Search
Close this search box.
Search

ساختمان مسکونی دروس | استودیو حامد آرت

ساختمان مسکونی دروس | استودیو حامد آرت
موقعیت: ایران، تهران، دروس
معمار: سیدحامد حسینی
تیم طراحی: سید عماد الدین میرعمادی، شادی شادمانروز
متراژ: ۱۴۰۰ مترمربع
عکس: محمدحسن اتفاق
دیاگرام و ویدئو: ملیکا عسگری سرشگ، فاطمه سعادت عبیر
سال: ۱۳۹۷

این پروژه که شامل طراحی و معماری ساختمان دروس می باشد، در زمینی به مساحت ۳۰۰ متر مربع در محله دروس تهران واقع شده و در پنج طبقه، هر طبقه با یک واحد سه خوابه و یک طبقه پیلوت و زیرزمین طراحی شده است. طبقه ی همکف شامل حیاط، لابی و پارکینگ است، این در صورتی است که اتاق های انباری، مکانیکی و ادامه ی پارکینگ در زیرزمین قرار گرفته اند.

از گذشته تا به امروز خانه یک مکانی ایمن برای بشر به حساب می آمده که افزون بر حفظ حریم خصوصی آن ها، به نیاز ارتباط افراد با فضای عمومی (خیابان و حیاط) توجه ویژه ای داشته است. امروزه نیز به عنوان عنصر اصلی عامل ارتباطی بصری فضای درونی و عمومی بیرونی، پنجره ها هستند.به گفته ی یوهانی پالاسما معمار و پدیدار شناس فنلاندی:
پنجره در معماری، نور و سایه، جهان بیرون و درون، فضای باز و بسته، درون گرایی و برون گرایی و عمومی و خصوصی را به یکدیگر پیوند می دهد.

امروزه ساختمان های متعددی را مشاهده می کنیم که در آن ها پنجره ها تنها، ردیفی از روزنه هایی مطابق با قوانین ملی ساختمان، بر نمای آن ها هستند و ساکنین چنین ساختمان هایی با نصب دائمی پرده، خود را از مزایای این عنصر معماری محروم می کنند.

در طراحی این پروژه طراحان سعی بر آن داشتند تا با نگاه معمارانه ای به پنجره به عنوان یک عامل پیوند دهنده ی درون و بیرون توجه کنند. با توجه به این که امروزه بسیاری از ساختمان ها با نماهای شلوغ و پیچیده ای ساخته شده اند، در این پروژه طراح سعی براین داشته تا با توجه به هرج و مرج بصری ایجاد شده توسط جزییات و تزیینات اضافی نمای ساختمان های مجاور، از میزان آشفتگی بصری بکاهد و به آرامش محیطی منطقه کمک کند.

بدین صورت که طراح به گونه ای آگاهانه به پنجره ها شکل داده است که به جای پنجره هایی صرفا بزرگ و با دیدهای مستمر و خسته کننده، چشمان بیننده را با پازلی از قاب های مختلف روبه رو کند که می توانند سطح نما را اسکن و اطلاعات بصری آن را جذب کنند.

همانطور که می دانید نشستن بر سطح زمین یکی از عادات ایرانیان می باشد. طراحی پنجره های کم ارتفاع به کاربران اجازه می دهد تا فضای بیرون را مشاهده نمایند. استفاده از هندسه ی خالص مستطیل برای پنجره ها در عین سکون و آرامش توانسته است با تنوع در ابعاد و اندازه ها و نورپردازی، چشم و ذهن بیننده را به رقص و حرکت وا دارد و به صورت ناخودآگاه به درک کلیت نما دست پیدا کند.

با طراحی این نوع پنجره ها، رقص و حرکت نور و دید های مختلف در درون فضای خانه ادامه پیدا می کند و چشم ساکنین، محیط و منظر بیرون را مانند پازلی متنوع در حالات مختلف زندگی (در حالت مکث و حرکت) کامل کرده و این ادراک بصری دائما در حال تغییر است. آنان نظاره گر رقص باران و برف و ریزش برگ درختان در قاب های مختلفی می شوند و اینگونه است که پنجره به پیوند دهنده ای شاعرانه بین فضای درون و بیرون تبدیل می شود.

این ساختمان به دور از پیچیدگی و به صورت یکپارچه است که با مصالح سنگ سفید رنگ  به نمای خنثی ای تبدیل شده است و به کاربر این اجازه را می دهد تا با نورپردازی فضای داخلی و قرار دادن گلدان های مورد علاقشان، در طراحی نمای خانه ی خود مشارکت کرده و به آن تنوع بخشند. استفاده از عناصر چوبی احساس آشنایی را به کاربر منتقل می کند و یادآور تنه ی درختانی است که در نمای مقابل ساختمان قرار دارد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

کافه رستوران شیدا | گروه طراحی و معماری پلاک ۳

کافه رستوران شیدا | گروه طراحی و معماری پلاک 3 موقعیت: ایران، کردستان معماران: مهران احمدی، محمد امینی مساحت کل: ۵۵۸ مترمربع مساحت زیربنا: ۱۹۳ مترمربع تیم طراحی: فرزانه رحمانی، محسن امینی گرافیست: ساسان محمدی تیم اجرا: فواد حسینی، اِدریس میرزایی، ساسان حسینی عکس: صبا کنعانیان سال آغاز پروژه: ۱۳۹۶

ادامه مطلب »

آپارتمان تهران آنها | معماران رویداد

آپارتمان تهران آنها | معماران رویداد موقعیت: ایران، تهران ، باغ فردوس معماران: زهرا آرمند، مصطفی اميدبخش تیم اجرایی (مدیر، همکاران) : میلاد سعیدی مشاور طراحی داخلی : زهرا آرمند، مصطفی امیدبخش عکس : آرش عاشوری نیا تیم طراحی : مهسا شیخ اکبری سال : 1393-1394 کاربری : مسکونی، آپارتمانی

ادامه مطلب »

باشگاه ورزشی کارن | گروه معماری مشیر

 باشگاه ورزشی کارن | گروه معماری مشیر موقعیت: فارس، شیراز، خیابان صلح ،کوچه 25 معمار: مجتبی هوشنگیان شیرازی همکار طراحی : کسری خواجه ای اجرا: عباس خلیلی پرزانته: مهسا پاک شیر ترسیم : رخساره شکیبایی، علیرضا قاسمی راد، علیرضا ادیبی عکس: آرش اختران گرافیست: محمدرضا عدلو کارفرما: حمید زارع کاربری

ادامه مطلب »

ساختمان اداری 1345 | آتلیه شهرسازی و معماری بائو

ساختمان اداری 1345 | آتلیه شهرسازی و معماری بائو موقعیت: ایران، شیراز معمار : مهدی ذاکر حقیقی تیم طراحی: شیما معصومی، صالح سلطانی، پوریا صالحی طراحی و معماری داخلی: آتلیه شهرسازی و معماری بائو اجرا: ساسان شاپوری نیا مساحت زمین: ۲۴۹ متر مربع (۴۴۶ متر مربع کل زمین، ۱۹۷ متر مربع

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی امیریه | احمد پویامنش

ساختمان مسکونی امیریه | احمد پویامنشموقعیت: قم، شهرک قدس، میدان مولویمعمار: احمد پویا منشکاربری: مسکونیطبقات: زیرزمین و پیلوت و ۴ طبقهمساحت زمین :۳۰۰ مترمربعمساحت فضای ساخته شده: ۱۴۵۰ مترمربعمدیر و مجری پروژه: احمد پویامنشهمکاران اجرا: مهدی امیری، رضاحاورینظارت: حسن ناطقیطراحی سازه: مجید کریمیتاسیسات: امین یوسف لوعکس: علی اسماعیلی، حسن هاشم

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.