Search
Close this search box.
Search

گذر _ رستوران تاوه | گروه معماری پایاپیرنگ

گذر _ رستوران تاوه | گروه معماری پایاپیرنگ
موقعیت: ایران، شیراز
معماران: اشکان قشقایی، سمانه متقی پیشه، پویا رنجبر
تیم طراحی: رسول فتح الهی، پریسا حسینی، الهام درویش، ایمان پورابراهیم
مساحت: ۳۰۷ مترمربع
نقشه فاز ۲: گروه معماری پایاپیرنگ
دکوراسیون داخلی: گروه معماری پایاپیرنگ
مشاوره نورپردازی: گروه روشنایی لئو
عکس: احمد میرزایی، سمانه متقی پیشه، مجتبی مرادی
سال آغاز پروژه: ۱۳۹۷
سال اتمام پروژه: ۱۳۹۸
جوایز: مدال بهترین پروژه ی طراحی داخلی سال ۱۳۹۸ (رتبه نخست) در دسته ی رستوران، فست فود و کافه ها

گسترش و توسعه ساخت و ساز در کلان شهرهایی چون شیراز در دهه هفتاد، باعث نابودی و از بین رفتن بخش عظیمی از باغ های شهر شدند. این روند همچنان ادامه دارد و به گونه ای چشم انداز شهر را تحت تأثیر خود قرار داده است. پروژه حاضر شامل طراحی نمای بیرونی و داخلی رستوران تاوه می باشد. این رستوران در یک مجتمع تجاری از مجموعه ساختمان های همان دهه قرار گرفته است. این مجتمع تجاری همچون یک سد مابین بلوار ستارخان ( یکی از بلوارهای فعال تجاری در شیراز) و باغ های منطقه قدیمی تلخداش قرار گرفته است. محله (تلخداش) در واقع روستایی در حواشی شیراز قدیم بوده است. این محله امروزه تلفیقی از بافت فرسوده بدون نظام مشخص، باغ های بازمانده از تاراج سه دهه اخیر و آپارتمان های در حال رشد به حساب می آید.


طراحان جهت اتصال و ترکیب بافت متراکم و پر ازدحام شهر به باغ های این محله قدیمی (تلخداش)، پیشنهاد کردند تا رستوران حاضر به تلفیقی از گذر و رستوران تبدیل شود. گذر که خودش زمانی یک کوچه باغ و محل عبور عموم بوده، اما هم اکنون ردی از آن دیده نمی شود. وجود دو ورودی از جهت شمالی (بلوار ستارخان) و پارکینگ مجتمع تجاری از سمت جنوبی _ با داشتن دید به سمت باغ های تلخداش _ این امکان را دوباره برای افراد فراهم می آورد. بنابراین طراحان تصمیم گرفتند این دو ورودی با یک گذری که دیوار هم جوارش اشاره ای به بافت دیوارهای گذرهای قدیمی داشت، به یکدیگر متصل کنند و از طرفی با توجه به این که پارکینگ این مجتمع پاتوقی برای مشتریان کافه و فست فود های مجتمع می باشد، آن را تقویت کرده و یک حفره در میان بلوار و باغ ایجاد کنند. این عمل باعث می شد که علاوه بر توقف داشتن در فضای رستوران، امکان عبور و تردد نیز ایجاد شود. طراحان اعمال تغییراتی در نمای جنوبی (پارکینگ) این هدف را تقویت کردند.


