Search
Close this search box.
Search

آتلیه و دفتر معماری مشیر | مجتبی هوشنگیان شیرازی

آتلیه و دفتر معماری مشیر | مجتبی هوشنگیان شیرازی
موقعیت: ایران، شیراز
معمار مسئول: مجتبی هوشنگیان شیرازی
نقشه فاز دو: مهسا پاک شیر
طراحی و دکوراسیون داخلی: مجتبی هوشنگیان شیرازی، ادیب اشراق
مشاور نورپردازی: علیرضا رضاپور
مساحت: ۸۰ مترمربع
عکس: امیرعلی غفاری
اتمام پروژه: ۱۳۹۸
افتخارات: کاندید دریافت جایزه معماری داخلی از دانشگاه AA مادرید

آتلیه و دفتر معماری مشیر جامعه معماران ایران

این پروژه شامل بازسازی و تغییر کاربری یک واحد مسکونی به یک آتلیه معماری می باشد. این واحد در یک مجموعه آپارتمانی در غرب شیراز واقع شده است. طراح در طی طراحی با چالش هایی روبرو بود. یکی از این چالش ها ضرورت تغییر طراحی فضای اولیه با کاربری مسکونی به یک دفتر معماری و محدودیت های موجود آن بود. از این رو طراح می بایست متناسب با عملکردهای مورد نظر بهترین استفاده را از فضاها داشته باشد. بدین منظور بازسازی فضای موجود بر اساس تقسیم بندی فضا به سه عرصه ی آتلیه، مدیریت و پذیرش صورت پذیرفت.

طراح در این پروژه سعی کرد تا فضایی امن شبیه به خانه را برای این دفتر ساختمانی طراحی کند تا کارمندان آن بتوانند همانند اعضای یک خانواده در کنار هم در راستای رسیدن به یک هدف مشترک در شرکت قرار بگیرند و فعالیت کنند. همچنین طراح سعی بر آن داشته تا از کنار هم قرار گرفتن افراد در فضای کاریشان، روزها و شب‌هایی که برای یک گروه ساختمانی به وجود می‌آید را به اهداف یک مجموعه طوری گره بزند که علاوه بر آن، شفافیت در روابط، از ابتدا دیده شود. اعضایی که پشت دیوارها و درهای صلب در انتظار قرار نمی‌گیرند و به معنای واقعی روابطی دوستانه با یکدیگر دارند.

در بازسازی این پروژه آشپزخانه قبلی به آبدارخانه، فضای منشی و حسابداری دفتر تبدیل گشت. فضای سالن نیز که نور و دید اصلی واحد در آن قرار داشت، به فضای آتلیه و همچنین دو اتاق خواب و تراس به دفتر مدیریت و سالن کنفرانس تبدیل شد.

آتلیه و دفتر معماری مشیر جامعه معماران ایران

در این پروژه ی اداری، شیشه ها به عنوان جداره های جداکننده بین فضاها مورد مورد استفاده قرار گرفته اند؛ که در عین تقسیم فضایی، عملکرد آن ها  بتوانند به عنوان عنصری مهم و شکل دهنده با بیانی قوی و شاخص، خود را مطرح نمایند و در کل فضایی یکپارچه و منسجم را ایجاد نمایند. در ابتدای کار، سقف کاذب کناف در فاصله ای حدود ۴۰ سانتی متری از ورق های عرشه کار شده بود که به درخواست طراح حذف شده و تمامی تاسیسات مطابق طرح با نظمی که از قبل پیش بینی کرده بودند به آن اضافه شد. طراح سعی بر این داشت تا با استفاده از متریال های خام و حذف سقف در راستای نمایش سازه و تاسیسات دفتر کار، توانایی این دفتر ساختمانی را در نمایان کردن سازه ساختمان و تفکر صحیح و علمی در رابطه با تاسیسات و حتی جزئیات اجرایی در ساخت لوستر، میز و مصنوعات چوبی به رخ بکشد.

اسکلت ساختمان فلزی و سقف آن عرشه فولادی می باشد. طراحی و گنجاندن تمامی عملکردهای مورد نیاز یک آشپزخانه از قبیل: گاز، سینک، آبگرمکن و …، در فضایی کوچک به مساحت ۹۰ سانتی‌متر صورت گرفته است. در طراحی این آتلیه معماری تمامی تاسیسات الکتریکی مورد نیاز چون سیستم ویدئو پروژکتورها، سیستم برق رسانی، سیستم اعلام حریق، اعلام سرقت، سیستم روشنایی، سیستم قوی و کنترل سرمایش-گرمایش، هم‌چنین دوربین‌های مداربسته در یک کمد، بالای سر منشی قرار گرفته است.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.