ویلای باغ پرتقال | آتلیه معماری ارو

ویلای باغ پرتقال | آتلیه معماری ارو
موقعیت: ایران ، عباس‌آباد ، کرکاس
معماران: سینا احسانی، امیر اکبرزاد
کارفرما : مجید محمدی
تیم اجرایی (مدیر، همکاران) : امیر اکبرزاد
سازه (طراحی، اجرا) : علی حیدری
عکس : استودیو دید
تیم طراحی : زیبا گل مولا ، شایان انوری
سال : ۱۳۹۴-۱۳۹۵
کاربری : مسکونی، ویلایی
مساحت پروژه : ۲۶۵ مترمربع

زمین ویلا در منطقۀ عباس آباد مازندران و در یک قطعه از زمینهای تقسیم بندی شده در یک باغ پرتقال قرار دارد. نخستین اقدام در ساخت ویلا، جاباجایی درختان موجود در سایت به اطراف سایت و آبیاری آنها بود تا هیچ درختی به سبب ساخت ویلا قطع نشود.
الگوی غالب ساخت ویلا در زمینهای این شهرک، زیربنای حدود ۲۶۰ متر مربعی ساخته شده در دو طبقه روی هم بود که پذیرایی و آشپزخانه و نشیمن در پایین و اتاقهای خواب در بالا قرار داشت.
با وجود چنین ساختاری، حجم ساختمان در یک طرف زمین و باغچه و پارکینگ در بخش باقیمانده واقع شده، طراحی فضای باز پروژه عملاً بعنوان تعریف فضای ورودی جلوی ویلاها بود.

از آنجایی که وجود استخر از خواسته های کارفرمای پروژه بود، الگوی ساخت ویلا با همان زیربنا و ارتفاع مجاز در شهرک بکلی تغییر پیدا کرد و در وهلۀ اول حجم فضاهای طبقۀ دوم روی طبقۀ اول چرخید تا با ایجاد یک ساختارL شکل، هم یک فضای نیمه باز پیلوت به پروژه اضافه شده و هم فضایی قابل استفاده به منظور احداث استخر در فضای میان احجام این ساختار ایجاد گردد. در عین حال، فضایی با ارتفاع دو طبقه در همپوشانی فضایی طبقات اول و دوم به عنوان فضای نشیمن خصوصی بوجود آید.

به منظور دستیابی به بهترین جانمایی فضاها در زمین متوازی الاضلاع پروژه، زوایای خطوط به شکلی آزادانه تر و تحت تأثیر زوایای زمین طراحی شد و فضاهای ویلا از یکیگر جدا گردید؛ بگونه ای که هیچ دو فضایی در پروژه با تیغه از هم جدا نشده اند و حجم هر یک از فضاها نقش مستقل تری در ترکیب بندی پروژه ایفا می کند.

به منظور همخوان کردن طرح ویلا با خطوط آزاد پلان، طراحی پروژه از ترکیب بندی حجمی به صفحه ای تغییر یافت؛ صفحاتی که هم در پلان و هم در نما به طور آزادنه حرکت می کنند و خط آسمان پروژه را تنوع بخشیده، سطوح شیروانی سقف را که مناسب منطقه است ایجاد می کنند.صفحۀ تا شدۀ مرتفع دودکش شومینه به خط آسمان به عنوان یک مرکز ثقل بصری سامان می بخشد.


آشپزخانۀ ویلا دارای مرز مشخصی با فضاهای اطراف خود نیست و در مرکزیت طبقۀ اول، هم با نشیمن خصوصی و هم با مهمانخانه در ارتباط است و به فضای باز میانی چشم انداز دارد. دسترسی اتاق مهمان از طریق مهمانخانه، دسترسی اتاقهای خواب از از طریق نشیمن خصوصی می باشد و اتاق خواب مستر بواسطۀ یک پل از فضاهای دیگر جدا شده است.
وجود دو پنجرۀ وسیع در مهمانخانه، این فضا را هم از چشم انداز درختان اطاف سایت و هم از چشم انداز و دسترسی مستقیم به استخر بهره مند می سازد.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه