مجموعه غذایی آتلانتیس | حامد فتوت

مجموعه غذایی آتلانتیس ، حامد فتوت
موقعیت: ایران، اصفهان
معمار مسئول: حامد فتوت
تیم طراحی: محمد رضوانی، محمد معصوم‌ زاده، نسیم احمدی، نسرین اسدی، آوا محمدی، سعید حق‌ شناس
اجرا و نورپردازی:  دفتر معماری و شهرسازی حامد فتوت و همکاران
گرافیک: ریحانه کلاهدوزان، علی هدایت
مساحت زیربنا: ۵۵۰ متر‌مربع
عکس: سپهر منصوری
اتمام پروژه:  ۱۳۹۸

مجموعه غذایی آتلانتیس جامعه معماران ایران

سالن‌ ها یا پهنه‌ های عرضه‌ غذا به صورت دسته‌ جمعی، پاسخی هوشمندانه با بازدهی اقتصادی بالا به عنوان نسل جدید رستوران‌ ها هستند که توانستند با ترغیب و وسوسه‌ مخاطب از طریق انتشار بوی غذاهای متنوع و رنگارنگ در یک فضای نشیمن مشترک و همچنین به کارگیری گونه‌ چینش مردم به صورت جمعی و مهم‌ تر از همه کاستن از قیمت تمام شده‌ غذا، جایگاه خود را در مجتمع‌ های تجاری بزرگ و سیتی‌سنترها باز نمایند. این طرح با بررسی ساختار فودکورت‌ ها سعی کرده است تا در عین ایجاد فضایی جمعی، رویکردی نوین با رعایت اصول و مبانی فضایی معماری داشته باشد.

 عرصه‌ بندی کلی فضاها:

جهت ایجاد حریم مابین عرصه‌ پخت و آماده‌ سازی غذا و عرصه‌ نشیمن و اتصال آن به مسیرها و راه‌ های ورودی از عرصه‌ بندی فعالیت‌ ها از طریق ایجاد یک مسیر حرکت مشخص و تعریف شده با المان‌ ها و عناصر داخلی استفاده شده است.

مجموعه غذایی آتلانتیس جامعه معماران ایران

 تعریف بدنه‌ها:

توجه به نقش مهم بدنه‌ های فضا و تعریف و تعلق نقش به بدنه‌ ها یکی از موارد مورد توجه در طراحی این پروژه است. به‌ طوریکه طراحی بدنه‌ غرفه‌ های تحویل غذا و عناصر و المان‌ های به کار گرفته شده، مرتبط با هویت و گونه‌ غذای قابل ارائه در آن ها باشد. به طور مثال در غرفه‌ ارائه‌ غذاهای ایرانی از المان‌ ها و عناصر مرتبط با فرهنگ ایران یعنی نقوش اسلیمی، خط و حروف فارسی و کاشی نقش‌ دار فیروزه‌ ای استفاده شده است، در سایر غرفه‌ ها نیز سعی شده است تا با به کارگیری المان‌ ها و عناصر مرتبط، ارتباط مخاطب و درک مفهوم، ملاک هویت‌ بخشی به هر غرفه باشد. در بدنه‌ های سالن نشیمن نیز سعی شده تا با طراحی نقش برای هر بدنه، به هویت‌ بخشی کلی فضا توجه شود و برخلاف فودکورت‌ های متداول، سایر بدنه‌ های مجموعه به عنوان بخشی از فضای کلی مورد توجه قرار گرفته است.

مجموعه غذایی آتلانتیس جامعه معماران ایران

سقف کاذب:

توجه به نقش سقف کاذب به عنوان یکی از اصلی‌ ترین عناصر در تعریف عرصه‌ بندی فضاها و هویت‌ بخشی به مسیر حرکت و فضای نشیمن مردم از ویژگی‌ های دیگر این پروژه می‌ باشد و برای کاهش هزینه‌ های کارفرما از فلز (پروفیل) استفاده شده است. سقف کاذب فضا به صورت نیمه‌ باز تعبیه شده است به نحوی که سقف سازه‌ ای و تاسیسات پروژه در بخش عمده‌ ای از فضاها قابل رویت می‌ باشند. در طراحی سقف کاذب، تعریف سقف برای هر فعالیت نظیر مسیر حرکت و فضای نشیمن جهت هویت‌ بخشی مد نظر بوده است. ضمن آنکه از هندسه‌ سازه‌ موجود پروژه در شکل‌ گیری هندسه‌ کلی سقف کاذب در قسمت نشیمن استفاده شده است تا کمترین تداخل بین سقف کاذب با تیرهای سازه‌ ای موجود پروژه ایجاد شود.

نورپردازی:

 دیگر المان‌های مورد استفاده جهت تعریف قسمت‌های مختلف فضا و هویت‌بخش، المان‌های نوری می‌باشند که در هر قسمت متناسب با نوع نقش آنها طراحی شده‌اند. برای نورپردازی مسیر حرکت، المان‌هایی طراحی شده که مختص این مسیر می‌باشند، نورپردازی بخش‌های نشیمن (نشیمن VIP و نشیمن عمومی) و نورپردازی فضای غرفه‌ها با المان‌های نوری مختص هر بخش که طراحی مربوط به خود را دارد، انجام شده است.

