Search
Close this search box.
Search

ایل خانه | گروه طراحی شیفت (تغییر روند طرح)

ایل خانه | گروه طراحی شیفت (تغییر روند طرح)
موقعیت: ایران ، تهران
معماران: رامبد ایلخانی ، نشید نبیان ، درنا مصرزاده
تاریخ: ۱۳۹۳
مساحت: ۵۰۰ مترمربع
وضعیت: ساخته‌شده
کارفرما: احمد نبیان، ابوالقاسم نبیان
همکار طراحی: دیبا دیانی
ارائه و گرافيک: گلناز جمشیدی، محسن خان‌محمدی، ملیشا ملوشویچ، مهرآسا چمنی حیدری
طراح تاسیسات مکانیکی: علی غنی‌زاده
طراح تاسیسات الکتریکی: علی پیلتن
مديريت اجرا: گروه اجرای شیفت (شرکت تغییر روند اجرا)، ابوالقاسم نبیان
همکاران اجرا: حسام‌الدین رئوف‌پناه، علیرضا انصاری امین
عکس: پرهام تقی‌اف، گروه طراحی شیفت
ﺟﻮاﻳﺰ: رﺗﺒﻪ دوم ﮔﺮوه مسکونی آپارتمانی جایزه ﻣﻌﻤﺎر 1393

ایل‌خانه، یک آپارتمان ۴ طبقه و شامل ۳ واحد مسکونی است برای سه خانواده از یک فامیل. زمین پروژه از شمال، در مجاورت قطعه «تودلی» واقع است که دسترسی آن به خیابان، از طریق کوچه‌ای باریک در غرب پروژه صورت می‌گیرد. در شرق پروژه، زمینی واقع است که عمق آن به اندازه مجموع عمق زمین ایل‌خانه و همسایه شمالی آن است و در نتیجه، پیش‌آمدگی بنای واقع در همسایه شرقی، عقب‌تر از مرز حوزه قابل ساخت پروژه قرار می‌گیرد. بنابراین، از لحاظ کالبدی، ایل‌خانه بنایی است با چهار نما. اما به لحاظ ضوابط شهری، با توجه به اینکه بنا از منتهی‌الیه شمالی زمین شروع می‌شود، در غرب به کوچه‌ای یک متری می‌رسد و در شرق به حیاط ملک همسایه، تنها حق نورگیری و ایجاد بازشو در نمای جنوبی را دارد. در نتیجه، ایل‌خانه به لحاظ تایپولوژیک، یک آپارتمان in-fill با چهار نما است.
تورفتگی‌های نمای جنوبی، موجب ایجاد مجموعه‌ای از فضاهای نیمه‌باز شده است که اکثر فضاهای داخلی به جای روی‌کردن به کوچه، به این پاکت‌های سبز نگاه می‌کنند. در بخش‌هایی از نما، پوسته‌ای نیمه‌شفاف و متخلخل، شامل چهارچوبی فلزی و پوششی آجری، و بعضاً قابل حرکت بر روی نما، امکان تغییر موضعی پوسته جنوبی را، به لحاظ دید و نورگیری، مهیا می‌کند. در جداره شمالی نیز که تنها منظر ملک تودلی محسوب می‌شود، حفره‌هایی سبز تعبیه شده‌اند که ضمن ایجاد منظر برای ملک تودلی، امکان نورگیری غیرمستقیم ایل‌خانه را فراهم می‌کنند.


