Search
Close this search box.
Search

ویلای گلخانه | دفتر معماری شب

ویلای گلخانه | دفتر معماری شب
موقعیت: ایران ، کرج
معمار: شبنم حسینی
مساحت: 798 متر مربع
سال: 2017
عکس: پرهام تقی اف ، آوا دهقانی ، مهراد ریحانی، حسین مرجوی
سازنده: آونداد ، مینیاتور ، شیشه ونوس
مدیریت پروژه و ساخت: شبنم حسینی
نمایندگی و گرافیک: آوا دهقانی
طراحی سازه: سروین سازه
مشاور مکانیک: علی غنی زاده
مشاور برق: علی پیلتان
پیمانکار مکانیک و برق: بهزاد پورشب
پیمانکار منظر: حمید داریان
سازنده: ونوس گلس آونداد مینیاتور
مشتری: خصوصی
تیم: همیش رودز، سمیه درخشان، سروناز دادگر

ویلای گلخانه در حومه شهر کرج و در حدود 60 کیلومتری غرب تهران واقع شده است. این خانه به عنوان یک خانه تعطیلات برای یک خانواده 6 نفره طراحی و ساخته شده است.

دو قطعه مجاور اما مجزا – هر کدام حدود 5000 متر مربع – سایت این پروژه را تشکیل می دهند. قطعه A پر از درختان میوه قدیمی بود، در حالی که قطعه B، در مجاورت خیابانی پر سر و صدا با ردیف آشفته ساختمان های مسکونی کم ارتفاع، خشک بود و به دلیل آتش سوزی قبلی به سختی درختی داشت.

بنابراین، قطعه B به عنوان سایت ساختمان انتخاب شد و ایجاد یک بافر برای به حداکثر رساندن حریم خصوصی و محدود کردن نماها و انتقال نویز از خیابان همسایه به سایت به سرعت در اولویت طراحی قرار گرفت.
انبوه سازی این پروژه پاسخی مستقیم به شرایط سایت است زیرا هدف آن تشکیل یک حجم بلند و خطی – شبیه به یک دیوار ضخیم – است و به عنوان مانعی در برابر سروصدا و هرج و مرج خیابان مجاور عمل می کند و نماها را به داخل سایت مسدود می کند. حجم بیشتر تغییر شکل داده است تا استخر را در بر بگیرد و یک جیب خصوصی در اطراف آن ایجاد کند. قرار دادن راهرو و استخر شنا بر حجم سطح زمین تأثیر می گذارد و منجر به ایجاد مناطق سایه دار برای نشستن در فضای باز می شود.


طراحی فرم:
فرم پویا و مدرن حاصل با پوست آجر پیچیده شده است – عنصری دیرینه در معماری ایرانی. آجرها از کوره حیدری هستند – آجرهای کامل سنتی که هر کدام با دست ساخته می شوند. روش لایه‌بندی آجر «کله راسته» است که یک آجر کامل به دنبال آن یک آجر نیم‌آجر است. سه تغییر ساده در این تکنیک این فرصت را ایجاد می کند که بافت های مختلف در نما داشته باشیم تا سطح 0 و سطح 1 را به عنوان دو لایه مجزا ثبت کنیم و در پنجره ها و نرده های بالکن تخلخل داشته باشیم.
ردیفی از پنجره های تمام قد در طبقه همکف، نما را باز می کند تا تمام نماها بر استخر شنا متمرکز شود و در سطح 1 یک تراس طولانی سایه دار که اتاق خواب ها را به هم متصل می کند مشرف به استخر و بقیه سایت است. پشت ساختمان بسته و محکم باقی می ماند.
سیستم سازه ای دال و ستون های بتنی با ستون هایی است که به طرفین رانده شده و جهت و فرم ساختمان را دنبال می کنند.طراحی منظره جزئی از پروژه باقی می ماند. خطوط مسیر از خطوط ساختمانی پیروی می کنند و پالت مصالح بتن ریخته گری و شن است. گیاهان از یک پالت وحشی و چمنی انتخاب می شوند تا حسی طبیعی و تصادفی ایجاد کنند..


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
خانه خرمالو سروناز امتیازی

خانه خرمالو | سروناز امتیازی

خانه خرمالو | سروناز امتیازی موقعیت: ایران ، تهران ، قلهک ، خیابان کدویی ، خیابان شکرابی ، بن بست طلوع ، پلاک6 ، طبقه همکف ، واحد1 معمار: سروناز امتیازی کارفرما: سروناز امتیازی طراح: سروناز امتیازی اجرا: محمد رضا گودرزی نظارت: سروناز امتیازی تأسیسات برقی: عزت کاظمی تأسیسات مکانیکی:

ادامه مطلب »

حیاطخانه فلاحتیان | گروه طراحی شیفت

حیاط خانه فلاحتیان | گروه طراحی شیفتموقعیت: ایران ، اصفهان ، پیربکرانمعماران: رامبد ایلخانی ، نشید نبیانتیم: رامبد ایلخانی ، نشید نبیان ، احسان کریمی ، پرنیان قائمی ، درنا مصرزادهمساحت: 677 متر مربعسال: 2016عکس: پرهام تقی افتولید کنندگان: نماچین اصفهانمدیر پروژه: درنا مصرزادههمکار طراح: گلناز جمشیدیارائه و همکاران گرافیکی:

ادامه مطلب »

خانه فروردین | دفتر معماری پیرامون

خانه فروردین | دفتر معماری پیرامونموقعیت : ایران، اصفهان، خیابان استانداریمعمار: بهروز شهبازیکارفرما: برادران معزی نیانظارت : بهروز شهبازیعکس: حسین فراهانیتیم طراحی: آرمان نصر، آناهیتا شادکامسال : 1390-1393کاربری : مسکونیمساحت پروژه : 640 مترمربع هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

خانه ویلایی 174 | استودیو سدروس

خانه ویلایی 174 | استودیو سدروس موقعیت: ایران،بابلسر،شهرک خزرشهر معمار: محمد مهدی سعیدی تیم طراحی: دنیا فرقانی، معصومه مهرابی، مهسا معصوم زاده مساحت: ۱۰۰۰مترمربع سال: ۱۳۹۸ عکس: استودیو دید هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان

ادامه مطلب »

مجتمع مسکونی 28 واحدی نرگس بم | محسن پدیدار

مجتمع مسکونی ۲۸ واحدی نرگس بم | محسن پدیدار موقعیت: ایران ، بم معمار: محسن پدیدار کارفرما: مؤسسه‌ی بنیاد مادر و کودک نظارت: بر اساس اصول نظام مهندسی پلان تیپ واحدها: بنیاد مسکن ناظر پروژه: مهندس محسن پدیدار نوع اسکلت‌بندی: اسکلت فلزی پیچ و مهره هماهنگی و نظارت اجرا: پروانه

ادامه مطلب »

لوستر پروانه و شمع | محمد اورنگی

لوستر پروانه و شمع | محمد اورنگی معمار: محمد اورنگی گرافیست: شیدا درویشخوب عکس: ایمان دانشور سال: 1400 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. شرح از زبان معمار : چرخش پروانه ها به

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.