Search
Close this search box.
Search

کارخانه ریسندگی و بافندگی احسان پود | دفتر معماری هوبا طرح

کارخانه ریسندگی و بافندگی احسان پود | دفتر معماری هوبا طرح
موقعیت : ایران ، قم ،کیلومتر ۲۰ جاده قم ، شهرک صنعتی شکوهیه ،فاز ۲
معماران: عباس ریاحی‌فرد ، فریناز رضوی نیکو ، هومن بالازاده ، کامران حیرتی
وضعیت : تکمیل شده
مساحت : ۱۲۲۴۴ متر مربع
کاربری : صنعتی
تاریخ: ۱۳۸۶
مدیر پروژه: عباس ریاحی‌فرد
همکاران: شبیر موسوی، اشکان باقری
سازه: محمد اعظمی
تاسیسات مکانیکی:محمد حسین سعیدی ، علی اصغر نظری ، محمد رضا زمردی
تاسیسات الکتریکی: حسین سپهری نیا
اجرا: سروش علیپور، ابوالفضل شهام
کارفرما: مجتبی تنها
عکس: پرهام تقی‌اف
جوایز: رتبه دوم جایزه معمار در بخش عمومی سال ۱۳۸۶

روند طراحی:
هیچ ویژگی و نماد خاصی در منطقه وجود ندارد که بتواند الهام بخش طراحی این پروژه باشد. بنابراین ، از یک روش تحلیل سه گانه برای تشکیل نمودار استفاده شده است.

فرآیند تعریف پروژه:
۱. توزیع برنامه
این پروژه شامل دو سالن تولید ، بخش اداری و همچنین اقامتگاه بود.
روند طراحی با تعیین موقعیت دو سالن اصلی تولید آغاز شد. بخش اداری و اقامتگاهها در قسمت جلو قرار گرفتند. تلاش بعدی ایجاد یک رابطه منطقی بین ساختمان و میدان مجاور با ترکیب این عناصر در یک برنامه به هم پیوسته ( یکپارچه) بود.
۲. سازمان فضایی
ایده مدل یکپارچه با هسته های مختلف ملاک اصلی طراحی در این پروژه بود. نمودارهای مکانی پروژه نشان می دهد که چگونه این هسته ها به یکدیگر متصل می شوند تا چشم اندازهای قدرتمندی شکل دهند. در حین تعریف ورودی اصلی ساختمان ، از این پل معلق به طول ۷۰ متر برای اتصال دو منطقه اداری و مسکونی به هم استفاده شده است. گردش در تمام قسمت های پروژه در زیر این پل انجام می شود.
۳. فرم
شکل ساختمان با الهام از مکانیسمهای ریسندگی و بافندگی که ذات تولید پارچه است تشکیل شده است. خطوط و سطوح اطراف هسته های فضایی در بخش های مختلفی از قبیل سالن های تولید ، ورودی و دیواره پیرامونی پیچیده می شوند تا یک زبان معماری سازگار در کل ساختمان ایجاد شود. برای نشان دادن این ایده به شکلی خالص و تأکید بر هویت صنعتی پروژه ، فولاد و تراورتن تنها مصالحی بودند که در این ساختمان به کار رفته است.

سازه:
سازه این پروژه از یک سیستم خرپایی ِنمایان است که در بعضی قسمت ها تا حدودی با صفحات فولادی پوشانده شده است. بنابراین ، سازه خود به عنصر اصلی معماری تبدیل شده و فضاها را تشکیل می دهد.
تهویه و تاسیسات مکانیکی
با توجه به آب و هوای خشک قم ، یک سیستم مکانیکی کارآمد برای تأمین رطوبت مورد نیاز ۷۰٪ برای یک محیط تولید نساجی ضروری بود. بنابراین ، دو واشر هوا ۶۰،۰۰۰ فوت بر متر مکعب و همچنین یک سیستم فن کویل با گرمایش ، سرمایش ، رطوبت و گردش هوای تازه به دلخواه اجرا شد..

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.