آپارتمان شماره ۱ | دفتر معماری شار

آپارتمان شماره ۱ | دفتر معماری شار
موقعیت : ایران ، شیراز
معمار : احمد قدسی منش
وضعیت : ساخته‌شده
مساحت : ۲۰۰۰ مترمربع
کاربری : مسکونی
تاریخ ساخت : ۱۳۹۲
کارفرما : علی صفرزاده، منصور حمیدیان
تیم طراحی: احمد قدسی‌منش، حمیدرضا محمدی، نسیم خالصی، مریم ناظم‌البکا
پیمان‌کار: احمد قدسی‌منش، حمیدرضا محمدی

از خصوصیات شاخص خیابان قصردشت شیراز، وجود چشمه‌ها، قنوات و آب‌های زیرزمینی، و نیز استقرار باغ‌های متعدد و وسیع است.
این خصیصه، منتج به تعبیه یک شبکه‌‌ گذر آب در امتداد خیابان قصردشت شده است تا امکان آبیاری چنین سطح وسیعی از باغ‌های گسترده‌ را فراهم آورد.این گذرها کماکان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند و از ویژگی‌های منحصربه‌فرد بناها و باغ‌های قصردشت هستند.
پس از تفکیک و تجزیه این باغات، به رغم بی‌بهره ماندن برخی اراضی از وجود درختان، لازم بود شبکه‌ آبرسانی منقطع نباشد و از هرگونه انسداد دائمی مصون بماند.

قوانین شهرداری در حفظ این گذر :
اگرچه قوانین شهرداری صرفا محدود به نگهداری و مسدودنشدن جریان آب در شبکه راه‌آب‌هاست، با این حال، در طراحی این آپارتمان، یک عقب‌نشینی دو متری در وجه انتهایی لحاظ شد و به قیمت اختصاص‌دادن یک حیاط ثانویه در پشت عمارت و جابجایی بدنه اصلی ساختمان، تنها به حفظ فیزیکی و کالبدی آب‌راه بسنده نشده و حفظ موجودیت بصری این گذر نیز مورد توجه قرار گرفته است.
تعامل فضای داخلی با منظر شهری :
تعامل فضای داخلی با منظر شهری، مشتمل بر دید به رودخانه خشک و در امتداد آن کوه‌های شمالی، نکته بااهمیتی در طراحی بود و برای رسیدن به این خواسته، فضاهای عمومی در این جبهه تعبیه شده و با درنظرگرفتن تراس و پنجره‌های طولی در این وجه، سعی بر تامین بیشتر این ارتباط و دید شده است.
در طراحی طبقات، با توجه به خواست کارفرما مبنی بر اختصاص یکی از طبقات به یک واحد چهارخوابه برای سکونت شخصی، طبقه‌ آخر برای این منظور در نظر گرفته شد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

یکبار برای همیشه با حساب گوگل خود وارد شوید!

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پنل کاربری شما

علاقه‌مندی ها

پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

پروفایل کاربری

ارسال پروژه

پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه