آپارتمان مسکونی اختیاریه | بیژن شافعی ، کیوان خطیر

آپارتمان مسکونی اختیاریه | بیژن شافعی ، کیوان خطیر
موقعیت: ایران ، تهران
معماران: بیژن شافعی ، کیوان خطیر
کارفرما: محمّد رستم‌خانی
همکار طرح معماری: بهاره زنیان
طرّاحی سازه: کوروش صفایی
مدیریت پروژه: بیژن شافعی، ناهید بریانی
همکاران مدیریت اجرا: هرمز توحیدی، شورش علیپور
طرّاحی تأسیسات مکانیکی: بهرام اکسیری
طرّاحی تأسیسات الکتریکی: کامران نراقی‌پور
تاریخ شروع: ۱۳۸۷
تاریخ تکمیل: ۱۳۸۹

وقتی قرار است که در یک کوچه‌ی بُن‌بست کار کنید، فضای مسکونی معنای دیگری می‌یابد. ساختمان فرسوده‌ی قدیمی که به روشی نامتعادل و بدون کیفیّت ساخته شده ولی در کوچه بُن‌بستْ تاریخی دارد، می‌خواهد جای خود را به آپارتمان جدیدی بدهد که می‌بایستی خصوصیت مکان مسکونی و سکوت بُن‌بست را در آن مدّ نظر داشت.
آپارتمان برای سرمایه‌گذاری ساخته نشد، بلکه بر اساس نیازهای ساکنین آن و فرزندان آنها طرّاحی گردید و فضاهای مسکونی اضافه برای کسانی پیش‌بینی شدند که امکان حضور در خانواده را داشته باشند. یک واحد مسکونی برای پدر و مادر و سه واحد برای فرزندان و سه واحد اضافی مورد تقاضای کارفرما بود. برای تأمین این فضاها، آلترناتیوهای لازم ارائه شد. در آلترناتیوها، پیشنهاد مدیر طرح مبنی بر نورگیری از شمال و جنوب و تنفّس ساختمان برای عبور نسیم از داخل بنا مورد تأیید قرار گرفت و گزینه‌ی بهتر جهت ترسیم نقشه‌های اجرائی آماده گردید. با صرفِ نظر از زیربنای حدّاکثری در طبقه‌ی اوّل مکان ورودی با حسّاسیت بسیار بالا جهت ارتباط با کوچه‌ی بُن‌بست طرّاحی شد. آپارتمانهای جدید در کوچه بدون داشتن پیش‌فضای ورودی تنها پیش‌بینیِ عملکردی ارتباط سواره و پیاده با کوچه‌ی بُن‌بست را تأمین کرده بودند. در این بنا پیش‌فضای ورودی که با کوچه یک پلّه اختلافِ سطح دارد، به‌عنوان ورودی پیاده در نظر گرفته شد.
در عقب‌نشینی ساختمان از کوچه سعی شده تا با ایجاد یک سکّوی نشیمن و یک بالکن نمادین در بالایِ ورودیِ پیاده، حال و هوایی مناسب کوچه‌ی بُن‌بست به وجود آید. دو درخت سروِ تزئینیْ نگهبانان ورودی هستند که ضمناً نقش حضوری را بازی می‌کنند تا اجازه ندهند پارک اتومبیلها در جلوی ورودی پیاده مزاحمتی برای ساکنین ساختمان ایجاد کنند.


لابی ورودی اوّلین فضایی است که با آن مواجه می‌شوید. اینجا فضایی‌ست برای ارتباط مستقل با طبقه‌ی زیرین یعنی محلّ استقرار استخر و فضای ورزشی و ارتباط با طبقات از طریق آسانسور و باکسِ پلّه. در این مکان فضای ملاقات و نگهبانی پیش‌بینی شده است، تاقچه‌ها در لابی، محلّ استقرار شمعهایی هستند که فضا را تلطیف می‌کنند.
اتاق آسانسور به شکل اختصاصی با جزئیات کامل طرّاحی و ساخته شده است. آپارتمانها در شرق با دو اتاق خواب و در غرب با سه اتاق خواب همراه با نشیمنهای اختصاصی استقرار یافته‌اند. برای کلّیه‌ی جزئیات مربوط به درها، کمدها، آشپزخانه، فضاهای سرویسهای بهداشتی، نقشه‌های اجرائی تهیّه و با نظارت کامل ساخته شده‌اند. در باکس پلّه‌ی ارتباطی طبقاتْ بلوکهای شیشه‌ای به ابعاد ۳۰ در ۶ سانتیمتر که با حرکت پلّه تنظیم شده‌اند، امکان ورود نور را از نورگیرهای شرقی و غربی به داخل باکس پلّه فراهم می‌کند. طاقچه‌ها در راه‌پلّه و در داخل فضاهای مسکونی با نورپردازی مناسب محلّ استقرار اشیای تزئینی می‌باشند. فضای مسکونی والدین در طبقه‌ی آخرْ سطحِ کلِّ یک طبقه را می‌پوشاند. فضای پذیرایی در قسمت شمالی و فضای نشیمن خصوصی و خوابها در قسمت جنوبی با چشم‌انداز مناسب پیش‌بینی شده‌اند.
نمای آجر قرمز بنا با ترکیب شبکه‌های چوبی ترکیبی خاطره‌انگیز است. شبکه‌های چوبیْ طبقات بالا را به هم پیوند می‌دهد و ارتباط با بام را ترسیم می‌نمایند. نماهای غربی و شرقی که معمولاً در ساختمانها فراموش می‌شوند، به‌لحاظ دیدی که از کوچه به آنها وجود دارد در این بنا یکی از مهمترین نماها تلقّی شده‌اند. در نمای غربیْ قاب‌بندیهای پیش‌بینی‌شده ما را به فضای نورگیر میانی هدایت می‌کند. در این فضا شبکه‌های چوبی نظر را به سوی آسمان می‌کشند و حسّی شاعرانه دارند. پشت‌بام به جای حضور وسیع تجهیزات مکانیکی و دیشهای ماهواره، فضایی برای تجمّع و استراحت در دو تراز می‌باشد. پلّه‌ای با شیب بسیار کم به خاطره‌ی نورگیری غربی پیوند می‌خورد و در آخرین تراز، شهر تهران با آسمان شفّاف و یا دودآلودش دیده می‌شود

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه