Search
Close this search box.
Search

ساختمان مسکونی اندرزگو | دفتر معماری آینه

ساختمان مسکونی اندرزگو | دفتر معماری آینه
موقعیت: ایران ، تهران
معماران: علی دهقانی، علی سلطانی، عاطفه کرباسی
شرکت مشاور: دفتر معماری آینه
سال: ۱۳۹۴
مساحت زمین: ۲۱۵ مترمربع
مساحت ساخته شده: ۱۱۳۶ مترمربع
نوع کاربری: مسکونی
گرافیک: علی کرباسی
عکس: فرشید نصرآبادی.

ساختمان مسکونی اندرزگو در زميني به مساحت ۲۱۵ متر مربع و در ۵ واحد مسكوني ٣ خوابه در طبقات شكل گرفت. طبقه همكف به پاركينگ و حياط و ورودی وطبقه زيرزمين به انبارها،تاسيسات وسالن ورزشي اختصاص يافت. در طراحي پلان مجموعه حوزه عملكردهاي خصوصي در شمال ، با نورگيري از پاسيويي كه در شمالي ترين بخش از زمين از حجم خالي شد و حوزه عملكردهاي عمومي تر در جنوب و به سمت نماي اصلي پروژه و با نورگيري كامل از اين بدنه و حوزه ارتباطي عمودي ساختمان در ميان اين دو و در مركز ساختمان جانمایی شد .

 


توضیحات پروژه ساختمان مسکونی اندرزگو :
استراتژي ما در طراحي پلان فضاهاي داخلي و همين طور نماي پروژه سادگي و پرهيز از هرگونه بيان پيچيده بود. ساختمان در كوچه اي با عرض كم و با ساختمانهاي مجاور بسيار نامنظم از نظر مصالح ساخت و ارتفاع واقع شده و در اين كوچه طبق ضوابط شهرداري با توجه به شرايط خاص زمين پروژه رعايت عدم پيش آمدگي ساختمان الزامي بود. دغدغه ما براي طراحي نمای ساختمان ايجاد سطحي بود كه بافت شهری را بيش از اين دچار آشفتگي و اغتشاش نكند و در عين حال بتوانيم براي فضاهای داخلی كيفيت مطلوب را خلق كنيم.


استراتژی طراحی ساختمان مسکونی اندرزگو :
با برش سنگ گرانيت بدون ساب و روي هم گذاشتن آن بافت و رنگ خاكستري مورد نياز را تامين كرديم و به نمای خنثي و بدون فرمي رسيديم كه به آرامش بصري كوچه كمك مي كند.اين كارازنظراقتصادي هم کمک زيادي به پروژه كرد.براي تامين هدف بعدی و ايجاد كيفيت در فضاهای داخلي حجم هاي شفافي رابه عمق سطح ايجاد شده و نما نفوذ داديم و تراس هایی را در طبقات نه به شكل معمول سرتاسري در نما بلكه به شكل فضاهاي شفافي كه درون فضاهاي پروژه قرار مي گيرد ايجاد كرديم.

اين تراس يا حياط ها در طبقات روي هم قرار نمي گيرند و در هر طبقه با توجه به ديد و ارتباط با فضاي بيرون و نياز كاربران جانمايي شده اند.در برخي از طبقات در كناره ها و در برخي ديگر وظيفه جدا كردن آشپزخانه از سالن پذيرايي را به گونه اي به عهده دارند و نيز مي توانند به محل مناسبي براي نگهداري گياهان و برخي عملكردهای فرعی آشپزخانه بدل شوند.

