دفتر مجله دیار | رنا دیزاین

دفتر مجله دیار | رنا دیزاین
موقعیت: ایران ، تهران
معمار و اجرا: رضا نجفیان
کارفرما: احسان دلاویز
سطح زیربنا: ۵۲ متر مربع
همکاران طراحی: مینا نظم جو، محمد حسین حمزه لویی، آناهیتا وزیرنظامی، مریم نجفیان
سرپرست کارگاه: سعید توده فلاح
همکاران اجرا: مینا نظم جو، امیرپاشا اردم، مجید خاک خسته
عکس: پرهام تقی اُف
مدت اجرا: ۲ ماه
اتمام اجرا: دی ماه ۱۳۹۳

طراحی دفتر مجله‌ی دیار، در فضایی کوچک (۵۲ متر مربع) و با تأکید بر نمایش ساده ولی متفاوتِ کتاب ها و مجلاتی که در دفتر به‌نمایش گذاشته می شوند، انجام شده است.
ایده‌ی اصلی مبنی بر اینکه کتابخانه، عنصر اصلی معماری پروژه بوده و به‌شکل عناصر ساختاری معماری داخلی همچون دیوار، سقف و جداکننده‌ها در کل فضا طراحی شده  است. کتابخانه‌ای که در مواجهه‌ی اولیه ی مخاطب دیوارهای مواج با رنگهای ملایم و متنوع در قسمتهای مختلف را نمایش میدهد و با حرکت و جابجایی وی؛ چهره و عملکردی نو را از خود بروز میدهد. مخاطب در این هنگام است که در مییابد رنگهای ملایم دیواره، انعکاسی لطیف از رنگ جلد کتب و مجلات مختلف بر جداره جانبی قفسه‌ها بوده است. تأثیری که با هر جابجایی کتاب و مجله در قفسه‌ها ترکیب رنگی جدیدی را برای دیوار، به‌عنوان پاسخی به رفتار مخاطب میآفریند.

دفتر مجله دیار رنا دیزاین

هندسه‌ی طرح در حکمت مواج خود و همه‌ی المان ها در جزئیات جاری خویش، وظیفه دارند با صراحتی غیرتکراری، اهمیت کتاب و سایر نشریات را در تار و پود بافتی فرهنگی به ناظر ارائه کنند، بی‌آنکه موازین ارگونومی را برای کارکنان مخدوش سازند. قفسه‌ها، نه‌تنها محل استقرار کتب و نشریات‌اند، بلکه به‌گونه‌ای آنها را به ناظر تعارف میکنند.
نگاه ناظر که از همان ابتدا بر موج خطوط و لبه‌ها سوار میشود، حتا بدون ارتباط با متن کتاب ها و نشریات با متنی کلّی‌تر، ارتباط برقرار میکند که در فضایی دوستانه و آرامش‌بخش جاری‌ست. در این متنِ کلان که در محدودهای لطیف خلاصه شده است، او آموختن را می‌آموزد و احساسش با نور و رنگ ملایمی که احاطه‌اش کرده‌اند، در میآمیزد، شاید برای لحظاتی در برکه‌ی همه‌ی چیزهایی که فراموش کرده، غوطه‌ور میشود و با این یادآوری به سطحی از هوشیاری و آگاهی دست مییابد، که هدف طراح همین آگاهی بوده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه