Search
Close this search box.
Search

آپارتمان مرداویج | گروه معماری حجم سبز

آپارتمان مرداویج | گروه معماری حجم سبز
موقعیت: ایران، اصفهان
معماران: علی بصیری، احسان محمدی، محسن جعفری
مساحت کل: ۳۴۰متر مربع
مساحت زیربنا: ۱۳۴۰ مترمربع
طراح سازه: پویا تهرانی، رضا حامی
تاسیسات مکانیک: بابک صالح پور
تاسیسات الکترونیک: یاورصداقت کیش
عکس: فرشید نصرآبادی
سال آغاز پروژه: ۱۳۹۲
سال اتمام پروژه: ۱۳۹۷

آجر همواره یکی از جذاب ترین و زیبا ترین متریالی است که در طراحی نما بناهای مختلف از گذشته های دور از آن استفاده می شده است. امروزه نیز ما شاهد استفاده از این متریال قدیمی در نمای ساختمان های مدرن نیز هستیم. شاید یکی از دلایل استفاده آن منطبق بودن با روحیه سنتی ایرانی می باشد. در این بخش خط معمار قصد دارد تا یک نمونه آپارتمان با نمای آجری با عنوان ( معماری آپارتمان مرداویج) را برای شما به اشتراک بگذارد که توسط گروه معماری حجم سبز طراحی شده است. همانطور که طراحان اشاره می کنند، هر یک از واحدهای این آپارتمان برای یکی از اعضای خانواده در نظر رفته شده بود. از این رو می توان گفت یکی از چالش هایی که طراحان با آن روبرو بودند تنوع نیاز کاربران و ایجاد هارمونی میان این تنوع می باشد. در ادامه به شرح الویت های هر یک از کاربران خواهیم پرداخت:

_ پدر و مادر بزرگ خانواده که دو نفر بودند و نیاز به فضای زیادی نداشتند. از طرفی فضای نیمه باز برای آن ها جذاب تر و دلچسب تر بود. آن ها ترجیح می دادند تا در کنار اتاق خوابشان یک تراس قرار داده شود تا در فصول مناسب سال بتوانند از هوای مطبوع استفاده نمایند. به عبارتی می توان گفت استفاده از تهویه طبیعی و بهره مندی از نسیم خنک در فصل بهار و تابستان بجای سرمایش کولر برایشان دلچسب تر می بود.

_ مالک واحد بعدی یک مربی ورزشی بود. همانطور که کارفرما اشاره می کند وی با توجه به موقعیت شغلی اش تعریق زیاد داشت و معمولا بعد از ورزش استحمام می کرد. وی نیز خواستار یک تراس بود که بعد از حمام در تراس را باز کرده و از هوای مطبوع و آقتاب ملایم استفاده نماید. از این رو از طراحان خواست تا در اتاق وی دو حمام در نظر گرفته شود، یکی حمام آفتاب (تراس) و یکی حمام آب… .

_ مالک واحد بعدی هنرمند بود و می خواست اتاق وی بهترین نقطه ی دنیا برایش باشد. وی میخواست در حین انجام فعالیت های هنری به بیرون دید داشته باشد، در عین حال حریم خصوصی برایش فراهم گردد. به علاوه یک فضای نیمه باز برای خودش می خواست تا در مواقع دلخواه در آن بخش فعالیت کند.
_ در نهایت کارفرما  واحدی برای فروش در نظر گرفته بود. با توجه به نیازها و خواسته های کارفرما طراحان به دنبال الگویی بودند که روند فروش را آسان سازد. تحقیقات محلی نشان داد قرار دادن حمام اختصاصی و تراس برای مشتریان یک امتیاز محسوب می شد.
از این رو تیپ طبقه ورزشکار (با عمق تراس کمتر) برای سایر واحدها در نظر گرفته شد. هدف اصلی در این پروژه حذف زواید و اضافه کاری های بی دلیل و بی اساس در مرحله طراحی و اجرا جهت خود نمایی ساختمان بود. به علاوه طراحان در این پروژه سعی براین داشتند تا اصالت فرم و فضا و مصالح را حفظ کرده و این پیوستگی در تمامی مراحل طراحی از سازماندهی اولیه تا جزئیات اجرایی و نهایتا اجرا حفظ نمایند. فرم نما توصیفی از اتفاقات داخلی و اتفاقات داخلی توصیفی از نیازهای کاربران بوده است که به شکلی معمارانه ساماندهی شده است.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

