Search
Close this search box.
Search

ویلای ساسان | آریا بیات

ویلای ساسان | آریا بیات
موقعیت: ایران، تهران
معمار: آریا بیات
مساحت: ۶۰۰ مترمربع
طراحی و دکوراسیون داخلی: آریا بیات
اجرا: ایوان مهرازی پایدار
سرپرست کارگاه: کاوه شیبانی
عکس: پیمان شجره
سال: ۱۳۹۷

وضعیت موجود: معماری برازنده در دو دهه چهل و پنجاه میلادی علاوه بر این که در بناهای شاخص معماران معروف دوره طلایی خود را نمایان می ساخت، همچنین بر معماری بدنه (یا ساختمان های معمول شهری) تأثیری عمیق گذاشته بود. پروژه زیر که شامل یک ساختمان در خیابان کامرانیه تهران واقع شده است، نیز جزو این دسته بناها بود. نمای بیرونی شامل حجم های نرم در کنار حجم های مکعبی شکل با پوشش سنگ مرمر خاکستری بود که بر اثر گذر زمان آسیب دیده بود. داخل این ساختمان برخی از عناصر معماری ایرانی که به مرور زمان بدان افزوده شده بودند به چشم می خورد. این عناصر با وجود داشتن جذابیت اولیه، فاقد اصالت و هویت بودند.

اهداف طراحی: در ابتدا برنامه ریزی کارفرما جهت بازسازی ویلایش این بود که به کاربران امکان استفاده اداری و مسکونی را در آینده نیز فراهم آورد.

اولین تجربه‌ی ویلا در بدنه شهری: همانطور که معمار پروژه اشاره می کند، پروژه های ویلایی طراحی شده توسط آن ها منحصر به حومه ی شهرها و ساختمان هایی بوده که مستقل عمل می کرده اند. این پروژه اولین تجربه ی طراحان در برخورد با طراحی ویلای درون شهری بود که می بایست بخشی از بدنه شهری به حساب می آمد.

روند طراحی: با در نظر گرفتن وضعیت موجود و خواسته های کارفرما طراحان تصمیم گرفتند تا هر عنصری که قابلیت حفظ شدن در بنا را داشت، به صورت دست نخورده باقی گذارند. آن ها تنها در پوشش های خارجی اقدام به استفاده از آجر قزاقی نمودند.

همانطور که در پوشش قدیمی حجم های مختلف با استفاده از سنگ مرمر تک رنگ با بافت های متفاوت استفاده شده بود، طراحان نیز از آجر قزاقی در بافت های مختلف اما به صورت تک رنگ استفاده کردند. در بخش جان پناه از آجر مشبک برای سایه ‌اندازی و ایجاد تنوع در بافت نما کردند. بدین صورت خط آسمان پروژه یکنواخت شد.

تلاش طراحان در راستای حذف نرده های فلزی جدا کننده قطعه از خیابان با مخالفت کارفرما شکست خورد. از این رو تصمیم گرفتند تا از ورقه های برش خورده استفاده نمایند تا پوسته ای نیمه شفاف ایجاد شده که با گذر زمان نیز این پوسته با پوشش گیاهی پوشانده شود.

طراحی داخلی: طراحان در طراحی داخل این ساختمان از تنالیته های رنگی خنثی و در سبکی کاملا معاصر استفاده کردند تا در سال های آتی برای کاربران آن محدودیتی در چیدمان ایجاد نشود. متریال های بتن پیش ساخته و سرامیک با رگه های طوسی رنگ طراحان را در این امر یاری کردند و در انتها جداره نورگیر ساختمان با ترکیبی تصادفی از آجرسفید و آینه نقره ای پوشانده شد.
حیاط ویلا نیز با جداره ‌ای متاثر از نما و باغچه هایی با تنوع گیاهی و عناصر مختلف به طرح اضافه شد.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.