Search
Close this search box.
Search

ویلای کوهسار 252 | استودیو دوازده

ویلای کوهسار 252 | استودیو دوازده
موقعیت: ایران، کرج ، منطقه آریان
معمار: استودیو دوازده
مساحت: ۱۰۰۰ مترمربع
سال: ۲۰۱۹

پروژه ویلای کوهسار بر روی سایتی به مساحت ۵۰۰۰ متر مربع در منطقه آریان باغشهر استان البرز قرار دارد. این ویلا به مساحت ۶۰۰ متر مربع در سه طبقه برای زوج جوانی ساخته شده که علاقه بسیاری به برگزاری میهمانی و دورهمی های دوستانه دارند. شیوه طراحی استودیو دوازده به این گونه بود که در ابتدا  طراحان مدتی شروع به شناخت کارفرما و سبک زندگی آن ها کردند. علاوه براین، توپوگرافی اراضی، درگیری با جهاد کشاورزی، موقعیت آب و هوایی و چشم انداز خاص پروژه نقش اساسی در شکل گیری طرح داشت.
در طراحی ویلاهای برون شهری که اغلب برای تعطیلات آخر هفته استفاده می شود، مساحت و سطح فضاها به دلیل ارتباط بین فضاهای بیرونی و داخلی، نقش مهمی را در ایجاد حس پویایی در خانه دارند. این گونه فضاها صرفا جنبه زیبایی داشته و با پیوندهایی که در داخل ساختمان اتفاق می افتد سرو کاری ندارد و به کیفیت زندگی در خانه آسیب می رساند.

یکی از اصول مورد توجه طراحان در طراحی این پروژه، ایجاد فضاهای باکیفیت است که می تواند ساکنان را به کشف فضاها ترغیب کند و و به آن ها اجازه دهد تا لایه های مختلف معنایی را از طریق عناصر فضایی پویا تجربه کنند. این لایه های معنایی و محرک در فضا نتیجه تعامل بین فرم ها و وضعیت روشنایی محیط است که دقیقاً طراحی شده اند و با هم کار می کنند ، مانند نمایش های نور بر روی سطح دیواره داخلی از طریق شکل خاص لوسترها و جهت گیری و شکل آنها ، محل باز شدن و پنجره ها ، همه اینها عواملی هستند که تأثیر آن بر عملکرد بین بدن و آب و هوا است. این تعامل پویا ارتقا می یابد و بر تجربه ادراکی و پدیدارشناسی چه در عملکردهای زیبایی شناختی و چه در عملکردهای رفاهی تأثیر می گذارد. با توجه به درخواست کارفرما  برای حفظ حریم خصوصی و دسترسی به فضای استخر و همچنین با بهره گیری از حداکثر ب نور خورشید در ضلع جنوبی ، فرم L را برای ساختمان انتخاب کرده اند و این طرح پاسخی برای محدود کردن دامنه دید همچنین دسترسی به ساختمان بود .

این فرم به طراحان کمک می کرد تا فضایی را ایجاد کنند که توسط فضای بیرونی و درونی اطراف استخر احاطه می شد. تغییر اتصال فرم L به ایوان یکی از مزایای موجود در پروژه بود، به این گونه که یک مکان پاتوق در هر ۴ فصل ایجاد می شد که شرایط مناسبی برای داشتن ارتباط فیزیکی و تصویری با ساختمان برای مهمانان دارد. چنین فضاهای عمومی هم از طریق عوامل بصری هم از طریق عوامل فیزیکی در پله های سراسر ساختمان به هم وصل می شوند تا فضایی یکپارچه برای تفریح و سرگرمی آخر هفته ایجاد کنند.

جزئیات مربوط به طراحی پله ها بسیار مهم بود. شکل متغیر پله ها تجربه ای متفاوت بود. طراحان آن ها به عنوان یک عامل ارتباطی در نظر نگرفته، بلکه به عنوان یک عامل دسترسی عمودی برای ایجاد فضاهای مختلف، با کیفیت متفاوت برای تجربه در نظر گرفته اند.

