ویلای پانوراما | دفتر معماری محیط

ویلای پانوراما | دفتر معماری محیط
موقعیت: ایران ، شهسوار ، شیرود
معمار: محسن دادخواه
همکاران طراحی: نازگل مینایی، سعید قلی‌زاده، سعید غفاری
طراحی و دکوراسیون داخلی: محسن دادخواه
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: موتورخانه و پکیج، اسکلت بتنی
مساحت کل ـ زیربنا: ۲۱۰۰ متر‌مربع، ۴۵۰ متر‌مربع
کارفرما: امیرحسین محمودی
تاریخ شروع و پایان ساخت: فروردین ۹۵   -   خرداد ۹۸
عکس: رضا روستا

بعد از یک مسیر سخت، ناهموار و طولانی از بین درخت‌های بلند جنگل‌های شهسوار به ارتفاعی میرسی که هیچ چیز و هیچ کسی نیست. روزی که برای بار اول به دیدن سایت رفتیم، شیب تند و ارتفاع حیرت‌انگیزش برای همه‌ی ما هم جذاب بود هم ترسناک. اما همان جا بود که حس کردیم انرژی عجیبی در این فضا وجود دارد که نمی‌خواستیم برگردیم، حس رهایی، حس تنهایی، جایی که می‌توانی خودت را در تراز یک شاهین در حال پرواز ببینی.
سایت به ما اجازه نداد به چیزی غیر از آزادی و معلق بودن در فضا فکر کنیم، و ما هم رو حرفش حرفی نزدیم!
شروع کار طراحی از صفحه‌ای آغاز شد که از دل کوه بیرون می‌آمد و به سمت آسمان در حال پرواز بود، اما این صفحه را باید چیزی نگه می‌داشت مثل همان بال‌هایی که شاهین را نگه داشته بود. ما هم احتیاج به بال‌هایی داشتیم که اینها را نگه دارد. تخیلاتمان دستی را ساخت که با دو انگشتش این صفحه را نگه داشته و این قدم اول پروژه ی ما به ساده‌ترین شکل ممکن شد.
حالا باید تخیلاتمان تبدیل به واقعیت می‌شد و این دست‌ها سازه‌ای شد که کمک کرد تا ایده به دنیای واقعی بیاید. البته شاید باور کردنی نباشد، اما این تخیلات ساده‌ی ما برای قد کشیدن حدود ۳ سال زمان نیاز داشت.


به مرحله‌ی اجرا رسیدیم، بعد از نقشه‌برداری زمین و محاسبه‌ی فضای باقی مانده ی بعد از خاکبرداری و مسطح کردن زمین، متوجه این واقعیت شدیم که به علت شیب تند، تنها برای قرارگیری ستون‌های سه چهارم بنا، زمین وجود دارد و برای حل این مشکل مجبور به ساخت زمین برای نقاط خالی بودیم. با اجرای دیوارهای برشی قطور و پر کردن پشت آنها با بتن، زمین مسطحی ساختیم و ستون‌‌های جلویی بنا را روی آنها قرار دادیم. بعد از طی این قسمت به مرحله‌ی سخت و عجیب اجرای استخر رسیدیم؛ دغدغه‌ی ساختن و نگهداری استخر با ابعاد ۶×۸ و حجم آب حدود ۶۰ هزار لیتر معضل بزرگی بود، در شرایطی که آن نقطه‌ی زمین تقریباً شیب ۸۰ درصد داشت و برای استخری به عرض ۶ متر باید ستون‌هایی به ارتفاع حدود ۴ متر اجرا می‌کردیم تا بتوانیم به کف استخر برسیم. برای اینکار سه دیوار برشی هر کدام به ضخامت ۱ متر موازی هم و در جهت عرض استخر اجرا شد. البته همین شیب تند کمک کرد تا فضای خالی زیر قسمت نشیمن ایجاد شود که از آن برای قرار دادن تاسیسات استخر استفاده کردیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه