Search
Close this search box.
Search

عینک نیوتن | معین نیک آیین، بابک نصیرآبادی

عینک نیوتن | معین نیک آیین، بابک نصیرآبادی
موقعیت: ایران، تهران
معمار مسئول: معین نیک آیین، بابک نصیرآبادی
تیم طراحی:بنفشه توانایی
طرحی سه بعدی: سعید یوسف وند
طراحی سازه: آرشام آقاجانی
مساحت: ۱۹۰ مترمربع
عکس: استودیو دید
اتمام پروژه: ۱۳۹۹

عینک نیوتن جامعه معماران ایران

 پروژه حاضر شامل طراحی و تغییر کاربری یک ساختمان قدیمی با قدمت ۴۰ ساله می باشد که پیش از این به بانک تعلق داشت. کارفرمای پروژه از طراحان خواست تا یک فروشگاه عینک فروشی را برای وی طراحی کنند.

پس از مشاهده و بررسی وضعیت موجود فضا، پتانسیل های تاریخی ساختمان و امکان بازتولید معاصر آن، تغییر طرح و نقشه پیشنهادی کارفرما و تبدیل آن به فضایی به عنوان گالری، مورد توجه قرار گرفت. با توجه به موضوعی که در بالا مطرح شد، رابطه فضای داخلی و خارجی به دلیل وحدت و تلفیق فضای معماری با شهر، ایجاد کنش اجتماعی و ویژگی های فضایی جدید به عنوان اهداف اصلی پروژه تعریف شد. از طرف دیگر، موقعیت پروژه و مجاورت آن با پارک لاله و موزه فرش، پتانسیل های اجتماعی فزاینده ای را برای ایجاد فضای رویداد و تعاملات اجتماعی برای تیم طراحی را فراهم کرد.

بدین جهت، با جدا کردن پانل های تزئینی دو بعدی دکور که همیشه به جداره ها متصل بودند، جداره های پروژه را رو به سمت شهر باز کردند. با تعریف دکوراسیون به عنوان یک فضای سه بعدی در مرکز پروژه و ایجاد فضایی بین توده و بدنه، سعی در نفوذ و گسترش محورهای ارتباطی شهر به داخل ساختمان و از بین بردن مرز بین شهر و معماری داشتند.

عینک نیوتن جامعه معماران ایران

“دیمین هرست” هنرمند مفهومی، در پروژه ی “امکان ‌پذیری فیزیکی مرگ” به واسطه تعلیق جسم در فضا، سعی در تعریف مفهوم مرگ به عنوان یک ماده طبیعی دارد. طبق اصل طبیعت، پایان هر پدیده ای پدیده دیگری به وجود می آورد، زیرا ماده هرگز از بین نمی رود. با توجه به این مفهوم و همچنین به منظور انتقاد از اشغال زمین توسط عناصر تزئینی، این توده وسیع خود را معلق در وسط ساختمان نشان داد. ساختار شبکه های جمعی و ایجاد شکاف در آن به منظور تعریف مجدد مرز معاصر بین لایه های فضایی و همچنین ایجاد کیفیت های متنوع فضایی شکل گرفته است.

از طرف دیگر، سطوح آینه ای بخشها فضا را تا بی نهایت تکثیر و گسترش می دهند و تجارب بصری متفاوتی را برای مخاطب ایجاد می کنند. این پروژه با ارجاع به تعریف هرست، سعی بر نگرشی دیگر به مفهوم مرگ و زایش داشته است. با تبدیل ابژه ی معلق به یک ساختار فضایی درون فضای دیگر؛ علاوه بر ایجاد چیدمانی فضایی برای فروشگاه، تفکری بر معنا‌شناسی نظام جهان ماده و محسوسات نیز می‌باشد.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.