خردسرای فردوسی | فربد مهراز

خردسرای فردوسی | فربد مهراز
موقعیت: ایران، مشهد
معمار: فربد مهراز
گروه طراحی: محمد محمدزاده، زینب عمران، حسین محمدزاده، نرگس صمدی، نسترن تیلیمی، نوشین محمدی
سال: ۱۳۹۹

یکی از مهم ترین باورهای حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر بزرگ ایرانی، خرد و خردورزی است. از این رو در طراحی خردسرای فردوسی تلاش شده تا با بهره گیری از مفاهیم خرد در شاهنامه بنایی شایسته این شخصیت والای ایرانی خلق شود و تجلی خرد و اندیشه وی در جای جای آن دیده شود. در این پروژه از اصلی ترین مضامین و ویژگی های اشعار فردوسی نیز استفاده شده است:
– ابهت و شکوه
– صلابت و قدرت
– جاودانگی
– تقارن و توازن و تجانس

خردسرای فردوسی، فربد مهراز
خردسرای فردوسی، فربد مهراز

و همینطور سعی بر بهره گرفتن از نمادهای اساطیری شاهنامه اعم از:
– آب و خرد
– بزرگنمایی، مبالغه و اغراق
– سنبل های عددی
– رنگ های نمادین

خردسرای فردوسی، فربد مهراز
خردسرای فردوسی، فربد مهراز

عدد هفت یکی از اعداد پر رمز و راز از دوره های ابتدایی زندگی بشر یعنی دوران غارنشینی و صحرانشینی تا دوران پیشرفت و تمدّن است و بیشتر در حوزه ی مفاهیم مقدس به کار برده شده است که شاخص ترین و پر مفهوم ترین عدد در شاهنامه فردوسی نیز به شمار می آید. مفهوم کاربرد این عدد را در بخش هایی مثل هفت آتشکده، هفت آسمان و هفت زمین، هفت بخشش بزرگ کیخسرو، هفت پسر و مشهور ترین آن یعنی هفت خوان رستم و چندین بخش دیگر شاهنامه می توان یافت. لذا با توجه به اهمیت این عدد در اساطیر و به خصوص شاهنامه فردوسی، تقسیم فضاها به صورتی انجام گرفت تا ساختار کلی معماری خردسرا بر پایه عدد هفت در قالب هفت ساختمان مجزا اما در ارتباط باهم بنا شود.

خردسرای فردوسی، فربد مهراز
خردسرای فردوسی، فربد مهراز

عدد چهار را نماد و رمز چرخه زندگی و چهارفصل (و تمام گروه های چهارتایی طبیعی مانند چهار جهت چهار باد چهار پاس شبانه روز) دانسته اند. این عدد نماد کلیت و تمامیت، عقل و عدل و در برخی آیین ها نماد تقدس است. چهار حیاط خردسرا نیز با ساختارهایی متفاوت بسته به ساختمان های همجوار، علاوه بر اشاره به مفهوم چهار فصل سال (در قالب طراحی فضای سبز)، با ایجاد ارتباط موثر برای دسترسی به هفت بخش مجزا خردسرا برای افراد یادآور مفهوم چرخه حیات نیز هست.

خردسرای فردوسی، فربد مهراز
خردسرای فردوسی، فربد مهراز

اصول طراحی ریز فضاها
– ساختمان تالار همایش و نگارخانه
– ساختمان اداری و کنفرانس
– ساختمان کتابخانه و موزه اسناد
– ساختمان آموزشی
– کتابخانه و فضای کودک
– ساختمان فروشگاه و کافه کتاب
– فضای ورودی و نگهبانی

خردسرای فردوسی، فربد مهراز
خردسرای فردوسی، فربد مهراز

پاسخ به معیار های اصلی کارفرما:
برانگیختگی حس و خرد و اندیشه ایرانی معاصر و ایجاد پیوند راستین با بستر موضوعی خردسرای فردوسی با عینیت بخشیدن به نمادها و مفاهیم و مضامین شاهنامه در قالب معماری، به خصوص مفهوم خرد، که به تفصیل توضیح داده شد.


– قابلیت بهره برداری جداگانه از بخش های مختلف، بصورت همزمان به دلیل تقسیم کاربری ها به ساختمان های مجزا که خود موجب مدیریت پذیری بهتر در بهره برداری از ساختمان می شود و همچنین قابلیت مرحله بندی ساخت و بهره برداری از بخش هایی از بنا، پیش از تکمیل تمامی آن را برای کارفرما ایجاد می کند.

– نمایش چهره فعال از ساختمان در همه اوقات، با جانمایی فضاهای همیشه فعال مانند اداری، آموزشی، فروشگاه و کافه در حاشیه سایت و خیابان های اصلی که پویایی کالبدی و عملکردی و زنده بودن مستمر فضای خردسرا را در پی دارد.

– با ایجاد فضاهای سبز متعدد و ورودی های فرعی در جداره خارجی ساختمان علاوه بر غیریکنواخت بودن طراحی و القای حس دعوت کنندگی، پیوند مناسبی با عناصر شهری پیرامونی صورت گرفته است، همچنین طراحی این فضاها و حیاط های داخلی و فاصله گرفتن ساختمان از جداره شهری موجب ایجاد پایداری و بهبود مسائل زیست محیطی نیز می شود.

-اقتصادی بودن و پرهیز از هزینه های زائد و اقدامات غیر موثر بر ارزش نمادین و کاربردی ساختمان با بهره گیری از مصالح دسترس رایج و اصیل و طراحی معماری قابل اجرا.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه