لئو مال | گروه معماری برسام

لئو مال | گروه معماری برسام
موقعیت: ایران ، تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از چهارراه پارک وی ، نبش خیابان فرشته
معمار: علی شریف
همکاران طراحی: همایون عطایی، علی بهاری، نیما صمدی راد
مدیر اجرایی پروژه: ساسان سجودی
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: چیلر تراکمی و موتورخانه مرکزی، اسکلت فلزی، پیچ و مهره
مساحت کل ـ زیربنا: ۲۰۰۰ متر‌مربع، ۱۷۰۰۰ متر‌مربع
کارفرما: بخش خصوصی
تاریخ شروع و پایان ساخت: ۱۳۹۷  -  ۱۳۹۲
عکس: دید استودیو، علی شریف

توضیحات پروژه از زبان معمار

زمانی که پروژه‌ی لئومال به دفتر ما ارجاع شد، ساختمان در مرحله‌ی اسکلت و تکمیل سفت‌کاری بود. در این مرحله با توجه به بسته شدن برنامه‌ی فیزیکی و کلیات پروژه، امکان دخل و تصرف محدودی در کالبد اصلی پروژه وجود داشت. همچنین با توجه به خواست کارفرما، مبنی بر استفاده‌ی حداکثری از سطح زیربنا و متراژ مفید مجاز به ساخت در قالب ضوابط شهرداری، امکان بازی‌های فرمی و حجمی در پروژه را محدودتر ساخت. لذا مشاور بر آن شد که با ایجاد پوسته‌ای شاخص و استفاده از امکاناتی چون نورپردازی‌های خاص و نظر به زنده بودن پروژه، چه در روز و چه در شب (با توجه به کاربری تجاری – اداری پروژه) عملیات طراحی را شروع کند.
اولین نکته‌ای که در مواجهه با پروژه توجه ما را به خود جلب کرد، درختان تنومند خیابان ولیعصر و نیز خاطراتی که در ذهن هر رهگذری از جداره‌ی شهری خیابان ولیعصر بود که در پشت پرده‌ای سبز از شاخ و برگ درختان به جای می‌گذارد. لذا تصور ما از این پروژه، درخشش آن به مانند نگینی در لابه‌لای شاخ و برگ درختان بود. از این رو بدنه‌ای سفید رنگ را برای پروژه در نظر گرفتیم و تاثیر سایه درختان بر بدنه آن را به صورت نمادین و انتزاعی با فرم‌های هندسی خلاصه شده از برگ درختان و با اشاره به نقوش اسلیمی و ایرانی طراحی کردیم.


بدنه‌ی طراحی شده در نمای جنوبی به صورت دو پوسته‌ی متصل به هم شکل گرفت. لایه‌ی داخلی آن ورق سمنت بورد ساده و لایه‌ی بیرونی ورق سمنت بورد CNC شده بود که نقوش مورد نظر روی آن ایجاد شده‌اند. ضمناً با توجه به اینکه در طراحی نمای جنوبی، به علت اینکه رو به حیاط اختصاصی پروژه است، امکان پوسته‌سازی و بازی‌های حجمی بیشتری فراهم بود، دست ما را در این جبهه از کار بیشتر باز می‌گذاشت. ولی در نمای شمالی و غربی پروژه با توجه به اینکه نماهای اصلی پروژه محسوب می‌شدند و رو به گذرهای اطراف پروژه بودند، طراحی آن به نحوی انجام شد که ورق‌های سمنت بورد به صورت تک لایه و با فضای خالی پشت آن اجرا شود که امکان یک نورپردازی پس زمینه (Back Light) را برای پروژه فراهم سازد.
بدین ترتیب پروژه در روز، با تاکید بر سایه‌اندازی شاخ و برگ درختان ولیعصر در بدنه‌ی آن، در قالب نقوش CNC شده خودنمایی می‌کند و در شب نیز نورپردازی متحرک، به صورت پس زمینه، از لابه‌لای این نقوش همچون انوار تابش آفتاب از بین شاخ و برگ درختان جلوه‌گر می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه