ویلای باغ پرتقال | آتلیه معماری ارو

ویلای باغ پرتقال | آتلیه معماری ارو
موقعیت: ایران ، عباس‌آباد ، کرکاس
معماران: سينا احسانی، امير اكبرزاد
کارفرما : مجید محمدی
تیم اجرایی (مدیر، همکاران) : امیر اکبرزاد
سازه (طراحی، اجرا) : علی حیدری
عکس : استودیو دید
تیم طراحی : زیبا گل مولا ، شایان انوری
سال : 1394-1395
کاربری : مسکونی، ویلایی
مساحت پروژه : 265 مترمربع

زمین ویلا در منطقۀ عباس آباد مازندران و در یک قطعه از زمینهای تقسیم بندی شده در یک باغ پرتقال قرار دارد. نخستین اقدام در ساخت ویلا، جاباجایی درختان موجود در سایت به اطراف سایت و آبیاری آنها بود تا هیچ درختی به سبب ساخت ویلا قطع نشود.
الگوی غالب ساخت ویلا در زمینهای این شهرک، زیربنای حدود 260 متر مربعی ساخته شده در دو طبقه روی هم بود که پذیرایی و آشپزخانه و نشیمن در پایین و اتاقهای خواب در بالا قرار داشت.
با وجود چنین ساختاری، حجم ساختمان در یک طرف زمین و باغچه و پارکینگ در بخش باقیمانده واقع شده، طراحی فضای باز پروژه عملاً بعنوان تعریف فضای ورودی جلوی ویلاها بود.

از آنجایی که وجود استخر از خواسته های کارفرمای پروژه بود، الگوی ساخت ویلا با همان زیربنا و ارتفاع مجاز در شهرک بکلی تغییر پیدا کرد و در وهلۀ اول حجم فضاهای طبقۀ دوم روی طبقۀ اول چرخید تا با ایجاد یک ساختارL شکل، هم یک فضای نیمه باز پیلوت به پروژه اضافه شده و هم فضایی قابل استفاده به منظور احداث استخر در فضای میان احجام این ساختار ایجاد گردد. در عین حال، فضایی با ارتفاع دو طبقه در همپوشانی فضایی طبقات اول و دوم به عنوان فضای نشیمن خصوصی بوجود آید.

به منظور دستیابی به بهترین جانمایی فضاها در زمین متوازی الاضلاع پروژه، زوایای خطوط به شکلی آزادانه تر و تحت تأثیر زوایای زمین طراحی شد و فضاهای ویلا از یکیگر جدا گردید؛ بگونه ای که هیچ دو فضایی در پروژه با تیغه از هم جدا نشده اند و حجم هر یک از فضاها نقش مستقل تری در ترکیب بندی پروژه ایفا می کند.

به منظور همخوان کردن طرح ویلا با خطوط آزاد پلان، طراحی پروژه از ترکیب بندی حجمی به صفحه ای تغییر یافت؛ صفحاتی که هم در پلان و هم در نما به طور آزادنه حرکت می کنند و خط آسمان پروژه را تنوع بخشیده، سطوح شیروانی سقف را که مناسب منطقه است ایجاد می کنند.صفحۀ تا شدۀ مرتفع دودکش شومینه به خط آسمان به عنوان یک مرکز ثقل بصری سامان می بخشد.


آشپزخانۀ ویلا دارای مرز مشخصی با فضاهای اطراف خود نیست و در مرکزیت طبقۀ اول، هم با نشیمن خصوصی و هم با مهمانخانه در ارتباط است و به فضای باز میانی چشم انداز دارد. دسترسی اتاق مهمان از طریق مهمانخانه، دسترسی اتاقهای خواب از از طریق نشیمن خصوصی می باشد و اتاق خواب مستر بواسطۀ یک پل از فضاهای دیگر جدا شده است.
وجود دو پنجرۀ وسیع در مهمانخانه، این فضا را هم از چشم انداز درختان اطاف سایت و هم از چشم انداز و دسترسی مستقیم به استخر بهره مند می سازد.

 

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »
خانه باغ برج جامعه معماران ایران

خانه باغ برج | استودیو معماری “با”

خانه باغ برج ، استودیو معماری “با” موقعیت: ایران، اصفهان، مشتاق اول کوچه باغ برج معماران: بابک کریم‌پور، علی شفیق طرح آجر چاربر: سروش اسدی مجری: بابک کریم‌پور، امید اشراقی گرافیک: علی شفیق کارفرما: مهدی فخر طاها نماکار: محمد حق‌نواز مساحت زمین: 100 متر‌مربع مساحت زیربنا: 290 متر‌مربع عکس: محمد

ادامه مطلب »
مجتمع بوم گردی پورداروم جامعه معماران ایران

مجتمع بوم گردی پورداروم | محمدرضا کهزادی

مجتمع بوم گردی پورداروم ، محمدرضا کهزادی موقعیت: ایران، تنکابن معمار مسئول: محمدرضا کهزادی معمار اجرایی: میلاد عابدینی حوزه: ۹ متر مربع عکس: استودیو دید، بنیامین جهانشاهی اتمام پروژه: ۲۰۲۲ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »
گالری سفید جامعه معماران ایران

گالری سفید | دفتر معماری شیفت

گالری سفید ، دفتر معماری شیفت موقعیت: ایران، تهران معماران مسئول: رامبد ایلخانی، نشید نبیان تیم طراحی: رامبد ایلخانی، نشید نبیان، احسان کریمی، پرنیان قائمی، درنا مصرزاده مدیر پروژه: نازنین جواهری گرافیک و ارائه: نغمه اسدبیگی، مهتا امین علی، محمدحسن توانگر، امیر فلاحی اجرا: دفتر معماری شیفت مشاور اجرا: همایون

ادامه مطلب »
خانه اول جامعه معماران ایران

خانه اول | نیما میرزا محمدی

خانه اول ، نیما میرزا محمدی موقعیت: ایران، تهران، فرمانیه، آبکوه چهارم معمار مسئول: نیما میرزا محمدی تیم طراحی: ملیکا میرمیران شرکت مشاور: فضای فرا تهی مدیر اجرا: نیما میرزا محمدی تیم اجرا: آناهیتا امیدوار طراح سه بعدی: ملیکا میرمیران، امیرمحمد بروجردیها گرافیست: نگین اصانلو کارفرما:‌ امیروالا توسلی مساحت: ۱۷۰ مترمربع عکس: نیما

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.