Search
Close this search box.
Search

کلینیک دندانپزشکی آلتیمیت | مهندسین مشاور شارپی

کلینیک دندانپزشکی آلتیمیت | مهندسین مشاور شارپی
موقعیت: ایران، تهران، سعادت آباد
معماران : ابوالفضل یزدانی، سید علی زارع
تیم طراحی: احسان قفل ساز
مساحت: ۷۵ مترمربع
نقشه فاز دو: مهسا شمس
طراحی و اجرای سازه: مهندسین مشاور شارپی
عکس: حسین نیکبخت
سال آغاز پروژه: ۱۳۹۶
سال اتمام پروژه: ۱۳۹۷

سوال اصلی طراحی پروژه :
طراحی این پروژه با شرح سوالی آغاز گشت. سوال اصلی این بود که چگونه طراحان می توانند در طراحی و دکوراسیون داخلی فضایی محدود و کوچک، بدون در نظر داشتن دکورسازی های متداول، آن فضا را به سوژه ای برای کاربران تبدیل کنند و همچنین میل به دکورسازی در کارفرما را با ترکیب مبلمان، معماری و طراحی فضا را ارتقا بخشند؟

ایده اصلی طراحی :
این پروژه از همان ابتدای کار با دیدگاهی پژوهش محور همراه بود. پژوهشی در باب چگونگی فرارفتن از یک بنای معماری صرف و تبدیل آن به یک اثر تجسمی همانند یک مجسمه در طراحی و دیزاین فضای داخلی بود. بدین صورت که افزون بر عملکردی که برای کاربری فضای داخلی در نظر گرفته می‌شود، موقعیت موجود نادیده گرفته شده و از فضای معماری به قابلیتی گیرا گذار کند؛ چنان چه کاربر به درون مجسمه‌ای دعوت شود و همچنین مرز میان سوژه‌ ی ناظر و ابژه‌ی مشاهده ‌شونده برداشته شود، به گونه‌ای که کاربر به بخش جدانشدنی از فضا تبدیل شده و در آن، سوژه به ابژه و بالعکس تغییر کند.

با توجه به این که هیچ بنای معماری نمی تواند بدون عملکرد باشد؛ طراحان با استفاده از تلفیق دو هنر معماری و مجسمه سازی، ترکیب فضاها و همچنین رویدادها، با در نظر داشتن سلسله مراتب و الویت بندی بر اساس کاربری، به دنبال این بودند که فضای کلینیک را تلطیف ساخته و حسی از آرامش را به هر دوی کارمندان و مراجعه کنندگان انتقال دهند (با توجه به این که فضاهای درمانی برای مراجعه کنندگان استرس آور می باشد). در راستای این هدف، طراحان به طراحی فضایی یکپارچه پرداختند. آن ها با درگیرکردن نقاط، سطوح و خطوط، کنارهم قرار دادن دیوارها، سقف و مبلمان، فضایی منسجم و همگونی را طراحی کردند که بر اساس ایده ابتدایی طراحی، مراجعه کنندگان جزئی از فضا و در کنش با معماری بنا قرار گرفته و همانند خود معماری، به سوژه ی تماشا تبدیل گشتند.

جهت عملی ساختن این دیدگاه، دستور کار دوگانه ای را طراحی و پایه ریزی کردند:

_ بهره مندی از خطوط افقی در ترکیب بندی فضا؛ خطوط علاوه بر این که پایه ترین و ساده ترین روش برای اتصال دو شی می باشند، خطوط افقی حسی از آرامش را به مخاطب منتقل می کنند و فضاهای محدود را بزرگتر و دلبازتر از آن چه که هستند جلوه می دهند.
_ هارمونی در رنگ یعنی آفرینش ترکیب رنگی منظم و سازگار، با کاربرد به جا و صحیح از تفاوت های رنگ. به زبانی دیگر می توان گفت که هماهنگی باید دارای ۴ ویژگی اصلی باشد: وحدت، تنوع، سازگاری با موضوع و دلنشینی. چنین هماهنگی لازمه ایجاد محیطی است که معمار و طراح داخلی همانند شاعر و نویسنده ای تفکرات و احساسات خود را در راستای اهداف تجاری و همچنین در جهت نزدیکی به مفاهیم هنری بیان کند.