با توجه به محدودیت هایی چون کمبود بودجه، زمان کوتاه برای اجرا و همچنین ایده اصلی پروژه که بر فضای گذر مانند و غیرلوکس تأکید می کرد، طراحان از مصالح ارزان قیمتی مانند ورقه های سیمانی موج دار درنما استفاده کنند و دیوارها را بدون مصالح نازک کاری شکل دادند. کارفرما این رستوران را تاوه نامیده بود. تاوه به معنی ( ظرفی است که در آن نان می پزند) می باشد. از این رو طراحان با الهام از اسم رستوران از این عنصر در تمامی بخش ها به شکل های مختلف از جمله دستگیره های درب ورودی، تابلو های اصلی، وسایل روشنایی مانند لوسترها و همچنین در نمای بیرونی رستوران به کار گرفتند که به صورت چهره های مختلفی به نابودی باغ های روبرو می نگرند. به علاوه طراحان در مسیر ساخت پروژه حاضر شاهد غارت یکی دیگر از باغ های پشت این محل بودند. آنچه از طراحان بر می آمده، ثبت اثر تنهی بریده شده درختان کهن سال آن باغ بر کاغذ و تبدیل آن به تابلوهایی در گذر تاوه بود تا یادی باشد از داغ این همه باغ که دیگر نیستند.

 

 


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

ویلای یار | دفتر معماری آد

ویلای یار | دفتر معماری آد موقعیت: ایران، تهران ، گیلاوند معماران: حسین حسنی، امین حبیبی مساحت زمین: ۵۳۰ متر مربع مساحت بنا: ۲۷۵متر مربع تیم طراحی: شیوا حسنی، مونا قاسمی مشاور سازه: امیر افراد وطن مشاور تاسیسات مکانیکی: مرتضی قدرت نژاد مشاور تاسیسات الکتریکی: نوید جعفری مشاور فضای سبز:

ادامه مطلب »

خانه باغ افشاریه | دفتر معماری ۲H

معماری خانه باغ افشاریه دفتر معماری ۲H معماری خانه باغ افشاریه |  دفتر معماری ۲H موقعیت: ایران، البرز، کردان معماران: حامد حسین پور، حسین خدابخش تیم طراحی: سهند سعادتمنش، سارا موفق، گلاره احمری طراحی و معماری داخلی: سارا موفق اجرا: استودیو ۲H مساحت زمین: ۱۰۰۰ مترمربع مساحت زیربنا: ۲۰۰ مترمربع

ادامه مطلب »

کارخانه ریسندگی و بافندگی احسان پود | دفتر معماری هوبا طرح

کارخانه ریسندگی و بافندگی احسان پود | دفتر معماری هوبا طرح موقعیت : ایران ، قم ،کیلومتر ۲۰ جاده قم ، شهرک صنعتی شکوهیه ،فاز ۲ معماران: عباس ریاحی‌فرد ، فریناز رضوی نیکو ، هومن بالازاده ، کامران حیرتی وضعیت : تکمیل شده مساحت : ۱۲۲۴۴ متر مربع کاربری :

ادامه مطلب »

ویلای یاسا | دفتر معماری سهراب رفعت

ویلای یاسا | دفتر معماری سهراب رفعت موقعیت: ایران، کرج ، کردان معمار: سهراب رفعت همکاران طراحی: وحید جودی، نگین عسگری، محمد حسین شوقی نوع سازه: اسکلت بتنی مساحت کل ـ زیربنا: 1850 متر‌مربع، 485 متر‌مربع کارفرما: رضا رشیدی تاریخ شروع و پایان ساخت: اسفند ماه 1396 -   تیر ماه 1398 عکس:

ادامه مطلب »

مجتمع نوآوری و فناوری دانشگاه سهند تبریز | شرکت توسعه طرح و ساخت پناه

مجتمع نوآوری و فناوری دانشگاه سهند تبریز | شرکت توسعه طرح و ساخت پناه موقعیت: ایران ، تبریز ، دانشگاه صنعتی سهند معمار: بهنام میرانیان همکاران طراحی: احمدرضا خداکرم، مونا خدائی نوع سازه: سازه فلزی مساحت / زیربنا: 1700 مترمربع کارفرما: دانشگاه صنعتی سهند تبریز تاریخ شروع/تاریخ پایان ساخت: 1396

ادامه مطلب »

ویلای درویش آباد | پویا خزائلی پارسا

ویلای درویش آباد | پویا خزائلی پارسا موقعیت : ایران ، مازندران ، ساری معمار : پویا خزائلی پارسا مساحت : 240 مترمربع سال : 2010 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. ویلای

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.