Search
Close this search box.
Search

خانه ای با همسایگی سبز | علیرضا مشهدی میرزا

خانه ای با همسایگی سبز | علیرضا مشهدی میرزا
موقعیت: ایران، تهران
معمار: علیرضا مشهدی میرزا
تیم طراحی: حمید زین ساز، پیام طالبی، امین الله وردی
گرافیست: معین کامیاب
ناظر: حمید زین ساز
تأسیسات برق و مکانیک: امیر قراگوزلو، شرکت فرآیند فولاد بتن و ساروج
عکس: حسین برازنده، نگار صدیقی، امیرعلی غفاری

این پروژه با مساحت ۵۱۶ متر مربع و زیر بنای ۲۴۰۹ متر مربع در منطقه ی قیطریه ی تهران واقع شده و شامل پنج طبقه ی مسکونی و دو طبقه ی مشاعات و پارکینگ می باشد. در هر طبقه نیز سه واحد با متراژ های مختلف در نظر گرفته شده بود که در مجموع یک مجتمع مسکونی ۱۵ واحدی را شکل می داد.

پروژه حاضر با عنوان خانه ای در همسایگی سبز زمانی به این دفتر معماری معرفی شد که در مرحله اسکلت و سقف و همچنین آغاز عملیات تیغه چینی بود. این پروژه با پروژه های سابقی که این دفتر معماری انجام داده بودند تفاوت عمده ای داشت و آن مشارکت در ساختش بود. با توجه به این موضوع اولین تجربه ی معماران در طراحی و نظارت به صورت مشارکتی شکل گرفت.

طراحان با در نظر گرفتن اختلاف سطح و شیب عمومی زمین، یک ورودی اصلی پیاده، دو ورودی برای سواره و به علاوه دو ورودی فرعی در بنا پیش بینی کردند. ورودی اصلی پیاده در راستای ورود به لابی اصلی مجتمع در جبهه شرقی قرار گرفته و ورودی های سواره به ترتیب یک ورودی در سمت شرق جهت پارکینگ همکف و ورودی دیگر در قسمت جنوب توسط رمپ به پارکینگ طبقه اول دسترسی یافتند.

طراحان با توجه به این که امکان پیش آمدگی و کنسول ها بر اساس ضوابط شهرداری سعی بر این داشتند تا به جای این که فرم و احجامی بیهوده بر سطح نما ایجاد کنند، یک حرکت یکپارچه و نمادینی را  طراحی کنند که عامل پیوند دهنده هر سه وجه نما نیز باشد.

استفاده از دو متریال آجر و چوب و تکرار المان های الگویی شکل مدرن همچون کرکره های چوبی، آجرهای مجوف و فلاور باکس های عمودی هدف طراح در انسجام و ایجاد یک حجم و نمای واحد با ایده واحد را دارد. بدین ترتیب به جای افزودن المان های حجمی و صلب بر بنا، طراحان سعی در ایجاد یکپارچگی توسط المان های تکرار شونده و عملکردی بنا کردند. در چیدمان این المان ها سعی بر این داشتند تا بنا را از حالت کلاسیک خارج کرده و نما را به فرم انتزاعی تری نزدیک سازند.

همسایگی

در این پروژه همسایگی و مجاورت یکی از موضوعات اصلی کار طراحان می باشد. موقعیت قرارگیری این پروژه بسیار ویژه بود، بدین صورت که زمین سه بر و در محل تقاطع سه خیابان فرعی در محدوده شمال غربی پارک قیطریه قرار گرفته است. سه خیابان اطراف سایت دارای عرض کمی می باشند، از این رو فاصله بلوک های همسایه های ضلع شرقی، شمالی و جنوبی با ساختمانی که می بایست طراحی می شد فاصله ناچیزی بود. بنابراین یکی از موضوعات مهم در این پروژه اشراف دید مزاحم ساختمان های اطراف به حریم خصوصی داخل واحدها و فضاهای عملکردی آن به حساب می آمد.

فضاهایی چون اتاق های خواب، سالن پذیرایی، آشپزخانه و تراس همگی در راستای دید همسایگان مجاور می باشند. بنابراین طراحان سعی کردند تا با ارائه یک الگو و روش پیشنهادی که الگوبرداری از تکنیک قدیمی در معماری ایرانی می باشد، به گونه ای مدرن برای ساکنین این ساختمان حریم خصوصی ایجاد کنند.
راه حل برون رفت از چالش دید مزاحم برای طراحان، طراحی شناشیر و مشربیه در جداره های بناست. این الگو حتی در برخی از نقاط چون تراس ها، حیاط و پارکینگ تا عمق قابل توجهی بنا و فضای داخلی آن را درگیر می نماید. با این تکنیک فضاهای مذکور با تعریف و کاربرد متفاوت مورد استفاده ساکنین قرار می گیرد.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »
خانه باغ برج جامعه معماران ایران

خانه باغ برج | استودیو معماری “با”

خانه باغ برج ، استودیو معماری “با” موقعیت: ایران، اصفهان، مشتاق اول کوچه باغ برج معماران: بابک کریم‌پور، علی شفیق طرح آجر چاربر: سروش اسدی مجری: بابک کریم‌پور، امید اشراقی گرافیک: علی شفیق کارفرما: مهدی فخر طاها نماکار: محمد حق‌نواز مساحت زمین: 100 متر‌مربع مساحت زیربنا: 290 متر‌مربع عکس: محمد

ادامه مطلب »
مجتمع بوم گردی پورداروم جامعه معماران ایران

مجتمع بوم گردی پورداروم | محمدرضا کهزادی

مجتمع بوم گردی پورداروم ، محمدرضا کهزادی موقعیت: ایران، تنکابن معمار مسئول: محمدرضا کهزادی معمار اجرایی: میلاد عابدینی حوزه: ۹ متر مربع عکس: استودیو دید، بنیامین جهانشاهی اتمام پروژه: ۲۰۲۲ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »
گالری سفید جامعه معماران ایران

گالری سفید | دفتر معماری شیفت

گالری سفید ، دفتر معماری شیفت موقعیت: ایران، تهران معماران مسئول: رامبد ایلخانی، نشید نبیان تیم طراحی: رامبد ایلخانی، نشید نبیان، احسان کریمی، پرنیان قائمی، درنا مصرزاده مدیر پروژه: نازنین جواهری گرافیک و ارائه: نغمه اسدبیگی، مهتا امین علی، محمدحسن توانگر، امیر فلاحی اجرا: دفتر معماری شیفت مشاور اجرا: همایون

ادامه مطلب »
خانه اول جامعه معماران ایران

خانه اول | نیما میرزا محمدی

خانه اول ، نیما میرزا محمدی موقعیت: ایران، تهران، فرمانیه، آبکوه چهارم معمار مسئول: نیما میرزا محمدی تیم طراحی: ملیکا میرمیران شرکت مشاور: فضای فرا تهی مدیر اجرا: نیما میرزا محمدی تیم اجرا: آناهیتا امیدوار طراح سه بعدی: ملیکا میرمیران، امیرمحمد بروجردیها گرافیست: نگین اصانلو کارفرما:‌ امیروالا توسلی مساحت: ۱۷۰ مترمربع عکس: نیما

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.