Search
Close this search box.
Search

بازسازی آپارتمان مسکونی گلپاد | استودیو راوی

بازسازی آپارتمان مسکونی گلپاد | استودیو راوی
موقعیت: ایران، تهران
معماران: خورشید مظاهری، معصومه شفیعی
مساحت: ۳۰۰ مترمربع
عکس: کامیار مینوکده
سال: ۱۳۹۹

پروژه گلپاد پروژه بازسازی یک واحد آپارتمانی به مساحت ۳۰۰ متر در منطقه الهیه تهران است. این واحد مسکونی ۱۴ ساله، در طبقه سوم با نورگیر در اضلاع جنوبی، شمالی و شرقی قرار دارد. فضاهای داخلی به تفکیک شامل سالن پذیرایی، ناهارخوری، نشیمن، آشپزخانه، سرویس مهمان، سه اتاق خواب مستر، لاندری و راهروهای ارتباطی است.

هدف از بازسازی آپارتمان مسکونی گلپاد در ابتدا طراحی مجدد چهار سرویس بهداشتی و آشپزخانه بود. با پیشرفت کار و با توجه به پتانسیل های واحد، مکان پروژه و نیازهای کارفرما، پروژه به بازسازی کامل واحد و سپس دکوراسیون کامل فضاها گسترش یافت. بنابراین طراحی به صورت مرحله به مرحله پیش رفت.

در بدو ورود به ساختمان، فضای عمومی در سمت راست و فضای خصوصی در سمت چپ کریدور ورودی قرار دارد. این فضاها توسط یک راهرو اصلی به هم مرتبط می شوند. فضای آشپزخانه در میان فضای عمومی و خصوصی ساختمان و در راستای کوریدور ورودی قرار دارد.

در قسمت پذیرایی، با برداشتن دیوار آشپزخانه، دو فضا به یکدیگر پیوست تا آشپزخانه از نور و منظره زیبای شمالی برخوردار شود. این دو فضا توسط یک جزیره کشیده به هم مرتبط شدند. فضای نهار خوری نیز در کنار آشپزخانه جانمایی شد. این فضا، از طرف دیگر با بالکن کشیده شمالی در ارتباط است. آشپزخانه و پذیرایی همچنین از طریق سقف کاذب یکپارچه به یکدیگر دوخته شدند.

تیم طراحی چهار نقطه محوری و برجسته را در پروژه انتخاب کرد. آشپزخانه، شومینه در قسمت پذیرایی، دیوار قسمت نهار خوری و همچنین دیوار تلویزیون. این نقاط، به عنوان مراکز توجه و تجمع، با کانسپتی هماهنگ در چهار گوشه از خانه طراحی شدند. سه فضای نهار خوری، شومینه و تلویزیون با ترکیب متریال سنگ اسلب چار تکه علی گودرز، رنگ خاکستری و نور خطی طراحی شد. استفاده از این پالت در سه نقطه از ساختمان و با ایده طراحی یکپارچه که توسط سنک اسلب کف به هم متصل می شوند، باعث ایجاد توازن و یکپارچگی در کل پروژه شد. آشپزخانه، از سمت دیگر، با ترکیب سنگ مشکی و پترن سفید و طلایی طراحی شد تا کاملا خود را روی زمینه سفید برجسته کند.

در انتخاب متریال و رنگ ها، در سطوح اصلی ساختمان شامل کف، سقف و دیوار ها، از رنگ ها و متریال سرد و خنثی استفاده کردند. در مقابل، مبلمان، فرش ها، پرده و اکسسوری ها با رنگ های درخشان و متمایز انتخاب شدند تا به فضاها شخصیت و انرژی بدهند.

در بالکن مجاور پذارایی نرده ها به صورت تمام شیشه طراحی شد تا خط اضافه در مقابل منظره زیبای شمالی ایجاد نشود. در گوشه بالکن، فضای سبزی در قسمت عریض تر بالکن طراحی شد که هم از داخل ناهارخوری و سالن دید زیبایی دارد و هم فضای زیبایی در کنار مبلمان بیرونی است.

در انتخاب مبلمان، فضای منزل به دو قسمت تقسیم شد. فضای عمومی با سبک نئوکلاسیک مبلمان شد و فضای خصوصی با رویکردی مدرن تر. این تفاوت به دلیل نیاز کارفرما و نحوه استفاده از این فضاها بود.

در نورپردازی بازسازی آپارتمان مسکونی گلپاد از روش های نورپردازی مختلف در سطح پروژه جهت تاکید روی فضاها و یا متریال ها استفاده شد. راهرو و کوریدور ورودی از نورخطی روی پنج سردر فضاهای اصلی استفاده کردیم. این نورهای خطی با ریتم منظمی فضای عمومی خانه را به در ورودی، سپس حال خصوصی و در نهایت اتاق خواب ها متصل می کند.
در نهایت، هر پروژه داستانی دارد. طراحان راوی داستان پروژه شما هستند.

 

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »
خانه باغ برج جامعه معماران ایران

خانه باغ برج | استودیو معماری “با”

خانه باغ برج ، استودیو معماری “با” موقعیت: ایران، اصفهان، مشتاق اول کوچه باغ برج معماران: بابک کریم‌پور، علی شفیق طرح آجر چاربر: سروش اسدی مجری: بابک کریم‌پور، امید اشراقی گرافیک: علی شفیق کارفرما: مهدی فخر طاها نماکار: محمد حق‌نواز مساحت زمین: 100 متر‌مربع مساحت زیربنا: 290 متر‌مربع عکس: محمد

ادامه مطلب »
مجتمع بوم گردی پورداروم جامعه معماران ایران

مجتمع بوم گردی پورداروم | محمدرضا کهزادی

مجتمع بوم گردی پورداروم ، محمدرضا کهزادی موقعیت: ایران، تنکابن معمار مسئول: محمدرضا کهزادی معمار اجرایی: میلاد عابدینی حوزه: ۹ متر مربع عکس: استودیو دید، بنیامین جهانشاهی اتمام پروژه: ۲۰۲۲ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »
گالری سفید جامعه معماران ایران

گالری سفید | دفتر معماری شیفت

گالری سفید ، دفتر معماری شیفت موقعیت: ایران، تهران معماران مسئول: رامبد ایلخانی، نشید نبیان تیم طراحی: رامبد ایلخانی، نشید نبیان، احسان کریمی، پرنیان قائمی، درنا مصرزاده مدیر پروژه: نازنین جواهری گرافیک و ارائه: نغمه اسدبیگی، مهتا امین علی، محمدحسن توانگر، امیر فلاحی اجرا: دفتر معماری شیفت مشاور اجرا: همایون

ادامه مطلب »
خانه اول جامعه معماران ایران

خانه اول | نیما میرزا محمدی

خانه اول ، نیما میرزا محمدی موقعیت: ایران، تهران، فرمانیه، آبکوه چهارم معمار مسئول: نیما میرزا محمدی تیم طراحی: ملیکا میرمیران شرکت مشاور: فضای فرا تهی مدیر اجرا: نیما میرزا محمدی تیم اجرا: آناهیتا امیدوار طراح سه بعدی: ملیکا میرمیران، امیرمحمد بروجردیها گرافیست: نگین اصانلو کارفرما:‌ امیروالا توسلی مساحت: ۱۷۰ مترمربع عکس: نیما

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.