Search
Close this search box.
Search

مطب دندانپزشکی | گروه معماری روشن

مطب دندانپزشکی | گروه معماری روشن
موقعیت: ایران ، رشت
معمار: روناک روشن
تیم طراحی: کیانه قاسم پورتیم ارائه: نغمه قاسمی- سعیدحقدوست – کریم حاج عباسی – نازنین رئیسی
مساحت کل ساخته شده: ۶۵متر مربع
نوع ساختمان: درمانی تجاری
مهندس یا مشاور تاسیسات الکتریکی: حامد دائمی
مهندس یا مشاور تاسیسات مکانیکی: سعید بابایی
شرکت سازنده/ اجرا : گروه معماری روشن
مدیر اجرایی پروژه: روناک روشن
تیم اجرایی پروژه: نجار:مرتضی هوشیار
پیمانکار: روناک روشن
طراح سه بعدی : سعید حق دوست – کریم حاج رضایی
گرافیست: احمد مومن نیا
متریال های اصلی: شیشه کناف ام دی اف
کارفرما: دکتر نازنین بشردوست
بودجه: ( ریال و دلار آمریکا) چهار میلیارد ریال
عکس: استودیو دید

شرح پروژه از زبان معمار :

نور، ادامه‌ی حیات است و سلامتِ جسم و روان.
توزیعِ مناسب نور در کاربری‌های درمانی اهمیت فراوانی دارد،اما در وضعیتی که همه‌ی امور طبقاتی شده حتی نور هم به‌طور برابر تقسیم نمی‌شود. در محله‌ای با تراکم ساختمانی بالا، واحدی در طبقه‌ی دوم آپارتمانی انتهای کوچه‌ای بن‌بست، چگونه می‌توان نور را که لازمه‌ی پروسه‌ی شفابخشی‌ست بازپس‌گرفت؟
با توجه به محل قرارگیری پروژه‌ و همچنین نمای ساختمان، امکان تغییر در تناسبات و جهت بازشوها وجود نداشت؛ ازاین‌رو برآن شدیم تا نور را با مصادیق آن برای کاربران فضای داخلی تعریف کنیم. در آستانه‌ی ورودی، کاربر با پرتو نوری مواجه می‌شود که پنداری با گشودن درب، از منبعی بیرونی به فضای داخلی تابیده و فضا را به دو نیم تقسیم کرده است. در امتداد دید کاربر فضای سبزی تعبیه شده که مصداق دیگری‌ست از حضور نور؛ نه بدان‌گونه که گیاه را به فضا افزوده باشیم، بلکه پنداری نور سبب شده گیاه دیوار را بشکافد و راهی به بیرون بیابد. در عین‌حال این دیواره‌ی سبز حائلی‌ شده بین فضای انتظار و سرویس بهداشتی برای ایجاد حریم شخصی.

هنگامی که کاربر به سمت فضای انتظار می‌رود با منبع نور دیگری مواجه می‌شود؛ در اینجا پنجره‌ای وجود داشت که پشت آن ساختمانی بدقواره قدکشیده و فضا را محصور کرده بود. ما این پنجره را نیمه‌شفاف کردیم تا با نورپردازی مناسب اینگونه به نظر برسد که منبع نوری در دوردست به آرامی به داخل نفوذ کرده و خبری از ساختمان خودنمای کناری نیست.
کاربر/بیمار وقتی در فضای انتظار می‌نشیند، روبه‌روی او پیشخوانی عریض و روشن قرار دارد که پذیرای اوست و پشت این میز جداره‌ای شیشه‌ای نصب شده به رنگ زرد،گویی بازتابی‌ست از نور بیرون.


