Search
Close this search box.
Search

ویلای کوشه | دفتر معماری کارناکو

ویلای کوشه | دفتر معماری کارناکو
موقعیت: ایران ، کرج ، میدان حافظ، خیابان دهخدا
معماران: محسن تاجیک، سارا خسروی‌پور، محیا قنبری، رضا عامریان
کاربری : مسکونی، ویلایی
سطح زیربنا: 600 متر‌مربع
تاریخ شروع پروژه: 94/2/25
تاریخ اتمام پروژه:94/12/5

این پروژه در ابتدای کرج، نزدیک به مدخل ورودی جاده‌ی چالوس، خط دوم حصار قرار دارد. اغلب مسافرانی که قصد عبور از جاده‌ی چالوس‌ـ‌کرج را دارند، خانه‌های کوچکی را که روی کوه قرار دارند، مشاهده کرده‌اند. این خانه‌ها که بافت اطراف پروژه‌ی کوشه را مشخص می‌کنند، عموماً خانه‌هایی با چند پاره آجر و بلوک سیمانی و دیواره‌های وصله‌پینه شده هستند.
این پروژه در عین سادگی و همسان‌سازی با سیستم ساخت بافت اطراف، سعی در ارتقای دید ساکنین محله و با هدف توسعه و الهام‌پذیری از شکل و کالبد جدید، شکل گرفته تا پیوستگی بنا و طبیعت اطراف را به حداکثر برساند. باز‌شو‌های موجود در نمای خارجی، عقب‌نشینی آنها و باز شدن محور ورودی باعث شده تا فضای باز با بخش عمده‌ای از فضای بسته نفوذ کند تا بتوانیم از اقلیم مناسب در فصول معتدل بهره‌ی لازم را ببریم.


با یکپارچه کردن فضاها و ارتباط مستقیم بین آنها، این امکان به وجود آمده که توسعه و کیفیت تا طبقه‌ی بالا ادامه یابد. طبقه‌ی بالا به عنوان فضای استراحت، خواب، معاشرت، مطالعه و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. عرصه‌ی بالا که متریال آن یک دست نمی‌باشد، شکل جدیدی به خود گرفته و باعث تنوع فضایی شده است. طبقه‌ی دوم ویلا به نسبت طبقه‌ی پایین، فضای صمیمی و راحت‌تری می‌‌باشد و به همین منظور، محیطی دنج و شخصی را به وجود آورده است. کج شدن پنجره در این طبقه و کشیدگی باز‌شو‌ها باعث درک همزمان آسمان و فضای سبز حیاط شده که همین امر موجب تنوع فضایی و خوشایند شدن محیط گردیده است.


پنجره‌های ویلا به نحوی طراحی گردیده که بتواند ارتباط مناسبی بین فضای سبز موجود در حیاط بنای ساختمان به وجود آورد، به نحوی که باز شوهای موجود در جداره‌های نما به فضای باز این امکان را می‌دهد تا در بخش عمده‌ای از فضای بسته نفوذ کند و در فصل معتدل، تراس‌ها را جزئی از فضای داخلی کند. متریال به کار رفته از سیمان زبر معمولی‌ای می‌باشد که با یک لایه‌ی رنگ خاکستری روشن پوشانده شده است. رنگ نما از متریال نانوی چرک‌ـ‌گریز و رطوبت‌ـ‌گریز تشکیل شده تا از طول عمر بیشتری برخوردار گردد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

ویلای آبرنگ | علی رحیمیان

ویلای آبرنگ | علی رحیمیان موقعیت پروژه: ایران، اصفهان معمار: علی رحیمیان مساحت: ۱۰۰۰ متر مساحت زیر بنا: ۱۵۰ متر دیاگرام: نیلوفر مهدیلو گرافیست: نیلوفر هاشمی مشاور برنامه ها: فائزه رحیمیان تاسیسات الکتریکی: محمد همتیان عکس: یاسر عرب سال:۱۴۰۰ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه

ادامه مطلب »
ویلا آشیانه جامعه معماران ایران

ویلا آشیانه | استودیو اَرش بعد چهارم فضا

ویلا آشیانه ،  استودیو اَرش بعد چهارم فضا موقعیت: ایران، تهران، لواسان معماران مسئول: علیرضا شرافتی، پانته آ اسلامی، شبنم آزموده تیم طراحی: راضیه شعاعی، نگار سعادت، شیوا سبزواری، حامد ناجی مهندس سازه: علی شیخی تاسیسات مکانیکی: علی غنایی زاده تاسیسات الکتریکی: علی پیلتن اجرا: استودیو راهرو دیزاین گرافیک: مهسا شبستانی پور مساحت زمین:

ادامه مطلب »

ساختمان سام پاسداران | دفتر معماری رازان

ساختمان سام پاسداران | دفتر معماری رازان موقعیت: ایران، تهران معمار: دفتر معماری رازان معمار اصلی: نوید امامی تیم طراحی: آرش رضایی زادگان، سیما رحیمیان، فاطمه رستمی، مینو پوررحمت، حامد احمدی، بهروز صمدی، پریسا حمیدی، یاسمین یراقی مساحت زیربنا:۱۷۰۰۰ مترمربع سال: ۲۰۱۸ عکس: استودیو دید، دفتر معماری رازان هشدار! تمامی

ادامه مطلب »
رستوران كانكريت جامعه معماران ایران

رستوران كانكريت | دفتر معماری بوژگان

رستوران كانكريت ، دفتر معماری بوژگان موقعیت: ایران، تهران، لواسان معمار مسئول: حامد بدری احمدی تیم طراحی: ندا وزیری، فاطمه شریعتی، پرستو پیرای، هانیه صفری، کاوه دادگر سازه: سیاوش صدیقی تاسیسات مکانیکی و الکتریکی: آرش مجابی مدير اجرایی: محمد ضوئی نظارت: حامد بدری احمدی طراح سه بعدی: کاوه دادگر گرافیست:

ادامه مطلب »
رستوران هفت خوان مهرداد ایروانیان

رستوران هفت خوان | مهرداد ایروانیان

رستوران هفت خوان | مهرداد ایروانیان موقعیت: ایران ، شیراز معمار: مهرداد ایروانیان نوع ساختمان: عمومی سال ساخت: 2007-2011 کارفرما: آقای حسن‌پور مساحت: 3462 مترمربع هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. جسم بی

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.