فضای اختصاصی میهمانی در زیر زمین قرار دارد، اما طراحان نمی خواستند که میهمانان حس کنند که برای جشن به زیر زمین می روند، در واقع این فضا برای کارفرما بسیار اهمیت داشت ، بنابراین طراحان یک پلتفرم ایجاد کردند تا به این فضا دسترسی جداگانه صورت گیرد و از بیرون سر و صدا به بیرون از این بخش جلوگیری کردند.

در نهایت طراحان سعی کردند به جای فضایی لوکس، با صرف بودجه ای متوسط و عدم استفاده از متریال گران فضایی جذاب را در این پروژه ایجاد کنند؛ همچنین آن ها از فضای معماری با کیفیت بالا استفاده کردند. فناوری ساخت و ساز ، سیستم های نگهداری و مواد مورد استفاده اقتصادی و در سطح متوسط بود.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

ساختمان مسکونی پارک | استودیو طراحی بهزاد اتابکی

ساختمان مسکونی پارک | استودیو طراحی بهزاد اتابکی موقعیت : ایران ، تهران معمار: بهزاد اتابکی کارفرما: رضا فرح بخش سازه (طراحی، اجرا) : شرکت سازه مهبان تأسیسات الکتریکی (طراح، مجری) : شرکت سازه مهبان تأسیسات مکانیکی (طراح، مجری) : شرکت سازه مهبان عکس : پرهام تقی‌اف تیم طراحی :

ادامه مطلب »

پارکینگ و ساختمان اداری الهیه | دفتر مهندسین مشاور موج نو

پارکینگ و ساختمان اداری الهیه | دفتر مهندسین مشاور موج نو موقعیت: تهران، الهیه معماران: لیدا الماسیان، شاهین حیدری تیم طراحی: سارا فراهانی، مریم امان پور، تینا یاوریان، شیرین ضیایی، سهیلا زاهدی، مریم شکوهی، منا رمزی، الناز عشایری، پریا پورمقدم، پانیذ مهری، شیدا قطبی کارفرما: سازمان توسعه انرژی ایران مساحت:

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی bw 7 | شرکت آراد

ساختمان مسکونی bw ۷ | شرکت آرادموقعیت: ایران ، تهرانمعماران: بهرام کلانتری، کورش دباغهمکاران طراحی: پدیده تیموریان ،نیلوفر نیکسار ، بهزاد برزگر نصرآباد، مجید پژوهی، فرشته اسدزاده ، مهدی هولاکویی ،صبا سلطانی ، مهرداد کار آموز ، شبنم ابطحی ، تینا سمیعی ، مونا حدادیسال: تابستان ۹۴نوع کاربری: مسکونیمساحت زمین:

ادامه مطلب »

خانه بزرگمهر | دفتر معماری تجربه زمان ما

خانه بزرگمهر | دفتر معماری تجربه زمان ما موقعیت: ایران ، مشهد معماران: هانیه علیزاده ، محمود گنجی تاریخ: ۱۳۹۱-۱۳۹۴ نوع کاربری: مسکونی مساحت زمین: ۲۵۰ مترمربع مساحت زیربنا: ۵۲۵ مترمربع مدیر اجرایی: محسن اسدزاده تیم اجرایی: ارسلان اسدزاده، خلیل ارژنگی عکس: محمود گنجی جایزه: رتبه اول (مشترک) جایزه معمار

ادامه مطلب »

ویلای ناتل | استودیو معماری محمد خاوریان

ویلای ناتل | استودیو معماری محمد خاوریانموقعیت: ایران، نور ، ناتلمعمار: محمد خاوریانمساحت: ۱۴۰ مترمربعسال: ۱۳۹۷عکس: استودیو دید هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. مناطق شمالی ایران به دلایل متنوع گردشگری و نزدیکی

ادامه مطلب »

فست فود ویانا | جعفر لطف الهی

فست فود ویانا | جعفر لطف الهیموقعیت: ایران ، تهرانمعمار: جعفر لطف الهیهمکاران طراحی: کیمیا خوراکچی، ابوالفضل حیدری، علیرضا باقریعکس: محمد حسن اتفاقکارفرما: امیر داوودی زادهسال ساخت: ۱۳۹۷مساحت: ۱۹۱ مترمربع هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.