ویلای شماره ۵ | آتلیه معماری اکنون

ویلای شماره ۵ | آتلیه معماری اکنون
موقعیت: ایران ، شیراز ، صدرا
معمار: آتلیه معماری اکنون
همکاران طراحی: محمود امیدبخش، عاطفه محرری، هومن کرم پور، الناز امیری
گرافیک: آرش اختران، الناز امیری
عکس: علی اشجع ، نکیسا کرم پور

این خانه از ایده ساده ترکیب فضاهای درونی و بیرونی شکل گرفته است. سادگی و پرهیز از تظاهر در ارتفاع، فرم، حجم و سعی در ادغام و امتزاج بنا و سایت در عین حفظ استقلال اجزای بنا از خواسته‌های اصلی ما برای این خانه آخر هفته بوده است. ما به دنبال کشف نوعی از سازماندهی در این بنای کوچک مقیاس بودیم تا همزمان که نیازهای فضایی درون بنا را غنا می‌بخشد بتواند کیفیت و پویایی و استقلال اجزا را در بیرون و فرم را هم به ارمغان بیاورد.
ایجاد چرخش در بنا و خلق حیاط صنوبرها در مجاورت باکس شیشه‌ای پاسخ ما به این مسئله بود، حیاط صنوبرها در عین حال که نور جنوب را به هال اصلی می‌رساند بر خواست ما مبنی بر استقلال تک تک اجزا بنا تاکید می‌کند. باکس شیشه‌ای نیز همزمان در سطح و ارتفاع، سیرکولاسیون و کیفیت فضایی محل اتصال اجزای مختلف بنا به یکدیگر بود، به نحوی که در عین رمزگونگی و پیچیدگی استقلال فرم ها و احجام با قرار گرفتن و رسیدن با باکس شیشه‌ای همه چیز ما عیان می‌شود.
در این جا افراد در مواجهه اولیه با فضا مبهوت نمی‌شوند! آنها کنجکاوانه به دنبال کشف قطعه بصری پازل می‌گردند. این بنا ما را به حرکت و کشف در فضا وا می‌دارد. استقلال فضاها از یکدیگر ما را در استفاده از مصالح طبیعی و بوم آورد و گریز از فضاهای مینیمال تکراری و روزمره جسور کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

یکبار برای همیشه با حساب گوگل خود وارد شوید!

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پنل کاربری شما

علاقه‌مندی ها

پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

پروفایل کاربری

ارسال پروژه

پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه