Search
Close this search box.
Search

ویلای آلیو | امین رفیعی ، فروغ حسن پور

ویلای آلیو | امین رفیعی ، فروغ حسن پور
موقعیت: ایران ، فومن
معماران: امین رفیعی، فروغ حسن پور
مساحت: 148 متر مربع
سال: 2019
عکس: مجید صفری سخاوت
سازندگان: AutoDesk ، Novawood ، WINTECH ، 3DS ، Adobe ، Negin Stone ، کاشی تبریز ، ایران کناف ، رستمی
کارفرما: آرمان رفیعی
مهندسی: امین رفیعی، آرمان رفیعی

alliv villa :
طبقه همکف: 73 متر مربع، طبقه اول: 76 متر مربع، کل طبقات: 148.7 متر مربع، و زمین: 500 متر مربع. این زمین در شهرستان ماکلوان در شهرستان فومن استان گیلان واقع شده است که دارای چشم اندازی بکر می باشد. با ایجاد دهانه های بزرگ و چیدمان مناسب فضاها می توانستیم از این مناظر نهایت استفاده را ببریم. این دهانه ها همچنین به تامین تهویه و کشش کمک می کنند که برای طراحی در این منطقه ضروری است. با توجه به محدودیت‌های ابعادی زمین (50×10)، سعی شد حداکثر ارتباط با محوطه بیرونی با حفظ حداکثر حریم خصوصی به ملک مجاور در ضلع شرقی برقرار شود.


این پروژه برای ایجاد فضایی برای اوقات فراغت طراحی شده است. معماری برون گرا که یکی از ویژگی های معماری استان گیلان است در تمامی فضاهای ساختمان اجرا شده است. فضای خالی علاوه بر ایجاد تهویه مناسب در فضاها با حفظ حریم خصوصی و عمومی، کمک شایانی به برجسته کردن این معماری برونگرا در طراحی کرده است. با توجه به محدودیت های ابعادی زمین (50*10) و اینکه نمای اصلی در ضلع جنوبی و غربی است و به دلیل نیاز به حفظ دید، مجبور به حفظ فاصله دو متری از ضلع غربی شدیم.
علاوه بر این، عرض قابل طراحی به 8 متر کاهش یافت که باعث ایجاد چالش در طراحی شد. بارزترین ویژگی این بنا، دستیابی به طرحی منطقه گرا و عاری از بازگشت غیرمنطقی به گذشته و تکرار بی دلیل آن در دنیای امروز است.

سعی شده است علاوه بر ایجاد ساختاری دلپذیر و متناسب با نیازهای امروزی، نیم نگاهی به هویت معماری و معماری بومی منطقه داشته باشیم. به عنوان مثال: 1. مصالح و عناصر معماری یادآور فضای خانه های گیلان است. به عنوان مثال، تیرهای بتنی سقف آخر به صورت مورب قرار می گیرند و تیرهای چوبی به طور مشهود بر روی آن تیرهای مورب قرار می گیرند و سقف به طور یکنواخت چوبی است.
ورودی به گونه ای طراحی شده است که برای دسترسی به درب ورودی ساختمان باید از پلی عبور کرد که بر روی استخری به ابعاد 4*8 قرار دارد. استخر و پل علاوه بر ایجاد یک فضای مطلوب، ناخودآگاه اکولوژی منطقه را به ذهن متبادر می کند.

بالکن اصلی ساختمان در طبقه اول دارای تیرهای چوبی با شیشه در بالای آن است که باعث می شود بالکن حتی در روزهای بارانی نیز قابل استفاده باشد. این به معنای برانگیختن حداکثر احساس فضایی است.
ابعاد و ارتفاع پلان (تناسبات) به گونه ای طراحی شده است که آفتاب زمستانی تقریباً تا انتهای پلان نفوذ می کند و این نفوذ در تابستان به حداقل می رسد.ساختمان از خلاء خشکسالی بسیار مطلوب در تمامی فضاها (اتاق خواب، نشیمن و …) استفاده می کند که یکی از عوامل اقلیمی پیشرو در منطقه می باشد..


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

کپر گرمسیری | Laurent Troost Architectures

مشخصات به فارسی مشخصات به انگلیسی مشخصات به فارسی معماران : Laurent Troost Architecturesزیربنا : 100 متر مربعسال: 2021 عکس ها: جوآنا فرانچا برندهای استفاده شده: Rio Negro Ceramics، Di Carbone، Flora Eto، Rainbird کارفرما: باستان شناسی Muiraquitãنویسندگان: لوران تروستتیم پروژه: لوران تروست، اینگرید مارانیو، راکل برزیل طراحی منظر: هانا

ادامه مطلب »

مجتمع مسکونی گنج دانش | رامین مهدی زاده

مجتمع مسکونی گنج دانش | رامین مهدی زادهموقعیت: ایران، تهرانمعمار: رامین مهدی زادهزیربنا: حدود ۱۲۰۰ متر مربعاجرا: رامین مهدی زاده، بهمن شکوریان تبریزیعکس: امید خداپناهی، آرا احدیگرافیک: رامین مهدی زاده، فرنوش مقدم سامان، امید خداپناهی، سمیه نایب عباسجوایز: مقام دوم جایزه معمار سال 1385 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات،

ادامه مطلب »

ساختمان‌ غذاخوری مجتمع آهن و فولاد سرمد| مهندسان مشاور مکان پایدار

ساختمان‌ غذاخوری مجتمع آهن و فولاد سرمد| مهندسان مشاور مکان پایدار موقعیت : ایران ، یزد ، ابرکوه معمار: علی مؤذنی همکار طراحی: غزال اسدی مساحت: ۱۶۵۰ مترمربع سال: ۱۳۹۷ عکس: حمیدرضا بانی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی

ادامه مطلب »

آپارتمان مسکونی شماره صفر | شرکت طرح و ساخت طَراد

آپارتمان مسکونی شماره صفر | شرکت طرح و ساخت طَرا موقعیت: ایران ، تهران ، بلوار مرزداران معماران: سید حسن علوی‏ زاده، سیمین فرهنگی مساحت زمین: ۴۵۰ مترمربع مساحت زیربنا: ۲۱۰۰ مترمربع بنا به همراه ۲۴۰ متر روف گاردن زمان شروع اجرای بازسازی: آبان ماه ۱۳۹۴ زمان اتمام اجرای بازسازی:

ادامه مطلب »

خیابان 55 | افراز استودیو

خیابان ۵۵ | افراز استودیو موقعیت: ایران ، تهران ، دولت آباد ، بلوار قدس ، خیابان 55 معمار: حسین موسوی همکاران طراحی: سید علی درودگر ، علی جمالی طراحی و دکوراسیون داخلی: حسین موسوی نوع تأسیسات : سیستم VRF ، داکت اسپلیت مساحت کل ـ زیربنا: 144متر‌مربع ، 550

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی قاب | دفتر معماری ویرافرم

ساختمان مسکونی قاب | دفتر معماری ویرافرم موقعیت: ایران، قم معمار: رضا جعفری مساحت: ۲۵۰۰ مترمربع عکس: علی اسماعیلی سال: ۱۳۹۶ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. در این پروژه، چالش اصلی طراحان

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.