Search
Close this search box.
Search

اقامتگاه بومگردی قدیم خونه | دفتر هفت شهر آریا

اقامتگاه بومگردی قدیم خونه ، دفتر هفت شهر آریا
موقعیت: ایران، گیلان، آستانه اشرفیه، کیاشهر، روستای لسکوکلایه، کوچه کریم نژاد، کوچه نرگس
معماران مسئول: مهرداد هاشم زاده همایونی، آرش هاشم زاده همایونی
تیم طراحی: بهروز خیشابه، اصغر خواجه میری، شقایق مرادی
مشاور سازه: سپهر هاشم زاده همایونی، سیاوش امیراحمدیان
تاسیسات: سعید هاشم زاده همایونی 
مدیر اجرایی: سپهر هاشم زاده همایونی، سیاوش امیراحمدیان
طراح سه بعدی: بهروز خیشابه، شقایق مرادی
گرافیک: بهروز خیشابه، شقایق مرادی
کارفرما: سپهر هاشم زاده همایونی، سیاوش امیراحمدیان
مساحت زمین: ۳۴۰۰ مترمربع
مساحت زیربنا: ۶۰۰ مترمربع
عکس: محمدحسن اتفاق
اتمام پروژه: ۱۳۹۹
افتخارات:
– تقدیر ویژه در مسابقه معماری و معماری داخلی ۱۴۰۰
– برنده پلاک طلایی میزان معماری و نشان کیفیت ۱۴۰۱

اقامتگاه بومگردی قدیم خونه جامعه معماران ایران

قدیم خونه، اقامتگاهی بوم گردی در استان  گیلان، حومه شهر کیاشهر، روستای لسکو کلایه در زمینی به مساحت ۳۴۰۰ مترمربع و زیربنای ۶۰۰ مترمربع است. بنای مذکور با الهام گرفتن از میراث تاریخی و طبـیعی منطقه و بر اساس الگوهای معماری بومی، در راستای الگوهای توسعه معماری پایدار و احترام به فرهنگ و محیط زیست بنا شده است. از جمله چالش های پروژه یافتن شیوه ساخت بنای بومی گیلانی با توجه به منسوخ شدن روش های سـاخت خانه های بومی بود،  قدیم خونه، بر خلاف الگوهای رایج فضاهای اقامتی فضایی برای مکث ، ماندن، تعامل و لمس همه جانبه معماری بومی گیلان است که با تواضع و در کمال خلوص و سادگی سعی دارد زندگی جاری را در کالبدی جدید و با الگو های قدیم برای استفاده کننده از فضا به وجـود آورد.

اقامتگاه بومگردی قدیم خونه جامعه معماران ایران

چوب هـای کرسی بنا (شکیل)  در ردیف ۳ و ۴ با نام فیک، چوب های متعلق به خانه های بومی قدیمی بودند که امروزه برای ساخت خانه های جدید، تخریب و به کارگاه های تولید زغال فروخته می‌شوند و ما با جمع آوری این چوب ‌ها از این کارگاه ها  فرصت دوباره زیستن در یک بنای جدید را به آن‌ها دادیم و سعی کردیم تا قـدمی در طراحی و ساخت پایدار باشد.

چوب های کرسی بنا (شکیل)  در ردیف ۵ و ۶ با نام بنه دار و سرکش که بـه عنوان تـیر اصلی  و تراز کننده بنا مورد استفاده قرار می‌گیرد، در واقع تیرهای برق محلی برای سال ۱۹۷۵-۱۹۷۴ بودند. این تیرها با جایگزین کردن تیـرهای قدیمی با تیر های بتنی جـدیـد توسط اداره برق منطقه  در حال از بین رفتن در انبار بودند که با مساعدت اداره برق محلی توانستـیم پشتوانــه بنای جدید قدیم خونه را با مصالحی۵۰ ساله بنا کنیم تـا تلاشی باشد بر جلوگیری از هدر رفت مصالح، ساخت و ساز مقرون به صرفه.

اقامتگاه بومگردی قدیم خونه جامعه معماران ایران

سازه سقف از دو ردیف تیرهای چوبی فرعی (آجار و سرچوب) تشکیل شده است. سرچوب ها از چوب صنوبر محلی و آجارها از ترکه های نی محلی (بامبو) تهیه شد. تمام اتصالات این عناصر سازه ای سقف، بدون استفـاده از مصالح جدید (میخ، پیچ) با استفاده از طنابی از جنس ساقه برنج به نام وریس که به دست بانوان روستایی بافته شده بود، متصل شدند. که عناصری سبک، بوم آورد، مقرون به صرفه و قابل تهیه توسط مردم بومی روستا هستند. امروزه هویت معماری بومی منطبق با اقلیم کمرنگ شده است و پروژه قدیم خونه سعی بر احیای این هویت کرده است. جنگل های انبوه و متراکم استان گیلان در کنار مزارع برنج از مهم ترین منابع تــامین مصالح ساختمانی منطقه می باشند.

گیاه گالی نوعی الیاف گیاهی است که برای پوشش سقف خانه های روستایی به کار می رود. پوشش نهایی سقف چهار شیبه، با گیاه گالی، سقـف گالی پـوش را به وجود آورده است که به علت شدت و تداوم بارندگی به صورت دو یا چهار شیبه ساخته می شوندو اشکال ساده سقف شیبـدار از به وجود آمدن کـنج های برف گیر جلوگیری کرده و مانع نفوذ آب حاصل از ذوب برف به داخل بنا می شود. قدیم خونه شامل دو طبقه اقامتی است و به‌دلیل وجود نرده ها و ستون های چوبی در ایوان هـای دو طبقه، آن‌ها تلار نام‌گذاری شده اند. هر طبقه شامل ۴ اتاق اقامتی است که با سرویس بهداشتی، حمام و تاسیسات سرمایش و گرمایش جدید،  با هـماهنگی کامل با ساختار بومی_اقلیمی پروژه و با تبعیت از ضوابط و استانداردهای ساختمانی و ضوابط ایمنی اقامتگاه های بوم‌گردی تجهیز شده است.

اقامتگاه بومگردی قدیم خونه جامعه معماران ایران

قدیم خونه شامل ۸ اتاق اقامتی است که ۴ اتاق مستر و دارای سرویس بهداشتی مجزا هستند. کف اتاق ها از حصیر پوشیده شده که تداعی‌گر فضاهای سنتی می‌باشد. کمدهایی که در اتاق‌ها وجود دارند فضایی جهت قرارگیری رختخواب ها نیز هستند.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.