Search
Close this search box.
Search

مجتمع مسکونی رویای سپید | دفتر معماری طرح و ساخت صفحه

مجتمع مسکونی رویای سپید | دفتر معماری طرح و ساخت صفحه
موقعیت: ایران، اصفهان
معماران: سید ایمان طاووسی، محمد کریمی، مرضیه طبائیان
تیم طراحی: راضیه آقایی، سمیرا وکیلی
مساحت: ۲۵۰ مترمربع
زیربنا: ۱۲۵۰ مترمربع
عکس: میلاد غربی
سال آغاز پروژه: ۱۳۹۴
سال اتمام پروژه: ۱۳۹۶

پروژه طراحی مجتمع مسکونی رویای سپید نتیجه تجارب ارزشمند گروه معماری طرح و ساخت صفحه در طراحی و اجرا بوده است. این پروژه مسکونی در منطقه ده اصفهان در خیابان دشتستان، قرار دارد. همچنین این مجموعه در بین سال های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ به اجرا در آمده است.

مجتمع مسکونی رویای سپید دارای یک طبقه زیر زمین با کاربری پارکینگ، طبقه همکف با کاربری مسکونی و پارکینگ و پنج طبقه مسکونی می باشد و در مجموع شش واحد مسکونی را در بر می گیرد. ابعاد زمین ۱۰ در ۲۵ متر و مساحت آن ۲۵۰ مترمربع می باشد که در ضلع جنوبی شرقی تقاطع دو گذر ۱۲ متری واقع گردیده است. به غیر از ضلع شرقی که در مجاورت کامل همسایگی قرار دارد، بقیه جبهه های ساختمان با گذر هموار است.

یکی از خواسته های کارفرما ایجاد مجموعه ای بزرگ با حداکثر استفاده از امکانات ساخت با توجه به قوانین و ضوابط شهرداری بود. علاوه براین او خواستار اختصاص یافتن هر طبقه به واحد مسکونی سه خوابه بود. فضای سالن هر واحد در طبقات، بیش ترین ارتباطات را با گذرهای جنوبی و غربی را داشته باشد.

با در نظر گرفتن درخواست های کارفرما و محدودیت زمین و ضروری بودن قوانین و مقررات موجود در تأمین پارکینگ، تمامی راه ها تقریبا به یک پاسخ در طراحی پلان منجر گردید. در طبقه زیر زمین چهار عدد پارکینگ تأمین شد که دسترسی آن از طریق رمپ داخل حیاط امکان پذیر است. در طبقه همکف نیز دو پارکینگ فراهم شد که از گذر شمالی دسترسی به آن امکان پذیر است. بقیه فضای همکف به فضای ورودی ساختمان و یک واحد کوچکتر دو خوابه اختصاص یافت. در هر یک از واحد های بالایی، سالن و نشیمن در جوار ضلع جنوبی و غربی در ارتباط با آشپزخانه، دو اتاق در جبهه شمالی، یک اتاق در جبهه جنوبی مستقر گردیدند. در میان آن ها فضاهای خدماتی چون آشپزخانه، سرویس بهداشتی قرار گرفتند.

در طراحی نمای بیرونی با توجه به پلان مذکور و محدودیت هایی که پیش رو داشت، طراحان تمرکز اصلی را بر بافت، متریال، و طراحی اقلیمی بازشو ها، به خصوص جهت استفاده بهینه از نور و کنترل آن قرار دادند.

آجر همواره به عنوان یکی از مهم ترین و محبوب ترین متریال به کار رفته در بنا برای معماران گذشته بوده است. در این پروژه نیز طراحان از بعد سوم آجر برای ایجاد سایه، حذف انعکاس نور و صدا استفاده کرده اند. همچنین بافتی سه بعدی و غیر مسطح نیز به نمای بیرونی اضافه می کند. رنگ سفید آجر به سبب جذب کمتر انرژی خورشیدی توسط طراحان انتخاب شد که با صرف نظر از بعد سوم و چینش اندود مانند آن، انعکاس شدید نور را در پی دارد.