در جداره غربی و در امتداد کوچه دسترسی ملک تودلی، یک شکاف سرتاسری امکان نورگیری غیرمستقیم کلی را برای ساختمان مهیا می‌کند. در عین حال، فضاهای داخلی عمیق پروژه از حفره‌های کوچک جداره غربی نورگیری جانبی دارند. طراحی کنج جنوب شرقی پروژه نیز به نحوی انجام شده است که پس‌رفتگی‌های کالبدی امکان دسترسی غیرمستقیم به منظر شرقی را، در چهارچوب ضوابط شهرداری که دید مستقیم به شرق را منع می‌کند، مهیا کرده است.
مقطع ساختمان به صورت مجموعه‌ای از سطوح شکسته پیوسته و سطوح معلق ناپیوسته طراحی شده و شکست‌های در مقطع، امکان قابل سکونت شدن بخش‌هایی از سطوح عمودی را ایجاد کرده است. به علاوه، کل جداره غربی از داخل، به صورت مجموعه‌ای از طاقچه‌ها، به اندازه و ابعاد اشیاء زندگی روزمره، طراحی شده که در نتیجه، سطح عمودی این جداره نیز به سطحی قابل سکونت تبدیل شده است.
پلکان مجموعه، به واسطه مجموعه‌ای از نورگیری‌های غیرمستقیم از شمال و غرب، و همچنین پاکت‌های سبز جداره شمالی، به فضایی مطلوب و خوش‌کیفیت تبدیل شده است که امکان تعامل اجتماعی خانواده‌های ساکن در ساختمان را فراهم می‌کند. با گرته‌برداری از نظام فضایی خانه‌های حیاط مرکزی، فضاهای داخلی آپارتمان‌ها در شمال ساختمان، به این مجموعه پلکانی و نیمه‌باز و پُرنور می‌نگرند.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

ساختمان اداری سرو | امیراحمد رضایی

ساختمان اداری سرو | امیراحمد رضایی موقعیت: ایران، قزوین معمار: امیراحمد رضایی تیم طراحی: جواد تقی پور مساحت زمین: ۳۰۳ مترمربع مساحت زیربنا: ۲۳۶۳ مترمربع تأسیسات الکتریکی: عباس پورقدیری تأسیسات مکانیکی: مهندس ذوالفقاری تیم اجرا: علیرضا هاشمیان، احسان کارآگاه گرافیست: محمدرضا پارسائیان عکس: سعید خلف بیگی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه

ادامه مطلب »

ساختمان همسایه پارک | CIAM Office

ساختمان همسایه پارک | CIAM Office موقعیت : ایران ، مشهد ، سید رضی 65 طراح معماری : ( CIAM Office ) سعید بشارتی فر , سپیده حمیدی کارفرما : آقای حمید عرفی طراح سازه : سهیل خسروی طراح تاسیسات مکانیکی و الکتریکی : حسام نقویان , حمید رضا حقی

ادامه مطلب »

ساختمان اداری یخچال | فرامرز شریفی

ساختمان اداری یخچال | فرامرز شریفی موقعیت: ایران ، تهران ، خیابان یخچال ، خیابان فکوریان معمار: فرامرز شریفی کارفرما و مجری: حسن تاج الدین و همکاران همکاران طراحی: مهران پرنیان، مهدی مهران نیکو، حمید باقری مشاور سازه: کوروس اطاعتی مشاور تاسیسات: محمود زریباف مشاور برق: بهزاد محمودیان نوع تاسیسات:

ادامه مطلب »

مجتمع اقاقیا | دفتر معماری ویرافرم

مجتمع اقاقیا | دفتر معماری ویرافرمموقعیت: ایران، قممعمار: رضا جعفریعکس: علی اسماعیلیسال: ۱۳۹۸ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. کانسپت این پروژه ایجاد ارتباط بیشتری میان فضای داخل و محیط بیرونی بود. هندسه

ادامه مطلب »

دفترکار کاریزما | گروه معماران و مهندسین کندو

دفترکار کاریزما | گروه معماران و مهندسین کندو موقعیت: ایران، تهران معمار: بهادر کاشانی مدنی تیم طراحی: بهاره خُمیری، مریم جوادیان، الما میرزایی مساحت: ۱۵۰ متر مربع سال: ۱۳۹۹ طراحی و اجرا: گروه معماران و مهندسین کندو سرپرست اجرا: بهراد کاشانی مدنی طراحی سازه: بهراد کاشانی مدنی تاسیسات مکانیکی: سینا

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.