ویلای یاسا | دفتر معماری سهراب رفعت

ویلای یاسا | دفتر معماری سهراب رفعت
موقعیت: ایران، کرج ، کردان
معمار: سهراب رفعت
همکاران طراحی: وحید جودی، نگین عسگری، محمد حسین شوقی
نوع سازه: اسکلت بتنی
مساحت کل ـ زیربنا: ۱۸۵۰ متر‌مربع، ۴۸۵ متر‌مربع
کارفرما: رضا رشیدی
تاریخ شروع و پایان ساخت: اسفند ماه ۱۳۹۶ -   تیر ماه ۱۳۹۸
عکس: وحید جودی

هنگامی که کارفرما به دفتر ما مراجعه کرد، پروژه در مرحله‌ی دیوارچینی قرار داشت. درخواست این بود که با وضع موجود، متناسب‌ترین پیشنهاد برای برنامه فیزیکی، فرم و نهایتاً معماری یک ویلای آخر هفته برای استفاده ی سه برادر به همراه خانواده ی آنها ارائه گردد.
پس از بررسی‌های اولیه، اجزایی که قابل تغییر بودند و نیز اعضای الحاقی در جهت ایجاد الگویی صحیح در برخورد با اقلیم، کانتکست و نیز کاربری بنا و تعامل آن با خانواده اعمال گردید. برای رسیدن به فرمی پاسخگو و نیز انسجام بخش پراکندگی المان‌های موجود، استفاده از یک امتداد مونولیتیک سیمانی به همراه جداکننده‌های چوبی، مورفولوژی بنا را شکل داد.
ایجاد بازشوهای کشیده در جداره‌ی جنوبی در دو طبقه علاوه بر استفاده ی بهتر از نور جنوب، دید مطلوبی را برای خانواده به باغات بالادست بخشید، در عین حال وجود این بازشوها در همکف امکان ایجاد فضایی یکپارچه از درون به بیرون ویلا به وجود آورده تا ارتباط با طبیعت سایت به طور مستقیم میسر باشد.


فضاهای داخل ویلا بدین‌ صورت در ارتباط هستند که در همکف آشپزخانه در ارتباط با سالن پذیرایی و ناهارخوری و نیز مطبخ در ارتباط با بیرون بنا قرار دارد، اتاق مهمان در ارتباط مستقیم بصری و فیزیکی با لنداسکیپ و لابی ورودی ویلا جانمایی شده، موتورخانه با عایق صوتی و حرارتی از بیرون در دسترس می‌باشد، همینطور در طبقه‌ی بالا سه اتاق خواب مستر تقریباً بزرگ، برای سه برادر در نظر گرفته شد که با سالن نیمه خصوصی از یکدیگر جدا شده، به طوری که فضاها دید به باغات و سایت را داشته باشند، و نهایتاً تراسی بزرگ و بدون سقف نیز در این طبقه به سمت باغ جانمایی شده تا اولاً محلی برای ارتباط مستقیم با طبیعت و آسمان باشد و از طرفی با فضای استخر و کنار استخر در تعامل باشد.
نهایتاً فضاها، کریدورها و بازشوها طوری جانمایی و تعریف شده‌اند که سیرکولاسیون طبیعی هوا کاملاً روان صورت پذیرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه