Search
Close this search box.
Search

مجتمع مسکونی استقلال | نریمان کریم زاده

مجتمع مسکونی استقلال | نریمات کریم زاده 
موقعیت: ایران، اصفهان
معمار: نریمان کریم زاده
تیم طراحی: الهه بهشت نژاد
مساحت زمین: ۳۶۵ مترمربع
مساحت زیربنا: ۷۸۰ مترمربع
عکس: فرشید نصرآبادی
سال آغاز پروژه: ۱۳۹۶
سال اتمام پروژه: ۱۳۹۸

این پروژه بر سطح زمینی با متراژ ۳۶۵ مترمربع بنا شده است. زمین این پروژه از ضلع جنوبی رو به خیابان قرار دارد و از ضلع غرب، شرق و شمالی رو به پلاک های مسکونی قرار دارد. به طور عمده زمین های موجود در این منطقه دارای ابعاد مشابه و کاربری ویلایی مسکونی و آپارتمانی بنا شده و یا در حال ساخت بودند.

برنامه ریزی طرح، نوعی برنامه ریزی است برای نحوه زیست در این ساختمان مسکونی. همانطور که طراحان اشاره می کنند، اندیشه امروز آن ها، نحوه رفتار و تعاملات آینده انسان هایی که در این واحدها ساکن هستند را شکل خواهد داد. از این رو برنامه ریزی به طوری می بایست باشد که بخش های مختلف بتوانند ضمن برقراری ارتباط صحیح، بیش ترین سهم را از کیفیت های محیطی در اختیار داشته باشند. با توجه به این موضوع قسمت جنوبی فضای عمومی و یک اتاق مستر که به طور کامل دسترسی به نور جنوب دارد، در طبقه دوبلکس وید در قسمت جنوب قرار دارد که موجب شد دو طبقه بالایی دید با ارتفاع بیشتری دیده شود و به علاوه نور جنوب در ارتفاع ۶ متری به طور مستقیم به دو طبقه احاطه داشته باشد.

طراحان بخش شمالی را به فضای خصوصی، آشپزخانه و اتاق ها اختصاص دادند که با توجه به تأمین نور داکتی در بخش شمال در نظر گرفته شد. این امر منجر به دریافت نور کافی از ضلع شمالی و جنوبی شد. لازم به ذکر است که یکی از دلایل اصلی و عمده ی این پروژه اهمیت به دید و نور ساختمان می باشد.

_ طراحی پلان ها در طبقات مختلف در تیپ های مختلفی انجام شده است.
_ به این ترتیب طبق اول و دوم ( تیپ است ۳ خوابه )
_ طبقه ۳ و ۴ به صورت دوبلکس (چهار اتاق خواب طراحی شده است)

طراحان با توجه به این که پلان ها متنوع بود، سعی کردند تا این تفاوت را با توجه به نیازها ایجاد کنند. جهت ایجاد عمق پنجره ها را به سمت داخل اجرا کردند. عقب نشینی موجود در پنجره ها در نقاطی به بالکن منتهی می شدند که با عملکرد فضای داخلی متناسب بود. از طرفی نیز کاربرد شیشه های فریم لس موجب شده تا نور و دید کافی در ساختمان فراهم آید. به علاوه شیب اجرا شده در نمای ساختمان موجب شد تا دید گسترده شده و بدین ترتیب سقف طبقه آخر به صورت شیب کار شده که بهترین دید را داشته باشد.

پروژه ی حاضر به صورت شخصی ساخته شده است. از این رو ساختمان از سطح خیابان حدود ۸۰/۱ پایین تر بنا شد. با توجه به نحوه قرارگیری و اختلاف ارتفاع سطح ازطبقه اول و دوم یکی شده است. این پروژه فرصتی جهت ایجاد تغییر شیوه های نامناسب ساخت و ساز به حساب می آمد تا با همنشینی مناسب تر توده بنا به حیاط و پوشش گیاهی الگوی بهتری ار تامین تراکم انسانی و ساختمانی در بافت اصفهان معرفی شود.از عناصر مهم در سکونت گاه های اصفهان فضای سبز می باشد. از این حضور فضای سبز در حیاط یکی از مهم ترین چالش های پروژه به حساب می آمد.

وجود این باغچه ها و پوشش گیاهی که به صورت طبقاتی و چرخشی و تعریف مسیر منتهی به لابی قرار دارد موجب شد تا زمان ورود به ساختمان طبقه همکف دید به طور مستقیم نداشته باشد. دکوراسیون داخلی این طبقه با توجه به نوع استفاده از فضا به صورت کاملا باز و کاربردی و با در نظر گرفتن تنوع عملکرد در یک فضا طراحی شده است. در این ساختمان طراحی فرم های ساده و سطوح شیشه ای در تمام فضا به کار گرفته شده تا احساس سبکی، روشنایی و سادگی را در فضا حفظ کند.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

کافه هریک | استودیو آرکا طرح کارا

طراحی داخلی سنتی-مدرن کافی شاپ هریک | استودیو آرکا طرح کارا موقعیت: ایران، تهران معمار: مازیار بهرامی، نگین بهرامی تیم طراحی: فرنوش فرجی مساحت: ۱۵۰ مترمربع نقشه فاز ۲: نگین بهرامی طراحی داخلی: مازیار بهرامی، نگین بهرام نورپردازی: میثم هژبر عکس: نگین بهرامی سال: ۱۳۹۷ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و

ادامه مطلب »
پاییز 5 | سید حامد حسینی | تهران

پاییز 5 | سید حامد حسینی | تهران

نام پروژه: پاییز 5(#پاییز۵)
نشانی پروژه: تهران امیر اباد
کاربری: مسکونی
طراح : سید حامد حسینی
ناظر اجرایی : سید حامد حسینی
همکار طراحی: شادی شادمان روز
شروع و اتمام : 1396 – 1398
کارفرما: حاج یوسف فراهانی
مجری: گروه ساختمانی فراسازان
ناظر مقیم: علی فراهانی و سالار نگهبان
عکاس: محمد حسن اتفاق
طراح سازه: اشکان فیضی راد
زیربنا: 670 متر مربع
مساحت زمین: 166 متر مربع

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی گوشواره ها | رضا حبیب زاده

ساختمان مسکونی گوشواره ها | رضا حبیب زاده موقعیت: ایران ، تهران معمار: رضا حبیب زاده کارفرما : ابراهیم موسوی نظارت : رضا حبیب‌زاده سازه (طراحی، اجرا) : نادر شکوفی ارائه : حسین میرزاجانی، هادی فهیمی عکس : پرهام تقی‌اف، شیدا اعتماد، فرهود حقی تیم طراحی: شیدا اعتماد سال :

ادامه مطلب »

مدرسه نور مبین | استودیو تجربه بنیادین معماری

مدرسه نور مبین | استودیو تجربه بنیادین معماری موقعیت: ایران، سمنان معماران: انسیه خمسه، آرش نصیری مساحت: ۲۵۰۰ مترمربع سال: ۲۰۱۷ عکس: آرش نصیری، علی دقیق، بهروز خمسه، فرید الماسی، سروش ریاضی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح

ادامه مطلب »

آپارتمان شماره 17 | ایمان طاووسی ، محمد کریمی

آپارتمان شماره ۱۷ | ایمان طاووسی ، محمد کریمی موقعیت: ایران ، اصفهان ، خیابان تالار معماران: ایمان طاووسی ، محمد کریمی تیم طراحی: ساغر رفیعیان ، مائده جعفری ، نازنین امی ، یاسمن فلاحتی کارفرما: محمد طاهراحمدی زیربنا: 800 مترمربع سال: 1399 – 1400 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و

ادامه مطلب »
ساختمان اداری و سایت تولیدی شرکت دارویی سیناژن، ساناز قائم‌ مقامی، مجتبی محمد ظاهری، جامعه معماران ایران

ساختمان اداری و سایت تولیدی شرکت دارویی سیناژن | ساناز قائم‌ مقامی، مجتبی محمد ظاهری

ساختمان اداری و سایت تولیدی شرکت دارویی سیناژن ، ساناز قائم‌ مقامی، مجتبی محمد ظاهری موقعیت: ایران، کرج، سیمین‌ دشتی معمار مسئول: ساناز قائم‌ مقامی، مجتبی محمد ظاهری تیم طراحی: ندا شاهجویی، مهیار جاویدان، فرزانه نوروزی، نیلوفر مرادی، پرتو هدایتی، آراز اسماعیلی، کامیار صلواتی مساحت زمین: ۲۰۱۷۷ مترمربع عکس:  آیدین

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.