Search
Close this search box.
Search

گالری هنری سو | استودیو معماری حس فضا

گالری هنری سو | استودیو معماری حس فضا
موقعیت: ایران ، اصفهان
معمار: حسین یزدانی
سرپرست اجرا: حسین یزدانی
تیم اجرایی: حسین کریمی، محمد ملکیان، صادق حسینی، فرهادشریفی، علی امیری
طراحی فازدو و جزییات اجرایی: عبدالسبحان راطبی
نورپردازی: علی نظری
گرافیست: محمدفرزادنیا، حسین شفیعی
هنرمند بصری: پارسا باقری
عکس: فرشید نصرآبادی
ویدئو: سامان سلطانی
سال: ۱۳۹۹
جوایز: رتبــه ی دوم استودیو معماری حس فضا در گروه ساختمان های عمومی/ مرمت و بازسازی درسیــزدهمین جایـــزه معماری و معماری داخلی ایران، نیمه نهایی گروه بازسازی مسابقه معمار ۹۹ ، فینالیست جایزه 2A سال 2021

گالری سو یک گالری هنری به مساحت ۲۱۰ مترمربع است که قدمت آن به ۵۰ سال پیش برمی گردد و در محله ی چهارباغ خواجو در اصفهان واقع شده است. کالبد ساختمان به صورت دو طبقه ی دوبلکس است و طبقه ی همکف آن بازسازی شده است. کارفرمای روشن فکر و با ذوق، این پروژه را آغاز کرد و حمایت و پشتیبانی وی راه رسیدن به بیانی مشترک و مفاهمه میان خود و تیم طراحی را آسان کرد.

وجود پله ها در مرکز فضا و فرم آن و همچنین موقعیت پروژه که جوار پل خواجو است، منجر به ایجاد فرم های قوسی در سازه شد. در طراحی و تناسبات، اصول تقسیم فضایی به شرح زیر تعریف شده است:
_ از یک طرف، برای جدا کردن فضاهای مختلف ، از فرم قوس با حداقل تغییرات در دهانه آن استفاده شد به طوری که همه نسبت ها به همراه اندازه دهانه قبلی و نسبت ارتفاع و عرض حفظ شود.
_ از طرف دیگر، با توجه به هندسه بدست آمده، فرم قوس بین دو فاصله بعدی قرار می گیرد تا آن ها را به هم متصل كند.

در بازسازی این پروژه محدودیت های مختلفی وجود داشت: زمان و بودجه که به ناچار منجر به حداقل تغییرات در فضا شد. با استفاده از فرم های پایه و مینیمال و رنگ و بافت کم، مخاطب می تواند توجه بیشتری به آثار هنری نمایش داده شده در گالری داشته باشد. در حقیقت، خلوص فضا باعث می شود بازدیدکننده درک بهتری از آثار هنری داشته باشد. دلیل ایجاد کمترین تغییر استیجاری بودن ملک و همچنین بودجه محدود بوده است که خود منجر به چالش های زیادی در روند طراحی شده است.

راه حلی که در اینجا اندیشیده شد، طراحی بر اساس معماری پوسته ای بود. در این روش، شکل متفاوتی ایجاد شد که هزینه تولید را کاهش می داد. در بناهای تاریخی اصفهان هماهنگی وجود دارد که توسط برخی پارامترها مانند فرم ها، تناسبات، مقیاس، کنتراست و ترکیب رنگ ها که امضای این شهر می باشد، شکل گرفته است. با ایجاد یک فضای درون گرا، فضای درونی و بیرونی از هم جدا شدند که باعث ایجاد تضاد بین آنها و سطح کنجکاوی در بازدیدکننده شد. در واقع، این کنتراست از طریق ترکیب فضای قدیمی و طراحی شده ایجاد شده است.

