حساب می آمد.

فضاهایی چون اتاق های خواب، سالن پذیرایی، آشپزخانه و تراس همگی در راستای دید همسایگان مجاور می باشند. بنابراین طراحان سعی کردند تا با ارائه یک الگو و روش پیشنهادی که الگوبرداری از تکنیک قدیمی در معماری ایرانی می باشد، به گونه ای مدرن برای ساکنین این ساختمان حریم خصوصی ایجاد کنند.
راه حل برون رفت از چالش دید مزاحم برای طراحان، طراحی شناشیر و مشربیه در جداره های بناست. این الگو حتی در برخی از نقاط چون تراس ها، حیاط و پارکینگ تا عمق قابل توجهی بنا و فضای داخلی آن را درگیر می نماید. با این تکنیک فضاهای مذکور با تعریف و کاربرد متفاوت مورد استفاده ساکنین قرار می گیرد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

طراحی داخلی رستوران پارکلند | دفتر مهندسین مشاور نهصد

طراحی داخلی رستوران پارکلند | دفتر مهندسین مشاور نهصدموقعیت: ایران، اصفهانمعمار: امین ترکانتیم طراحی: عالیه نادری، مریم اعرابیمساحت کل: ۶۰۰ متر‌مربعمساحت زیربنا: ۵۰۳ متر‌مربعگرافیست: محمدرضا محمودیسال: ۱۳۹۷عکس: علی گرجیان هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان

ادامه مطلب »

خانه دربند | شرکت مشاور شاخه تجربی معماری کلانشهر

خانه دربند | شرکت مشاور شاخه تجربی معماری کلانشهر موقعیت: ایران، تهران معمار: آرش مظفری تـیـم طـراحـی: مـیـلـاد صـالـحـی واثـق، عقیـل بهرا، بـابـک راشـدی، زهـرا سـادات رحـمـتـی، فرهاد مینایی، علی حاج غلامیان، مریم شریفی، ایمان دانشور‌نژاد، مهراد علی محمدی، سیاوش حبیبی، نگین یزدانی، نینا میر‌محمدی، بهناز خانی، نسترن کیا مساحت

ادامه مطلب »

ویلای جنت | گروه معماری آربا

ویلای جنت | گروه معماری آربا موقعیت: ایران، تهران، شهرک غرب معمار: آرین جواهری مساحت: ۶۶۰ مترمربع سال: ۲۰۱۶ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. پروژه ی حاضر شامل بازسازی خانه ای است

ادامه مطلب »
هاستل روبرو جامعه معماران ایران

هاستل روبرو | ساناز خداداد، مهران عارفیان

هاستل روبرو ، ساناز خداداد، مهران عارفیان موقعیت: ایران، تهران، میدان بهارستان، ابتدای خیابان صفی علیشاه، بن‌بست مولا، پلاک 3 معماران اصلی: ساناز خداداد، مهران عارفیان تیم طراحی: ساناز خداداد، مهران عارفیان، کیمیا معتمدی، میثم خاوری مدیر اجرایی: کیمیا معتمدی تیم اجرایی: کیمیا معتمدی، میثم خاوری، بابک عباسی گرافیک و

ادامه مطلب »

ساختمان همسایه پارک | CIAM Office

ساختمان همسایه پارک | CIAM Office موقعیت : ایران ، مشهد ، سید رضی 65 طراح معماری : ( CIAM Office ) سعید بشارتی فر , سپیده حمیدی کارفرما : آقای حمید عرفی طراح سازه : سهیل خسروی طراح تاسیسات مکانیکی و الکتریکی : حسام نقویان , حمید رضا حقی

ادامه مطلب »

ساختمان 11 ، خانه ای برای سروها | دکتر الناز عباسیان ، مهندس محسن حسنی

آپارتمان 11 ، خانه ای برای سروها | دکتر الناز عباسیان ، مهندس محسن حسنی موقعیت: ایران،تهران،خیابان فرشته معماران: دکتر الناز عباسیان ، مهندس محسن حسنی تیم طراحی: آوا ادیبی کارفرما: محسن حسنی رندرینگ: رضا باستانی ، عطا گنجی ، پویا طارمی زیربنا: 3250 مترمربع سال تکمیل: 1402 هشدار! تمامی

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.