Search
Close this search box.
Search

آپارتمان میان | استودیو دیزاین رابو

آپارتمان میان | استودیو دیزاین رابو
موقعیت : ایران ، تهران ، منطقه 22
معماران : امید طاهری ، آرین مارکانیان ، مریم فراهانی
تیم اجرایی : علی مجدطاهری ، امید طاهری
مساحت : 110 مترمربع
سال: 1400
عکس: محمدحسین حمزه‌لویی 

بازی میان (آپارتمان میان)
ساده زیباست…
آپارتمان میان در مجموعه مسکونی 380 واحدی برج‌های ارکیده در منطقه 22 ( شهرک چیتگر ) غرب تهران واقع شده است. این شهرک شامل دو برج 27 طبقه که با مساحت تقریبی 6000 مترمربع ساخته شده‌اند. حد فاصل میان برج ها یک بنای 3 طبقه در زیرزمین به پارکینگ اختصاص دارد و ارتباط میان برج ها را در تراز زیرین فراهم می‌کند. در هر برج 190 واحد مسکونی و در هر طبقه 7 واحد به صورت واحدهای مستقل که نیمی شمالی و نمی جنوبی هستند استقرار یافته‌اند.
واحد مورد نظر یکی از واحد های تیپ آپارتمانی با متراژ 110 مترمربع، در طبقه 24 برج جنوبی واقع شده است. این مجموعه که توسط ارتش در یک دوره نسبتا طولانی ساخته شده است متاسفانه از ضعف شدید در نازک کاری ، کیفیت پایین فضاهای عمومی، نگاه غیر کیفی به پروژه، ضعف در بهره‌برداری و مواردی از این دست رنج می‌برد. پس برآن شدیم تا به فکر تغییر آرام و روان فضایی نه چندان مطلوب به فضایی برای زیستن باشیم.
هنگامی که آپارتمان میان برای طراحی به دفتر ما پیشنهاد شد، در دورانی بودیم که بیش از همیشه در حال بازی کردن بودیم و دوست داشتیم روی موضوع خانه فکرکنیم. کارفرما زوجی جوان که آپارتمانی در غرب تهران ( محله ای که دیگر احساس همدلی و گرمی در آن نیست ) خریده بودند و با کلی امید و آرزویی زندگیشان را شروع کرده بودند.
آنچه در این طراحی دغدغه اصلی ما بود تعریف میزان حضور افراد خانه در فضاهای تعریف شده بود. پس بازی برای ما شروع شد.


در شروع، دو رنگ اصلی برای بازی در نظر گرفتیم و این رنگ‌ها نشاندهنده نوع رفتار افراد درون فضاها هستند. رنگ سفید نشاندهنده سکون و رنگ سیاه نشاندهنده حرکت در این بازی هستند. با همین تعریف ساده شروع به طراحی کردیم. فضاهایی همچون فیلتر ورودی آپارتمان که خود ورودی سرویس را در دل خود جای داده است ، ورودی اتاق خواب و اتاق کار و حمام و ورودی تراس خانه را با باکسی سیاه فضاهای دیگر جدا کردیم ، فضاهایی که با تعریف ابتدایی ما فضایی برای حرکت است نه فضایی برای ایستادن و این تعریف ساده آغازی بود برای این بازی.
آنچه برای ما در این بازی جذاب بود، رنگ (سیاه) دادن به یکی از فضاهای اصلی خانه یعنی آشپزخانه بود. از آنجایی که کارفرما زوجی جوان و به تازگی زندگی زیبای خود را شروع کرده بودند ما را بر آن داشت تا فضای آشپزخانه را در باکسی سیاه ببینیم تا حضور افراد در این فضا دائمی نباشد و بیشتر در کنار هم باشند تا زمانی زیادی را برای تولید غذا صرف کنند. آنچه میان این باکسهای سیاه می ماند فضایی با رنگ سفید است. فضایی که در تعریف ابتدایی ما، فضایی برای سکون و باهم بودن و به دور از سختی ها است. ما سعی داشتیم با تعریفی ساده یکی از دغدغه های ذهنی خود را نسبت به تعریف خانه کم کنیم.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

بازسازی نانوایی و کافه Boulanger pâtissier | استودیو معماری رک

بازسازی نانوایی و کافه Boulanger pâtissier | استودیو معماری رک موقعیت: فرانسه ، پاریس تیم طراحی:حامد قلیزاده ، امیر حسین توکلی ، دانیال رابط ، هادی میر لو کارفرما: Etehad khoshbin co هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح

ادامه مطلب »

ویلای محمدشهر | مهندسین مشاور سومه

ویلای محمدشهر | مهندسین مشاور سومهموقعیت: ایران، کرج ، محمدشهرمعمار: فرزاد رستمی‌فرکارفرما: آراز زورچنگنظارت : شرکت مهندسین سومهتیم اجرایی (مدیر، همکاران) : شرکت مهندسین سومهسازه (طراحی، اجرا) : علیرضا جلیلوندطراح فاز صفر : شرکت مهندسین سومهطراح فاز یک : شرکت مهندسین سومهطراح فاز دو : شرکت مهندسین سومهمشاور طراحی داخلی

ادامه مطلب »
ساختمان سفید دفتر معماری آربا

ساختمان سفید | دفتر معماری آربا

ساختمان سفید | دفتر معماری آربا موقعیت: ایران ، تهران ، زعفرانیه ، بلوار بهزادی ، نبش کوچه مردانی معماران: آرین جواهری، بابک آزمون عملکرد پروژه: مسکونی همکاران طراحی: مهدی جعفری، مهدیه پاپی، مریم دزفولی طراحی و معماری داخلی: دفتر معماری آربا کارفرما: رضا صدفی، علی صدفی، علیرضا شهریاری مجری:

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی کاجخانه | زیبا آذر

ساختمان مسکونی کاجخانه زیبا آذر معماری ساختمان مسکونی کاجخانه |  زیبا آذر موقعیت: ایران، اصفهان معمار: زیبا آذر مدیر پروژه: حمید رضا یکدانه مشاوراجرایی پروژه: امیرحسین قاسمی گرافیک: علی گرجیان جلفایی، زیبا آذر تیم ارایه: مرجان فقهی، نسیم کبیری عکس :علی گرجیان جلفایی سال آغاز پروژه: ۱۳۹۷ سال اتمام پروژه:

ادامه مطلب »
گالری و اقامتگاه هنرمندان جامعه معماران ایران

گالری و اقامتگاه هنرمندان | استودیو باغ ایرانی

گالری و اقامتگاه هنرمندان ، استودیو باغ ایرانی موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: مهسا مجیدی تیم طراحی: پانته آ پرهامی، انوشه احمدی، هومن نوری دوست، مینا نبوی، کتایون تهرانی تیم سازنده: کاوه معادی، نعیمه بیگی مهندس سازه: مسعود داریوشی مهندس برق: اشکان سجادی مهندس مکانیک: دانیال کمیلیان گرافیک و ارائه: نیلوفر

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی ستاره گلستان | مهندسان مشاور معماری و مرمت زندیگان

ساختمان مسکونی ستاره گلستان | مهندسان مشاور معماری و مرمت زندیگان موقعیت: ایران، تهران معمار: محمدرضا نیک بخت تیم طراحی: شهریار قاسمی، هاله تمدن نژاد، شقایق ابریشمی، شهرزاد شهنام، شهرزاد نیک بخت مساحت: ۹۲۸۰ مترمربع مدیر پروژه: بیتا برنا معماری داخلی و دکوراسیون: بیتا برنا، شهرزاد نیک بخت مدیر گروه

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.