 

انتخاب رنگ :
طراحان در دکوراسیون مطب حاضر رنگ سفید را انتخاب کردند. انتخاب این رنگ به عنوان تنها رنگ موجود در فضا با عملکردی دوگانه در همان ابتدای ورود، فضای درمانی را به مراجعه کنندگان منتقل می سازد. از طرفی دیگر نیز به سبب ویژگی های ذاتی رنگ سفید مبتنی بر استرس آور بودن فضاهای درمانی، به بیماران و به ویژه کودکان آرامش را القا می کند. علاوه بر این باید افزود که رنگ سفید تکانه های احساسی و ناامیدی را تسکین داده و احساسات و افکار بیماران را تسکین می دهد. همانطور که می دانید رنگ سفید در کنار رنگ های دیگر به خصوص طیف های رنگی گرم، حس فوق العاده ای را به مخاطب منتقل می سازد. در این پروژه نیز هارمونی پوشش مراجعه کنندگان با زمینه سفید، در خدمت عملکرد بیش تر ایده ابتدایی طراحی عمل می کند و به علاوه آزادی بی حد و اندازه ای را به مخاطبان می دهد.

طراحی داخلی بیانگر نهایت صحت و دقت است و هیچ چیزی بیش از حد و زیادی نیست، بدون زمینه ای گزاف و مجلل، با تأکید بر سادگی و بی ‌آلایشی. اجزاء و وسایل مورد استفاده در مکان با طراحی داخلی مینیمال با اشکال هندسی مثل مربع با کنج‌های منحنی.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ساختمان مسکونی زندگی جامعه معماران ایران

ساختمان مسکونی زندگی | دفتر طراحی و ساخت فرامان

ساختمان مسکونی زندگی ، دفتر طراحی و ساخت فرامان موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: مرجان فرضیان تیم طراحی: مرجان زارع دهنوی، انسیه عیدوندی مهندس سازه: امیرحسین نامی مدیر اجرایی: علی فرقانیان ناظر اجرایی: خلیل فرقانیان حوزه: ۳۱۷۰ متر مربع عکس: استودیو عمل اتمام پروژه: ۲۰۲۱ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و

ادامه مطلب »
آپارتمان کوهسار جامعه معماران ایران

آپارتمان کوهسار | معماران اشعری

آپارتمان کوهسار ، معماران اشعری موقعیت: ایران، شیراز معمار مسئول: امیرحسین اشعری تیم طراحی: علی عطاران، زهرا جعفری، احسان شعبانی، زهرا رحیمی مساحت: ۱۳۰۰ متر مربع عکس: خاطره عشقی اتمام پروژه: ۲۰۲۲ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح

ادامه مطلب »
جزئیات در معماری (2)

جزئیات در معماری (2)

جزئیات در معماری (2) نام کتاب: جزئیات در معماری (2) نویسنده: گراهام بیزلی ناشر: الزیور سال انتشار: 2010 چاپ:  اول تعداد صفحه: 221 Architecture in Detail II Writer: Graham Bizley Publisher:  Elsevier Ltd Year of publication: 2010 Edition: first Pages: 221 توضیحات Description دانلود     سر فصل ها هنر

ادامه مطلب »
امان خانه جامعه معماران ایران

امان خانه | دفتر معماری چارک

امان خانه ، دفتر معماری چارکموقعیت: ایران، فارس، آباده، روستای نجف‌آباد سفلیمعمار مسئول: مجتبی کاظمیتیم طراحی: زهرا عبداللهیطراحی و معماری داخلی: مجتبی کاظمی، زهرا عبداللهیکارفرما: مجتبی کاظمیمجری: مجتبی کاظمیگرافیست: صنم‌ناز علامهمساحت زمین: 600 مترمربععکس: محمدرضا شکیباییاتمام پروژه: 1398 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و

ادامه مطلب »

ساختمان اداری شریف | دفتر معماری هوبا طرح

معماری ساختمان اداری شریف | دفتر معماری هوبا طرح موقعیت: ایران، تهران معمار: هومن بالازاده تیم طراحی: الهام سیفی آزاد، سمن سلیمانی ها، مونا رضوی، سعیذ فرشباف، داوود رئیسی ناظر سایت: داریوش قربانی مدیر ساخت: محسن آگاهی مند مهندس مکانیک: بهرام اکسیری مهندس الکتریک: امین خانیکی مدل سازی سه بعدی:

ادامه مطلب »
دفتر خدمات بازار سرمایه کاریزما گروه معماران و مهندسین کندو

دفتر خدمات بازار سرمایه کاریزما | گروه معماران و مهندسین کندو

دفتر خدمات بازار سرمایه کاریزما | گروه معماران و مهندسین کندو موقعیت: ایران ، تهران ، خیابان عباس آباد معمار: بهادر کاشانی‌ مدنی همکاران طراحی: بهاره خُمیری، مریم جوادیان، نیکتا ستاره‌سنج طراحی و دکوراسیون داخلی: بهادر کاشانی‌ مدنی اجرا: بهراد کاشانی مدنی سازه: بهرنگ کاشانی مدنی نوع تأسیسات ـ نوع سازه:

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.