Search
Close this search box.
Search

ساختمان مسکونی دروس | استودیو حامد آرت

ساختمان مسکونی دروس | استودیو حامد آرت
موقعیت: ایران، تهران، دروس
معمار: سیدحامد حسینی
تیم طراحی: سید عماد الدین میرعمادی، شادی شادمانروز
متراژ: ۱۴۰۰ مترمربع
عکس: محمدحسن اتفاق
دیاگرام و ویدئو: ملیکا عسگری سرشگ، فاطمه سعادت عبیر
سال: ۱۳۹۷

این پروژه که شامل طراحی و معماری ساختمان دروس می باشد، در زمینی به مساحت ۳۰۰ متر مربع در محله دروس تهران واقع شده و در پنج طبقه، هر طبقه با یک واحد سه خوابه و یک طبقه پیلوت و زیرزمین طراحی شده است. طبقه ی همکف شامل حیاط، لابی و پارکینگ است، این در صورتی است که اتاق های انباری، مکانیکی و ادامه ی پارکینگ در زیرزمین قرار گرفته اند.

از گذشته تا به امروز خانه یک مکانی ایمن برای بشر به حساب می آمده که افزون بر حفظ حریم خصوصی آن ها، به نیاز ارتباط افراد با فضای عمومی (خیابان و حیاط) توجه ویژه ای داشته است. امروزه نیز به عنوان عنصر اصلی عامل ارتباطی بصری فضای درونی و عمومی بیرونی، پنجره ها هستند.به گفته ی یوهانی پالاسما معمار و پدیدار شناس فنلاندی:
پنجره در معماری، نور و سایه، جهان بیرون و درون، فضای باز و بسته، درون گرایی و برون گرایی و عمومی و خصوصی را به یکدیگر پیوند می دهد.

امروزه ساختمان های متعددی را مشاهده می کنیم که در آن ها پنجره ها تنها، ردیفی از روزنه هایی مطابق با قوانین ملی ساختمان، بر نمای آن ها هستند و ساکنین چنین ساختمان هایی با نصب دائمی پرده، خود را از مزایای این عنصر معماری محروم می کنند.

در طراحی این پروژه طراحان سعی بر آن داشتند تا با نگاه معمارانه ای به پنجره به عنوان یک عامل پیوند دهنده ی درون و بیرون توجه کنند. با توجه به این که امروزه بسیاری از ساختمان ها با نماهای شلوغ و پیچیده ای ساخته شده اند، در این پروژه طراح سعی براین داشته تا با توجه به هرج و مرج بصری ایجاد شده توسط جزییات و تزیینات اضافی نمای ساختمان های مجاور، از میزان آشفتگی بصری بکاهد و به آرامش محیطی منطقه کمک کند.

بدین صورت که طراح به گونه ای آگاهانه به پنجره ها شکل داده است که به جای پنجره هایی صرفا بزرگ و با دیدهای مستمر و خسته کننده، چشمان بیننده را با پازلی از قاب های مختلف روبه رو کند که می توانند سطح نما را اسکن و اطلاعات بصری آن را جذب کنند.

همانطور که می دانید نشستن بر سطح زمین یکی از عادات ایرانیان می باشد. طراحی پنجره های کم ارتفاع به کاربران اجازه می دهد تا فضای بیرون را مشاهده نمایند. استفاده از هندسه ی خالص مستطیل برای پنجره ها در عین سکون و آرامش توانسته است با تنوع در ابعاد و اندازه ها و نورپردازی، چشم و ذهن بیننده را به رقص و حرکت وا دارد و به صورت ناخودآگاه به درک کلیت نما دست پیدا کند.

با طراحی این نوع پنجره ها، رقص و حرکت نور و دید های مختلف در درون فضای خانه ادامه پیدا می کند و چشم ساکنین، محیط و منظر بیرون را مانند پازلی متنوع در حالات مختلف زندگی (در حالت مکث و حرکت) کامل کرده و این ادراک بصری دائما در حال تغییر است. آنان نظاره گر رقص باران و برف و ریزش برگ درختان در قاب های مختلفی می شوند و اینگونه است که پنجره به پیوند دهنده ای شاعرانه بین فضای درون و بیرون تبدیل می شود.

این ساختمان به دور از پیچیدگی و به صورت یکپارچه است که با مصالح سنگ سفید رنگ  به نمای خنثی ای تبدیل شده است و به کاربر این اجازه را می دهد تا با نورپردازی فضای داخلی و قرار دادن گلدان های مورد علاقشان، در طراحی نمای خانه ی خود مشارکت کرده و به آن تنوع بخشند. استفاده از عناصر چوبی احساس آشنایی را به کاربر منتقل می کند و یادآور تنه ی درختانی است که در نمای مقابل ساختمان قرار دارد.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »
خانه باغ برج جامعه معماران ایران

خانه باغ برج | استودیو معماری “با”

خانه باغ برج ، استودیو معماری “با” موقعیت: ایران، اصفهان، مشتاق اول کوچه باغ برج معماران: بابک کریم‌پور، علی شفیق طرح آجر چاربر: سروش اسدی مجری: بابک کریم‌پور، امید اشراقی گرافیک: علی شفیق کارفرما: مهدی فخر طاها نماکار: محمد حق‌نواز مساحت زمین: 100 متر‌مربع مساحت زیربنا: 290 متر‌مربع عکس: محمد

ادامه مطلب »
مجتمع بوم گردی پورداروم جامعه معماران ایران

مجتمع بوم گردی پورداروم | محمدرضا کهزادی

مجتمع بوم گردی پورداروم ، محمدرضا کهزادی موقعیت: ایران، تنکابن معمار مسئول: محمدرضا کهزادی معمار اجرایی: میلاد عابدینی حوزه: ۹ متر مربع عکس: استودیو دید، بنیامین جهانشاهی اتمام پروژه: ۲۰۲۲ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »
گالری سفید جامعه معماران ایران

گالری سفید | دفتر معماری شیفت

گالری سفید ، دفتر معماری شیفت موقعیت: ایران، تهران معماران مسئول: رامبد ایلخانی، نشید نبیان تیم طراحی: رامبد ایلخانی، نشید نبیان، احسان کریمی، پرنیان قائمی، درنا مصرزاده مدیر پروژه: نازنین جواهری گرافیک و ارائه: نغمه اسدبیگی، مهتا امین علی، محمدحسن توانگر، امیر فلاحی اجرا: دفتر معماری شیفت مشاور اجرا: همایون

ادامه مطلب »
خانه اول جامعه معماران ایران

خانه اول | نیما میرزا محمدی

خانه اول ، نیما میرزا محمدی موقعیت: ایران، تهران، فرمانیه، آبکوه چهارم معمار مسئول: نیما میرزا محمدی تیم طراحی: ملیکا میرمیران شرکت مشاور: فضای فرا تهی مدیر اجرا: نیما میرزا محمدی تیم اجرا: آناهیتا امیدوار طراح سه بعدی: ملیکا میرمیران، امیرمحمد بروجردیها گرافیست: نگین اصانلو کارفرما:‌ امیروالا توسلی مساحت: ۱۷۰ مترمربع عکس: نیما

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.