خانه ویلایی ایمان | آزیتا اطمینانی اصفهانی

معماری خانه ویلایی ایمان ، آزیتا اطمینانی اصفهانی
موقعیت: ایران، اصفهان
معمار مسئول: آزیتا اطمینانی اصفهانی
تیم طراحی: مهندسین مشاور نقش انگار
طراحی و معماری  داخلی: آزیتا اطمینانی اصفهانی
نوع سازه: بتنی
سازه: مهدی رحمانی
نوع تاسیسات: فن کویل و چیلر
تاسیسات مکانیکی: جواد گیاهچین
تاسیسات الکتریکی: جواد دهقان
نورپردازی: آزیتا اطمینانی اصفهانی
مساحت زمین: ۹۶۵ مترمربع
مساحت زیربنا: ۶۱۵ مترمربع
اتمام پروژه: ۱۴۰۱

معماری خانه ویلایی ایمان جامعه معماران ایران

خانه‌ ایمان پاسخی است به برهه‌ ای از زندگی مالکین جوان آن که به دنبال بستری متفاوت برای رشد ثمره‌ زندگیشان بودند. کالبد معماری پروژه با سازماندهی فضایی پویا به مثابه‌ ظرفی لبریز از نور، طراوت و آزادی، در تلاش است که امکان تجربه‌ ای متفاوت از سبک رایج زیستن در جامعه‌ مدرن امروزی را فراهم آورد.
شکل گیری ایده خانه ایمان هم زمان با تولد فرزند خانواده در حدود ۷ سال پیش متولد و در طی گذر زمان و همراه با چالش های زیاد، رشد کرده است. این ایده مانند یک موجود زنده تکامل پیدا کرده است. معمار این بنا در مسیر و فرایند طراحی با تجربه خوشایندی که در ارتباط با کارفرما و ایمان قلبی او در مسیر طراحی، باعث شد تا پروژه به طراح سپرده شود.

ترکیب احجام کیوبیک

در این خانه ماهیت اصلی را ترکیب احجام کیوبیک ساده‌ ای تشکیل داده است که روی صفحه ای که از سطح زمین بالا آمده است نشسته اند و فضاهای نیمه باز با استفاده از سطوح افقی و فرو نشستن ساختمان در دل زمین تعریف شده اند.

از این طریق علاوه بر تعدیل شرایط اقلیمی، با کمرنگ کردن مرز میان درون و بیرون خانه، ارتباط حسی و بصری ملموسی با حیاط خانه برقرار شده است.

بهره‌ گیری از نور، آب، منظره‌ درختان کاج، سطوح شیشه‌ ای وسیع و تناسبات، تجربه‌ ای بی‌ واسطه از سر زندگی و پویایی سکانس‌ های فضایی خانه را برای ساکنین به ارمغان آورده است و جاری شدن زندگی با شکل‌ گیری خاطرات، فرصت‌ ها و رفتارهای متنوع فردی و جمعی را به‌ راحتی میسر ساخته است.

معماری خانه ویلایی ایمان اثر آزیتا اطمینانی اصفهانی جامعه معماران ایران

سطح بندی فضاهای مختلف

فضاهای مختلف بنا نیز به صورت افقی در سه سطح شامل فضاهای خصوصی (اقامت دائم در طبقه‌ی اول)، نیمه خصوصی (پذیرایی خانوادگی و رسمی در طبقه‌ی همکف) و فضاهای عمومی (سالن دورهمی‌های دوستانه، سالن ورزش و اتاق کار در طبقه‌ زیرزمین) صورت گرفته است.

فضای پذیرایی رسمی خانه که با تناسبات ارتفاعی سقف، جداره‌ های شیشه‌ ای بلند و شومینه تبدیل به قلب خانه شده است، فضای نشیمن خصوصی در طبقه‌ اول را به حیاط متصل کرده است.

معماری خانه ویلایی ایمان اثر آزیتا اطمینانی اصفهانی جامعه معماران ایران
 

جمع بندی نهایی

تغییر سبک زندگی ساکنین بنا تحولی است که خانه‌ ایمان، برای دستیابی به آن تلاش کرده است و با ارائه‌ فضاهای مختلف در کنار هم و در عین حال مجزا که کیفیت همه‌ فضاها و ارتباطات آن نیز با هم حفظ شده، توانسته است نوع نگاه و شیوه‌ زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد و اتفاق‌ های مختلف بسته به نیازهای انسانی را در آن جاری کند.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »
خانه باغ برج جامعه معماران ایران

خانه باغ برج | استودیو معماری “با”

خانه باغ برج ، استودیو معماری “با” موقعیت: ایران، اصفهان، مشتاق اول کوچه باغ برج معماران: بابک کریم‌پور، علی شفیق طرح آجر چاربر: سروش اسدی مجری: بابک کریم‌پور، امید اشراقی گرافیک: علی شفیق کارفرما: مهدی فخر طاها نماکار: محمد حق‌نواز مساحت زمین: 100 متر‌مربع مساحت زیربنا: 290 متر‌مربع عکس: محمد

ادامه مطلب »
مجتمع بوم گردی پورداروم جامعه معماران ایران

مجتمع بوم گردی پورداروم | محمدرضا کهزادی

مجتمع بوم گردی پورداروم ، محمدرضا کهزادی موقعیت: ایران، تنکابن معمار مسئول: محمدرضا کهزادی معمار اجرایی: میلاد عابدینی حوزه: ۹ متر مربع عکس: استودیو دید، بنیامین جهانشاهی اتمام پروژه: ۲۰۲۲ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »
گالری سفید جامعه معماران ایران

گالری سفید | دفتر معماری شیفت

گالری سفید ، دفتر معماری شیفت موقعیت: ایران، تهران معماران مسئول: رامبد ایلخانی، نشید نبیان تیم طراحی: رامبد ایلخانی، نشید نبیان، احسان کریمی، پرنیان قائمی، درنا مصرزاده مدیر پروژه: نازنین جواهری گرافیک و ارائه: نغمه اسدبیگی، مهتا امین علی، محمدحسن توانگر، امیر فلاحی اجرا: دفتر معماری شیفت مشاور اجرا: همایون

ادامه مطلب »
خانه اول جامعه معماران ایران

خانه اول | نیما میرزا محمدی

خانه اول ، نیما میرزا محمدی موقعیت: ایران، تهران، فرمانیه، آبکوه چهارم معمار مسئول: نیما میرزا محمدی تیم طراحی: ملیکا میرمیران شرکت مشاور: فضای فرا تهی مدیر اجرا: نیما میرزا محمدی تیم اجرا: آناهیتا امیدوار طراح سه بعدی: ملیکا میرمیران، امیرمحمد بروجردیها گرافیست: نگین اصانلو کارفرما:‌ امیروالا توسلی مساحت: ۱۷۰ مترمربع عکس: نیما

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.