باید این نکته را نیز اضافه کنیم که با توجه به موقعیت قرار گیری بنا بر روی سایت، و تابش خورشید بر چهار طرف نما، باید تمهیدات خاصی بر پوسته خارجی بنا صورت می گرفت. یکی از اصلی ترین و مهم ترین این تمهیدات بافت و رنگ متریال غالب که آجر سفید و نحوه چیدمان آن با توجه به بعد سوم در نما بوده است. نکته مهم دیگر این است که معماران گذشته هیچگاه سطوح آجرکاری را ساده رها نکرده اند و همواره سعی داشته اند تا با همان متریال آجر موجود و در دسترس، تغییراتی در چینش و بافت آن ها ایجاد کرده و بافتی جدید و طرحی خلاقانه ایجاد کنند به گونه ای که منجر به تزئینات، ظرافت و تنوع در نما می شده است.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

ویلای یار | دفتر معماری آد

ویلای یار | دفتر معماری آد موقعیت: ایران، تهران ، گیلاوند معماران: حسین حسنی، امین حبیبی مساحت زمین: ۵۳۰ متر مربع مساحت بنا: ۲۷۵متر مربع تیم طراحی: شیوا حسنی، مونا قاسمی مشاور سازه: امیر افراد وطن مشاور تاسیسات مکانیکی: مرتضی قدرت نژاد مشاور تاسیسات الکتریکی: نوید جعفری مشاور فضای سبز:

ادامه مطلب »

خانه افشاریان | رنا دیزاین

خانه افشاریان | رنا دیزاینموقعیت: ایران ، کرمانشاهمعمار: رضا نجفیانکارفرما: ماندانا افشاریاننتیم اجرایی (مدیر، همکاران) : افشاریانسازه (طراحی، اجرا) : علی تقویطراح فاز دو : مریم غلامیتأسیسات الکتریکی (طراح، مجری) : بهروز فقیهی فردتأسیسات مکانیکی (طراح، مجری) : امیرعلی اکبرنژادعکس: رضا نجفیانتیم طراحی: مریم نجفیان، مریم غلامی، محمدحسین حمزه لویی، صدف

ادامه مطلب »

باغ اوتیسم | گروه معماری حجم سبز

باغ اوتیسم | گروه معماری حجم سبز موقعیت: ایران، اصفهان معماران: محسن جعفری، احسان محمدی، علی بصیری تیم طراحی: سعیده هاشم زاده، مسعود قاسمی مساحت: ۷۰۰ مترمربع مساحت زیربنا: ۳۰۰۰ مترمربع عکس: فرشید نصرآبادی سال آغاز پروژه: ۱۳۹۴ سال اتمام پروژه: ۱۳۹۶ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان

ادامه مطلب »

کتابچه راهنمای دیتایل های اجرایی برای معماران

کتابچه راهنمای دیتایل های اجرایی برای معماران عنوان کتاب: کتابچه راهنمای دیتایل های اجرایی برای معماران نویسنده: دیوید کنت بلاست ناشر: جان وایلی و پسران سال انتشار: 2009 چاپ: دوم تعداد صفحه: 457 Architect’s handbook of construction detailing Writer: David Kent Ballast, FAIA, CSI Publisher: John Wiley & Sons, Inc

ادامه مطلب »

پروژه خیام | شرکت ایستا

پروژه خیام | شرکت ایستا موقعیت: ایران ، شيراز ، خیابان قصردشت ، كوچه ی 46 جنگلی معمار: اسفندیار عبدشاه همکاران طراحی و اجرای طراحی: علیرضا قطب‌زاده ، امیرنیکداد ، محسن راسخ طراحی و دکوراسیون داخلی: اسفندیار عبدشاه نوع تأسیسات ـ نوع سازه: مینی چیلر ، اسکلت فلزی مساحت کل ـ

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.