سطح سنگی نما نیز در برخی از طبقات همراه با حیاطها به درود فضاهای داخلی نفوذ می کند. زمین پروژه کمی به سمت غرب چرخیده است و نور مزاحم غرب در تابستان باید کنترل می شد و همچنین برای محرمیت این حیاط ها باید فکری می شد، روی سطوح شفاف نما و نیز این حیاط ها پوسته متحرکی از جنس چوب با هندسه و شکل کاملا هماهنگ با پوسته سنگی نما ایجاد کردیم که قابلیت باز و بسته شدن در زمان ها مختلف و کنترل نورهای مزاحم و دید را دارد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

زد براش

Pixologic ZBrush 2022.0.5 Win/Mac نرم افزار ساخت مدل 3 بعدی Pixologic ZBrush نرم افزاری قدرتمند در زمینه ساخت تصاویر و مدل سه بعدی می باشد که با استفاده از آن، آزادی و امکانات بیشتری در طراحی های خود خواهید داشت. ZBrush یک برنامه تخصصی و حرفه ای برای ساخت انیمیشن

ادامه مطلب »

ویلای مایان | شرکت مهندسین مشاور فراطرح شرق

ویلای مایان | شرکت مهندسین مشاور فراطرح شرق موقعیت: ایران، مشهد معمار: افشین خسرویان مساحت: ۲۴۲ مترمربع تیم طراحی: علی جاوید، فهیمه کریمی گرافیست: علی جاوید، فاطمه کریمی، سمیه اسدی طراحی داخلی: مهسا صداقت مشاور معماری: وجیهه حسینی ابریشمی طراح سازه: هومن موحد اول عکس: استودیو نیمکت سال: ۱۳۹۸ هشدار!

ادامه مطلب »
رویال گاردن جامعه معماران ایران

رویال گاردن | امین ترکان

رویال گاردن ، امین ترکان موقعیت: ایران، اصفهان معمار مسئول: امین ترکان تیم طراحی: عالیه نادری، نگین موسوی رندر، ترسیم: مجید سلطانی، نگین موسوی، شیرین شاه رخی اجرا: وحید حمیدی ارائه و گرافیک: سعید صفریان سازه و تاسیسات: مهندسین مشاور نهصد نوع سازه و تاسیسات: سازه فلزی کارفرما: آقای حسینی

ادامه مطلب »
پروژه اداری مکعب آبی | مهیار جمشیدی | دفتر معماری درک فضا

پروژه اداری مکعب آبی | مهیار جمشیدی | دفتر معماری درک فضا

پروژه اداری مکعب آبی | مهیار جمشیدی | دفتر معماری درک فضا

قابلیت یک فضای چند عملکردی را داشته باشد و عملکرد‌هایی مانند نقد فیلم، گفتمان، برگزاری جشن امضای کتاب و غیره را در خود جای دهد و به سوژه‌ای جذاب و متنوع برای کاربران این مجموعه تبدیل شود.
به علت نقش بسیار مهمی که این فضا در این مجموعه ایفا می‌کرد تصمیم برآن شد تا با تغییر در متریال و رنگ ( با توجه به نماد بصری انتشارات، استفاده از رنگ آبی کبالت با کد رنگی: 37،64،143 ) به آن هویتی شاخص‌تر از مابقی فضا‌های پروژه ببخشیم و این فضا را باکس آبی بنامیم.

ادامه مطلب »

تبدیل چاپخانه به فست فود | گروه معماری رخ

تبدیل چاپخانه به فست فود | گروه معماری رخ موقعیت: ایران ، تهران ، نارمک معماران:علی بهزادی ، مریم اطمینان مجری: گروه اجرایی رخ مدیر اجرایی: افشین یخچالیها کارفرما: مدیریت فست فود مرکن، مینایی مساحت: 400 متر مربع سبک: مینیمال تاریخ تکمیل پروژه: خرداد 1388 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و

ادامه مطلب »

ساختمان اداری کشیشی | گروه معماری آرکا

ساختمان اداری کشیشی | گروه معماری آرکا مکان: ایران ، تهران ، مجیدیه معمار:مازیار بهرامی مساحت زمین: ۱۰۰ مترمربع سال: ۱۳۹۶ گروه طراحی: نگین بهرامی ، شهرام آرشزاد مجری بتن اکسپوز: گروه مهندسی تندیس آرا طراح استراکچر نما: بهرنگ بنی آدم هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.