در پلان اولیه آشپزخانه‌ای وجود داشت که با تغییراتی  به محل قرارگیری تاسیسات دندانپزشکی تبدیل شد و خدمات آشپزخانه به پشت میز پذیرش انتقال پیدا کرد و به این صورت کشیدگی پذیرش حفظ شد و فضایی یکپارچه در سالن انتظار به‌وجود آمد.
در فضای درمان هم این یکپارچگی و بازتوزیع برابر نور با قرارگیری دیواره‌ی شیشه‌ای نیمه‌شفاف بین اتاق پزشک و اتاق یونیت محقق شد.
با توجه به تاثیرات اثبات شده نور مناسب در بهبود روند درمان ، برای ایجاد محیطی شفابخش و محیطی که کمترین تنش واضطراب را به کاربر القا کند، توجه ویژه ای به این مهم شد و با به‌کارگیری مصادیق حضورِ نور در فضای داخلی و تاکید بر آن سعی شد تا حق به نور برای کاربران فضا تا حد امکان بازپس‌ گرفته شود.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
کلینیک پوست و مو ی پارک وی شرکت طرح و ساخت از نو

کلینیک پوست و مو پارک وی ، شرکت طرح و ساخت از نو

کلینیک پوست و مو پارک وی، شرکت طرح و ساخت ازنو موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول:احسان توسلی، سولماز تاتاری تیم طراحی: نیلا شاه محمدی همکاران اجرایی: امیر حسین نجیمی، آرمین شاه محمدی گرافیست: ندا جهانتاب مهندس یا مشاور تاسیسات مکانیکی: مهدی مهرآوران شرکت سازنده/ اجرا : طرح و ساخت ازنو کارفرما:

ادامه مطلب »

تئاترشهر | امیرعلی سردار افخمی ، لیلا فرهاد

تئاترشهر | امیرعلی سردار افخمی ، لیلا فرهاد موقعیت پروژه: ایران ، تهران معماران: امیرعلی سردار افخمی ، لیلا فرهاد سال ساخت: 1350-1345 عکس: حسین برازنده هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. ساختمان

ادامه مطلب »

بازسازی آپارتمان کوی شماره 16 | آزیتا اطمینانی

بازسازی آپارتمان کوی شماره ۱۶ | آزیتا اطمینانی موقعیت: ایران ، اصفهان ، خیابان خاقانی ، کوچه شماره 16 معمار: آزیتا اطمینانی همکاران طراحی: امیر حافظی ، محمد روح افزا طراحی و معماری داخلی: آزیتا اطمینانی مجری: آزیتا اطمینانی ، امیر حافظی ، محمد روح افزا کارفرما: الهام اسحاقی نوع

ادامه مطلب »

بازسازی خانه ای در کاشان | آتلیه رواق

بازسازی خانه ای در کاشان | آتلیه رواق موقعیت: ایران، کاشان معمار: پدیده آذین تیم طراحی: صبا شابوداغ، مینا تقوی، تکتم کوکلان مساحت: ۲۰۰ مترمربع ساخت و مرمت: محسن شاهی عکس: حمید اسکندری، استودیو دید سال: ۱۴۰۰ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام

ادامه مطلب »

ساختمان پردیس خانه | استودیو معماری کیوانی

ساختمان پردیس خانه | استودیو معماری کیوانی موقعیت: ایران، تهران معمار: نیما کیوانی تیم طراحی: سینا کیوانی مساحت: ۲۴۵۰ مترمربع مدیر پروژه: روح الله امینی مدیر سایت: مهدی خسروانی طراحان داخلی: لادن مستوفی، اکبر خلج گرافیست: سحر نجفی مشاور ساخت: نیما کیوانی عکس: استودیو دید سال: ۱۳۹۶ هشدار! تمامی اطلاعات

ادامه مطلب »
خانه ی بی مرز جامعه معماران ایران

خانه ی بی مرز | حامد اخوی زادگان

خانه ی بی مرز ، حامد اخوی زادگان موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: حامد اخوی زادگان تیم طراحی: نیما هیئت، صبا مهرآرا، نسترن شاهرخی، محسن رضاخانی طراحی و معماری  داخلی: حامد اخوی‌زادگان مجری: امیرحسین نصیبی کارفرما: هدی رستمی نورپردازی: Edgeoffice مساحت زیربنا: 120 متر مربع عکس: نیما هیئت اتمام پروژه: 1398 هشدار! تمامی

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.