با توجه به رویکردهای ذکر شد، هر دو محدودیت و ایده های طراحی مورد بحث قرار می گیرند:

محدودیت ها :
۱. محدودیت زمانی در تحویل و ساخت طراحی
۲. اعمال کمترین تغییرات
۳. محدودیت بودجه در ساخت

ایده ها :
– تغییرات عملکردی براساس نیاز کارفرما و تغییر کاربری ساختمان مسکونی به گالری
– انتخاب مواد ارزان قیمت با اجرای سریع (استفاده از پانل های کناف)
– خلاقیت در بازشوها، تنوع فرم ها و دیدگاه ها
– شفافیت و سیالیت مکانی و تعریف ورودی و انتهایی فضاها
– قابلیت تغییر پذیری و انعطاف پذیری در عملکردهای بازشوی پنجره
– گردش فضا با تعریف یک مسیر یک طرفه
– استفاده از طراحی مینیمال و حفظ عناصر اصلی در یک روش انتزاعی مطابق با عبارت “کمتر بیشتر است”
– طبقه همکف یکپارچه و از یک ماده ساخته شده است (بتن) برای نمایش خلوص فرم و گردش فضایی


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
مهرداد ایروانیان جامعه معماران ایران ایزوآرک

مهرداد ایروانیان

مهرداد ایروانیان بی شک از تاثیر گذارترین معماران حال حاضر ایران می‌باشد. وی که متولد 1366 در شهر شیراز می‌باشد، به دلیل برخی مشکلات تنفسی در دوران کودکی و نوجوانی مجبور به تحصیل در منزل شد و این امر سبب گشت تا وی در شانزده سالگی مدرک دیپلم خود را اخذ نماید.
پس از آن ایروانیان برای تحصیل در رشته هایی چون مهندسی مکانیک و طراحی صنعتی عازم ایالات متحده آمریکا شد و چندی پس از ورود به امریکا به صورتی اتفاقی در بک کنسرت موسیقی با چند دانشجوی معماری آشنا شد و پس از صحبت کردن با آنها متوجه شد که رشته‌ی مورد نظر او که سال‌ها به دنبال آن میگشته، معماری بوده است. این اتفاق باعث میشود تا مهرداد ایروانیان جهت پذیرش در رشته ی معماری دانشگاه یو اس ال اقدام نماید.

ادامه مطلب »

اتودسک تری‌ دی‌ اس مکس 2022

Autodesk 3ds Max 2022.3 + Interactive + Help  اتودسک تری دی مکس یکی از قویترین و پیشرفته ترین برنامه ها در زمینه طراحی سه بعدی و انیمیشن سازی به شمار می رود .  نرم افزار Autodesk 3ds Max بخاطر داشتن ابزارهای کارا و قدرتمند در بسیاری از صنایع به ویژه

ادامه مطلب »

مهمان خانه قائلی | USE Studio

مهمان خانه قائلی | USE Studio موقعیت: ایران ، اصفهان معماران: محمد عرب، احسان حاجی رسولیها، مینا معین الدینی مساحت: 190 متر مربع سال: 2016 عکس: احسان حاجی رسولیها هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان

ادامه مطلب »

ویلای ناتل | استودیو معماری محمد خاوریان

ویلای ناتل | استودیو معماری محمد خاوریانموقعیت: ایران، نور ، ناتلمعمار: محمد خاوریانمساحت: ۱۴۰ مترمربعسال: ۱۳۹۷عکس: استودیو دید هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. مناطق شمالی ایران به دلایل متنوع گردشگری و نزدیکی

ادامه مطلب »

رستوران دانشگاه سیستان و بلوچستان | معماران موج نو

رستوران دانشگاه سیستان و بلوچستان | معماران موج نوموقعیت: ایران ، زاهدانمعماران: لیدا الماسیان ، شاهین حیدریمساحت: ۳۰۰۰ مترمربعسال: ۱۳۸۹-۱۳۸۵تیم طراحی: فاطمه محمدی، سارا فراهانی، علیرضا کامرانی، نوید قاسم‌زاده، هلاله علایی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.