Search
Close this search box.
Search

ویلای خاکستری | آتلیه مکعب سفید

ویلای خاکستری ، آتلیه مکعب سفید
موقعیت: ایران،  آذربایجان غربی، ماکو، روستای هندور
معمار مسئول: رضا اسدزاده، شبنم خلیل پور
تیم طراحی: آتلیه مکعب سفید
مساحت زیربنا: 100 متر مربع
کارفرما: آقای یوسف مهراجی
همکار اجرا: روح اله نوروزی، محمد اسدزاده، کامران محمدنژاد
همکار ارائه: روژمان حریری، زهرا آتش زبان، هنگامه رضایی
عکس: فرشید نصر آبادی
اتمام پروژه: 1399

ویلای خاکستری جامعه معماران ایران

قصه از سایت پروژه شروع شد. از میان درختان زردآلو و گردو و گیلاس، از حاشیه‌ی رودخانه‌ی زنگمار گذر کردیم، در انتهای کوچه باغ همجوار و هم سایه‌ی کوه باغی بود پر از درخت.

قرار بود باغ بستری شود برای طراحی و ساخت یک ویلا.

و این زمینه و بستر دقیق در ورودی شهر ماکو واقع شده بود.

به دنبال صلح با زمینه بودیم زمینه ای  که بستر بکر طبیعت بود و به دنبال پیوند‌های عمیق پروژه با زمینه‌اش خارج از مفهوم رایج زمینه‌گرایی بود ( البته اگر زمینه‌گرایی مدرن را خانه آبشار فرانک لوید رایت در نظر بگیریم )

ویلای خاکستری جامعه معماران ایران

درنهایت ویلایی طراحی و ساخته شد به نام ویلای خاکستری که اساسا ارتباط سنتی با طبیعت ندارد، با اینکه از سنگ بستر پروژه یعنی بازالت درخود پروژه استفاده شده.

کوه‌های سنگین و نامنظم بستر ما را به سمتی  سوق داد که طرحی سبک و منظم ارايه دهیم و به این طریق به طبیعت احترام بگذاریم.

رنگ خاکستری و درنهایت ویلای خاکستری، یک اتفاق خنثی ست. با این که حجم الحاق و برش‌های متنوعی دارد و فرمال هست و به تنهایی مورد کنکاش فکری است، ولی در زمینه فریاد نمی‌زند.

نور آفتاب در شرق و جنوب و غرب سایه روشن‌های جذابی در حجم خاکستری ایجاد می‌کند و این در واقع یک ارتباط صلح آمیز با طبیعت است.

ویلای خاکستری جامعه معماران ایران

ویلای خاکستری در واقع اتفاق مدرن، رنگ مدرن، حجم مدرن و زندگی مدرن و در نهایت ارتباط مدرن با طبیعت بکر است که به صورت مودب و مرتب درآن قرار گرفته است .

درون پروژه نیز همچون بیرونش آرام و در ارتباط با طبیعت است . حجم بسته است ولی بازشوها طوری طراحی شده‌اند که مخاطب در فضای داخل به دنبال کشف و ارتباط با بیرون باشد.

ویلای خاکستری در مسالمت و به دور از غوغا و بی آزار و هم راستا و در صلح با زمینه است، هم برای کسانی که از آن استفاده می‌کنند و هم برای کسانی که از آنها هنگام ورود به شهر و یا خروج از شهر، دلنوازی می‌کند و باشد که جزئی از خاطره شهرمان شود…

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.