جمع بندی نهایی:

فودهال‌ها نسل جدید فودکودت‌ها هستند؛ مجموعه‌ای با هدف هویت‌بخشی بیشتر به فضای مورد استفاده‌ی مخاطبان. در این طرح، کلیه‌ی المان‌ها و عناصر به کار گرفته شده اعم از مبلمان، المان‌های نوری، بدنه‌ها و… طراحی شده‌اند تا در عین کاربردی بودن، به ایجاد هویت متمایز برای آن کمک کنند. سعی در ایجاد پرسپکتیوهای متنوع در سمت و سوهای مختلف برای مخاطب و فضاهایی برای ثبت عکس یادگاری جهت افزایش خاطره‌انگیزی محیط از دیگر موارد طراحی در این پروژه است.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع پروژه
انتخاب
خانه‌ی آرمان جامعه معماران ایران

خانه‌ی آرمان | کامبیز اسکندرتبار

خانه‌ی آرمان ، کامبیز اسکندرتبار موقعیت: ایران، نور معمار مسئول: کامبیز اسکندرتبار تیم طراحی: عباس غلامی، علیرضا اسفندریاری، هیلدا تهرانی کارفرما: آرمان حسین‌زاده مجری: آرمان حسین‌زاده مهندس تاسیسات: شرکت نوین مهساز تپورستان نوع تاسیسات: کولر اسپلیت و شوفاژ رادیاتور مهندس سازه: شرکت نوین مهساز تپورستان نوع سازه: بتنی مساحت زمین:

ادامه مطلب »
سه خانه، یک خانواده جامعه معماران ایران

سه خانه، یک خانواده | وحید نسیمی

سه خانه، یک خانواده ، وحید نسیمی موقعیت: ایران، کاشان معمار مسئول: وحید نسیمی تیم طراحی: مهرنوش بابایی، رضا نسیمی، زهره شاه‌حسینی، سارا سلطانیان طراحی و معماری داخلی: وحید نسیمی مجری: وحید نسیمی، سعید همتی نوع تاسیسات: فن‌کویل سقفی توکار، چیلر کارفرما: محمد نبی مهندس سازه: مصطفی شب‌خوان نوع سازه: فلزی مساحت زمین: ۷۳۰ مترمربع

ادامه مطلب »
بلو وینگز جامعه معماران ایران

بلو وینگز | زما آرکیتکس

بلووینگز ، زما آرکیتکس موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: رضا مفاخر تیم طراحی: زما آرکیتکس مدیر پروژه: مونا بیکایی مدیر اجرا: مجتبی اسکندری همکاران اجرایی: سلمان طبسی، سارا عنبری کارفرما: آقای جلیل‌زاده مساحت زیربنا: ۲۰۰ مترمربع عکس: ۱۴۰۰ اتمام پروژه: ۱۴۰۰ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و

ادامه مطلب »
خانه ی بی مرز جامعه معماران ایران

خانه ی بی مرز | حامد اخوی زادگان

خانه ی بی مرز ، حامد اخوی زادگان موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: حامد اخوی زادگان تیم طراحی: نیما هیئت، صبا مهرآرا، نسترن شاهرخی، محسن رضاخانی طراحی و معماری  داخلی: حامد اخوی‌زادگان مجری: امیرحسین نصیبی کارفرما: هدی رستمی نورپردازی: Edgeoffice مساحت زیربنا: ۱۲۰ متر مربع عکس: نیما هیئت اتمام پروژه: ۱۳۹۸ هشدار! تمامی

ادامه مطلب »
نگین جامعه معماران ایران

نگین | زما آرکیتکس

نگین ، زما آرکیتکس موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: رضا مفاخر تیم طراحی: مونا بیکایی مدیر پروژه: مونا بیکایی همکار طراحی: شرکت معماری زما آرکیتکس مدیر اجرا: سلمان طبسی کنترل کیفی: ضیا مفاخر همکاران اجرایی: سارا عنبری، مریم شهرستانی، مارال وثوقی کارفرما: آقای میرحجازی مساحت زیربنا: ۱۳۰ مترمربع عکس: محمدحسن اتفاق اتمام پروژه: ۱۴۰۰

ادامه مطلب »
کتابفروشی انتشارات نگاه جامعه معماران ایران

کتاب فروشی انتشارات نگاه | دفتر طراحی امیرحسین تبریزی

خانه آجری کردان ، استودیو معماری کاوموقعیت: ایران، تهرانمعمار مسئول: امیرحسین تبریزیتیم طراحی: پریسا اله قلی، یحیی بصاممدیر اجرایی: بابک رئیس داناتیم اجرایی: آقای یوسفینظارت: یحیی بصامطراح سه بعدی: پریسا اله قلیگرافیک: نسترن دوستیکارفرما: بابک رئیس دانامساحت زمین: ۳۰ مترمربعمساحت زیربنا: ۴۵ مترمربععکس: امید مهدی زادهاتمام پروژه: ۱۳۹۹اعتبار: شایسته کسب پلاک نقره ای، رویداد میزان معماری، فصلنامه

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.