تالار بزرگ کرمانشاه | علی‌­اکبر صارمی ، جواد بنکدار

تالار بزرگ کرمانشاه | علی‌­اکبر صارمی ، جواد بنکدار
موقعیت: ایران ، کرمانشاه ، ضلع شمال غربی میدان آزادگان 
معماران و مدیران پروژه: علی‌­اکبر صارمی ، جواد بنکدار
کارفرما: سازمان مسکن و شهرسازی استان کرمانشاه
همکاران طراحی: نادره نظری، امیرعباس شیرازی، الهام امینی، هنگامه حسینی فیروزآبادی
سازه: سعید جباری
تأسیسات مکانیکی: کاوه امیر­امینی
تأسیسات الکتریکی: جهانگیر صلح‌­جو
مدیران نظارت: محمّد عظیمی، نیلوفر ایرانی
گرافیست: سپیده واشقانی فراهانی
عکس: مانا مالکی
سال ساخت: ۱۳۸۷-۱۳۸۲

تابستان سال ۱۳۷۷ با جواد بنکدار دوست و همکار همیشگی‌­ام در طاق‌‎بستان کرمانشاه بودیم، برای من علاوه بر مرور خاطرات گذشته از این مکان، دیدن دوباره‎‌ی این شاهکار ظریف سنگ‎تراشی، لذّت‌بخش و هیجان­‌آور بود.
هنگام بازگشت در فرودگاه، درباره‌‎ی طرّاحی تالار کرمانشاه، که تازه قرارداد طرّاحی آن امضا شده بود، صحبت می­‌کردیم. دیدن طاق‎‌بستان و طرّاحی تالار جدید، فکر و ذکرمان را تسخیر کرده بود. روی صندلی‌­ها‌ی سالن انتظار فرودگاه چندین اسکیس اوّلیه کشیدیم و شروع به بحث و تغییر و تبدیل آنها کردیم. طرّاحی در مکانی که طاق‌‎بستان دو‌هزارساله در آنجا قرار دارد، کار آسانی نیست.

آخرین نتیجه‌­‌ای که به آن دست‌‎یافتیم این بود که مجموعه‌‎ی بناهای ما نیز شبیه صخره­‌ای سنگی باشد که گویی شیرین برای فرهاد تراشیده است. (به یادتان می­‌آورم که در افسانه‌­ها آمده است که فرهادِ کوه‌کن و مجسّمه‌­ساز، طاق‎بستان را برای شیرین تراشیده بود.) خلاصه پس از کروکی‌­های فراوان، جرح، تعدیل، بررسی احجام، ترکیب و جایگزینی عملکرد­ها، بالأخره نتیجه این شد که خود تالار به صورت مستقل کار کند، و بقیه‌‎ی مجموعه شامل سالن سینما و کتابخانه و بخش اداری و غیره در ساختمان دیگری مستقر شوند.
در عمل، فاصله‌‎ی این دو به صورت فضایی در آمد که با سرپوشیده‌­ای سبک و چادری پوشانده شده است و می‌­توانست دربرگیرنده‌‎ی فعّالیت­‌های گوناگون نمایشگاهی باشد. همچنین، کل مجموعه با دیواره­ا‌ی تو خالی و آزاد با انحنایی نرم به هم وصل شده، به طوری‎که از میدان ورودی به صورت توده‌­‌ای واحد، تراشیده شده از یک‌‎قطعه‎‌سنگ عظیم به نظر آید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه