Search
Close this search box.
Search

ویلای شماره 12 | استودیو نو آر

ویلای شماره 12 | استودیو نو آر
موقعیت: ایران، نور
معماران: محمدرضا مرعشی، ساناز خامنه
تیم طراحی: احسان گلریز، ابی ولی زاده، نیایش خمسه، سپیده ریاضی
مساحت: ۵۵۳ متر مربع
سال: ۲۰۱۸
عکس: علی دقیق

این ویلا یکی از چهار ویلایی است که توسط تیم طراحی استودیو Noir انجام شده است. هیچ یک از آن ها در این شهر و در اطراف آن قرار نداشت. در مرحله اول طراحی، طراحان مجبور بودند تا یک مفهوم مشترک برای این ویلاها پیدا کنند. حفظ یکپارچگی و پیروی از ایده های پیشرو در این ویلاها با فضاهای مختلف و رفتارها، اصول کار طراحان بود.
با توجه به همان ابعاد و فضای سایت، طراحان یک فرم مکعب با ابعاد برابر و یکسان برای همه واحدها انتخاب کردند که با توجه به تأثیر آب و هوا که سقف صاف فرم مکعب شکل را به سمت شیب دار آن حرکت می دهد. تولید فضاهای منفی با توجه به برنامه ریزی عملیاتی پروژه می تواند یکی از بهترین پاسخ ها برای ایجاد جایگزینی با فضاهای مختلف و گردش داخلی باشد که در عین حال فرم اولیه را نیز حفظ می کند. در واقع هدف اصلی طراحان تولید واحدهای مشابه از جمله فضاهای مختلف با انواع و چشم انداز رو به به دریا و محیط زیست اطراف آن می باشد. این روش طراحان را در ایجاد فضاهای مختلف منفی کمک کرد.

مرحله بعدی طراحی داخلی ویلای شماره ۱۲ بود، با توجه به موارد ذکر شده در پاراگراف قبلی، طراحان ایجاد فضاهای منفی را در گزینه های مختلف آغاز کردند. بسیاری از عوامل اساسی طراحان را پس از بازبینی های متعددی به استخراج فضاهای منفی و رسیدن به فرم نهایی می رسانند. این عوامل عبارتند از: تراسهای اصلی و ثانویه چشم انداز به محیط اطراف، حومه و راه نمایان ساختن فضای مورد نیاز خانه. طراحان به علاوه برخی از اهداف را در طی این پروژه دنبال کردند. ایجاد یک کنتراست بین موانع فضای منفی و دیگر سطوح نمای ساختمان با استفاده از مواد آجر یکی از این موارد بود. مورد دیگر چشم انداز مستقیم از طریق پنجره های L مانند به فضای سبز بیرون بود که تمام این موارد باعث ارتباط بیشتر این واحدها با محیط اطراف شد. در بخشی از طراحی داخلی طراحان سعی کردند پله ها را به عنوان عنصری بین سطح و تراس برجسته کنند.

برای دستیابی به این ایده، ساختار پله را از ساختار اصلی جدا کرده و با آن به عنوان یک عنصر تاریخی در ساختار اصلی و فضای باز (وُید) برخورد می کنند. علاوه بر پیوستن به عملکرد پله ها و تراسها با تداوم و جداسازی آن، در نقش دیگری ظاهر شدند و این اهمین چنین متریالی را در فضاهای مسکونی نشان می دهد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

ویلای مزرعه شهرسب | گروه معماری حجم سبز

ویلای مزرعه شهرسب | گروه معماری حجم سبز آدرس : ایران، اصفهان، شهر زیار معماران: علی بصیری ، احسان محمدی ، محسن جعفری کارفرما: مهدی بصیری تأسیسات الکتریکی (طراح، مجری) : یاور صادق کیش تأسیسات مکانیکی (طراح، مجری) : ایمان امامی عکس: فرشید نصرآبادی سال : 1394 کاربری : مسکونی،

ادامه مطلب »

بوم خانه | احمد پویامنش

بوم خانه | احمد پویامنش موقعیت: ایران، قم معمار: احمد پویامنش کارفرما: داودآسیادار مساحت کل: ۳۰۰ مترمربع شمالی، مساحت: زیربنا ۷۵۰ مترمربع مدیر و مجری پروژه: احمد پویامنش اجرا: مهدی امیری، حسین مردانی نظارت: کاظم والانژاد، اباذر صفاری سازه: مجید کریمی تاسیسات: امین یوسف لو سال آغاز: ۱۳۹۶ سال پایان:

ادامه مطلب »

شرکت داروسازی سیناژن | شرکت طراحی مدام

شرکت داروسازی سیناژن | شرکت طراحی مدام موقعیت:ایران، تهران معماران : ساناز قائم مقامی، مجتبی محمدظاهری تیم طراحی: فرزانه نوروزی، ندا شجاعی، مهیار جاویدان، پرتو حیدری، نیلوفر مرادی، آراز اسماعیلی، کامیار صلواتی مساحت: ۲۰۰۰۰متر مربع کارفرما: شرکت داروسازی سیناژن مدیر اجرایی: آرش لاهوتی سازه: داوود زارعی تأسیسات مکانیکی: علیرضا فرساد

ادامه مطلب »

ساختمان اداری میرداماد | استودیو معماری ایرا

ساختمان اداری میرداماد | استودیو معماری ایرا موقعیت: ایران،اصفهان، خیابان میرداماد معمار: رایحه ایرانپور همکار طرح: نوید نوحی گرافیک: محمدرضا حورجندی عکس: محمدرضا حورجندی، متین صفاری کاربری بنا: اداری مساحت : ۱۲۵ مترمربع زیربنا:  ۴۴۰ مترمربع سال ساخت: ۱۳۹۶ جوایز: راه یافته به مرحله ی نیمه نهایی جایزه معمار ۹۷

ادامه مطلب »

دفتر فروش کارخانه کاوش بتن | فرنوش چنگیزی

دفتر کار کارخانه کاوش بتن | فرنوش چنگیزیموقعیت: ایران، گرگانمعمار: فرنوش چنگیزیطراحی و دکوراسیون داخلی: فرنوش چنگیزیمساحت زیربنا: ۱۱۰ مترمربعاجرا: سعید تهرانینقشه فاز۲: هدیه جرجانی، مریم زاهدیسال: ۱۳۹۹عکس: علی بهرام نژاد، معین مطلق هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.