خانه گودال باغچه | استودیو معماری 13 درجه

خانه¬ی گودال باغچه
در این پروژه در راستای پاسخ به مساله تامین آسایش اقلیمی و نیز حفظ محرمیت به منظور کاهش دید از بیرون به داخل خانه با توجه به خواسته کارفرما، ایده استفاده از حیاط مرکزی مطرح شد. در فرآیند طراحی دریافتیم که با استفاده از الگوی “گودال باغچه” می توان علاوه بر پاسخ به خواسته های کارفرما ، امکان بهره مندی بیشتر از فضای باز را نیز فراهم کرد. به همین خاطر بود که ” گودال باغچه” در قلب خانه جای گرفت و امکان ارتباط حرکتی و بصری بین طبقات خانه را نیز فراهم کردو باعث پویایی محورهای حرکتی و بصری در طبقات شد.

ادامه مطلب »

موزه فرهنگ فارس | گروه معماری اشعری و همکاران

موزه فرهنگ فارس | گروه معماری اشعری و همکاران موقعیت: ایران ، شیراز  معمار: امیرحسین اشعری سال: ۱۳۹۶ مساحت: ۲۴۰ مترمربع همکار طراحی: زهرا جعفری سه بعدی: امیر ایراندوست حقیقی گرافیک: زهرا جعفری اجرا: محمد موذنی اجرای چوب: صنایع چوب نکویی (معین نکویی) سازه و فلز: گروه پاروان نما/ اصغر

ادامه مطلب »

ساختمان اداری _ تجاری میکا 911 | شهاب علیدوست و همکاران

ساختمان اداری _ تجاری میکا 911 | شهاب علیدوست و همکاران موقعیت: ایران، تهران، خیابان نلسون ماندلا، بلوار آرش معماران : شهاب علیدوست، سونا افتخار اعظم، دانیال جباری، بهمن مهربانی مساحت زمین: ۱۱۲۰ مترمربع مساحت بنا: ۱۰۰۰۰ متر مربع عکس: فرشید نصرآبادی سال: ۱۳۹۶-۱۳۹۷ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات،

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی شماره 27 | مرتضی حسن زاده ، سعید ضیایی

ساختمان مسکونی شماره ۲۷ | مرتضی حسن زاده ، سعید ضیایی موقعیت:  ایران ، اصفهان معماران: مرتضی حسن زاده ، سعید ضیایی مساحت زیربنا: ۱۲۵۶ مترمربع مساحت زمین: ۴۲۰ مترمربع سال: ۱۳۹۷ عکس: سعید ضیایی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی

ادامه مطلب »

طراحی داخلی دفتر بایودیزاین | دفتر معماری بایودیزاین

طراحی داخلی دفتر بایودیزاین | دفتر معماری بایودیزاینموقعیت: ایران ، اهواز ، کیان‌پارس ، نبش خیابان 2 شرقی ، مجتمع تشریفات، طبقه 7 ، واحد 704معماران: آرش ضیاء، حسین حلاجعملکرد: اداریکارفرما: آرش ضیاء، حسین حلاجتهیه نقشه های فاز 2: آرش ضیاء، حسین حلاجمساحت/زیربنا: 90 مترمربعطراحی و دکوراسیون داخلی: آرش ضیاء،

ادامه مطلب »

خانه شماره 20 | آتلیه مکعب سفید

خانه شماره 20 | آتلیه مکعب سفید موقعیت: ایران ، ماکو  معماران: رضا اسد زاده، شبنم خلیل پور مساحت: ۹۰۰ مترمربع سال: ۲۰۱۷ عکس: فرشید نصرآبادی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. چنان

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.