Search
Close this search box.
Search

عمارت یخچال | ساسان رضاپوریان

عمارت یخچال | ساسان رضاپوریان
موقعیت: ایران، اصفهان
معمار: ساسان رضاپوریان
مدیر پروژه: شایسته ریخته گر
تاسیسات مکانیکی: احمد شکری زاده
تاسیسات الکتریکی: حسین جابری
گرافیست: برسام حاجی رسولی ها، عرفان فلاحیان، علی عسگری
مساحت: ۵۸۰ مترمربع
عکس: استودیو دید
سال آغاز پروژه: ۱۳۹۷
سال اتمام پروژه: ۱۳۹۸

. ایده اصلی پروژه از یک میهمان خانه ی قدیمی ایرانی در کوچه ی یخچال که در محله های قدیمی اصفهان می باشد آغاز شد و قرار بود که اقامتگاهی با تعدادی فضای خصوصی باشد و بر شکل گیری فضای عمومی تءکید داشته باشد. وضعیت فعلی پروژه شامل خانه ای قدیمی با حیاط مرکزی با متراژ ۶۰۰ متر می باشد که دارای پلانی ۹ بخشی است و در طی عمر ۱۰۰ ساله ی خود اتفاقات متعددی (را از خانه‌ی اربابی تا مدرسه‌ی علمیه‌ی امام سجاد) به خود دیده است.

این خانه بخش هایی چون پنج اتاق خصوصی نیمه بسته، چهار فضای عمومی باز، بسته و نیمه بسته و تعدادی فضای نیمه باز که مسئولیت اتصال فضاهای خصوصی و عمومی را ایفا می کنند؛ را شامل می باشد.

دخل و تصرف ساختمان های مجاور این عمارت بیش ترین میزان آسیب را به آن رسانده بود. این ها شامل دو تصرف از جبهه ی جنوبی و جبهه ی شرقی بنا مورد توجه برای بهسازی و بازسازی بود. از طرفی کارخانه ی یخ سابق که باعث از بین رفتن بخش عمده ی جبهه‌ی جنوبی شده و از طرفی دیگر تصرف سرای تجاری بازرگان که منجر به حذف تقسیم بندی عمده یک اتاق شده بود.

بازسازی و مرمت پروژه ی فوق با هدف پرسش و پاسخ، قرینگی، تناسب و تکرار پیمون ها انجام گرفت. علاوه بر موراد مذکور در طراحی جزییات اجرایی همچنان از سادگی پیروی و تا جایی که امکان پذیر بود از افزودن جزییات پرهیز شد تناسبات و تقسیمات نما در ضلع جنوبی با در نظر گرفتن تناسبات شمالی شمالی طراحی و اجرا شد.
هشتی ورودی که به دلیل تصرف کارخانه ی یخ از بین رفته بود با استفاده از تناسبات موجود در راهرو‌ی غربی شاهنشین، ساخته شد و دالانی کشیده فضای میان هشتی و حیاط را شکل داد.
راهروی شرقی شاه‌نشین که از بنا حذف شده بود با کاربری حیاط خلوت، با دیوارهای بلندتر و بدون سقف طراحی شد. در واقع شاه‌نشین دو دسترسی در شرق و غرب خود داشته که راهرو‌ی شرقی علاوه بر دسترسی به فضای داخل، دسترسی به حیاط دوم بنا را امکان پذیر ساخت. با تخریب حیاط دوم در دهه ی ۶۰، این دسترسی فاقد عملکرد مانده و به مرور از بنا حذف شده است. طراحان در سه اتاق خصوصی، پستوها را به سرویس بهداشتی تبدیل کرده و در دو اتاق دیگر به سبب نبود پستو، سرویس عمومی جانمایی کردند.

در چیدمان با در نظر گرفتن اصل زمستانه-تابستانه بودن در فرهنگ معماری ایرانی؛ فضاهای نشیمنِ قابل تغییر قرار دادند و فضای نشیمن حیاط در فصول گرم با توجه به محورهای حرکتی مهمان-میزبان در حیاط و در فصول سرد در اتاق ها جانمایی شد.
بخش شاهنشین به عنوان فضایی عمومی و نیمه بسته به عنوان مهمانخانه‌ای در روز های مختلف سال استفاده شد و به پیروی از تناسبات، تشک های مربع شکل و میز‌های چوبی کوتاهی طراحی شد که تاکیدی بر فرهنگ سفره نشینی باشد.
علاوه بر این فضای بالاخانه جهت ایجاد فضای نشیمنی صمیمانه تر طراحی شد که قرار گرفتن کرسی در زمستان این هدف را جدی تر دنبال خواهد کرد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

آپارتمان مسکونی یاسمین | Mass Architects

 آپارتمان مسکونی یاسمین | Mass Architectsموقعیت: ایران، شیرازمعماران: سروش شمس عالم، اشکان نیک بختتیم طراحی: لادن حسنی نژاد، سحر ابراهیم نژاد حقیقیاجرا: Mass Architectsعکس: پرهام تقی اففیلم برداری: آرش اختران هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »

رستوران زنجیره ای پرشیکا | استودیو آینده

رستوران زنجیره ای پرشیکا | استودیو آینده موقعیت: ایران، تهران معمار: امیرفرشاد غفارزاده تیم طراحی: مرجان صالح پور مدیر پروژه: احسان فاضلی مساحت: ۳۵۰ مترمربع سال: ۱۳۹۴ عکس: استودیو دید، فرشید نصر آبادی (گروه معماری آذر) هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
خانه سوده، فرهاد ابطحی

خانه سوده | فرهاد ابطحی

خانه سوده | فرهاد ابطحی موقعیت: کرج،تهران ویلا، شهرک درخشانیه معمار: فرهاد ابطحی طراح سازه: بهرام شاهپوری رندر خارجی: آرت ویز استودیو رندر داخلی: حسین صادقی دیاگرام: مرجان سیاوشی کارفرما: سوده مهابادی سال طراحی: تیر ۱۴۰۱ مساحت زمین: ۱۵۰۰ متر مربع مساحت بنا: ۷۷۵ متر مربع هشدار! تمامی اطلاعات پروژه

ادامه مطلب »

ساختمان اداری بهتاش | امید شفیعی

ساختمان اداری بهتاش | امید شفیعی موقعیت: ایران، اصفهان معمار: امید شفیعی مساحت زیربنا: ۵۰۰۰ مترمربع سال آغاز پروژه: ۱۳۹۲ سال اتمام پروژه: ۱۳۹۵ عکس فرشید نصرآبادی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد.

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی لادن 24 | گروه طرح و ساخت سلامت

ساختمان مسکونی لادن 24 | گروح طرح و ساخت سلامتموقعیت: ایران، تهران، منطقه ۳معمار : گروه طرح و ساخت سلامتسرپرست طراحی: هومن سلامتسال شروع: ۱۳۹۵سال خاتمه اجرا: ۱۳۹۷همکاران گروه طراحی: ساینا محمدی خبازان، مونا فرهنگ دوستسازه: مهرداد سلامتتاسیسات الکتریکی : لیلا کرباسیانتاسیسات مکانیکی : ساده شرقمجری : گروه طراح و

ادامه مطلب »

کافه کربن | اوژن سلیمی

کافه کربن اوژن سلیمی طراحی داخلی کافه کربن | اوژن سلیمی موقعیت: ایران، البرز معماران: اوژن سلیمی، دنا خاکسار تیم طراحی: مهسا نقوی، علی مرأتی، مرضیه داودآبادی مساحت: ۹۰ مترمربع عکس: محمدحسین حمزه لویی سال: ۱۴۰۰ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.