Search
Close this search box.
Search

ساختمان مسکونی باغ | معماران اشعری

ساختمان مسکونی باغ ، معماران اشعری
موقعیت: ایران، شیراز
معماران: معماران اشعری
تیم طراحی: زهرا جعفری، افشین اشعری، احسان شعبانی، زهرا رحیمی، الناز امینی خانمانی
ناظر پروژه: امیرحسین اشعری
گرافیک: سارا ناظمی
مجری طرح: اسماء سیرجایی اصل
مهندس سازه: آقای دستغیب
تیم اجرایی: محمد دارابی، سعید جمالی
مهندسی مکانیک: آقای رستم پور
مساحت: ۲۷۰۰ متر مربع
عکس: نوید عطروش
اتمام پروژه: ۲۰۲۱

ساختمان مسکونی باغ جامعه معماران ایران

معماری ساختمان مسکونی باغ اثر معماران اشعری با توجه به ارزش های زیست مجیطی در طراحی نمای انجام شده است. این پروژه با پنل هایی پویا در نمای ساختمان ارتباط بصری با مخاطب برقرار می کند.

کلیات پروژه

این پروژه در خیابان قصرالدشت شیراز طراحی و اجرا شده است. این خیابان به دلیل مجاورت با باغ های قصرالدشت به محله ای سرسبز و خوش آب و هوا معروف است. به دلیل افزایش ساخت و ساز در این مناطق سبز قدیمی، بخش قابل توجهی از پوشش گیاهی از بین رفته است. در شمال غربی ساختمان کوچه ای به عرض ۶ متر وجود دارد که تنها راه دسترسی پروژه به محله می باشد. این دسترسی تنها مانع از دید پروژه می شود. بنابراین این وضعیت بر اهمیت ورودی ساختمان تاکید دارد.

درختان کهنسال روبروی پروژه واقع در مرز بین کوچه و نمای شمال غربی قرار دارد. یکی از دغدغه های اولیه ما اتصال درختان کهنسال به فضای داخلی بود. نما با حفظ درختان موجود شکل خود را به خود گرفت و پانل ها در اطراف درختان حرکت کردند. یکی دیگر از دغدغه های این پروژه ارتباط محیط اطراف ساختمان با فضای محله بود. با حرکت پانل های نما به جلو و عقب، ارتباط بصری مخاطب با پروژه حتی از راه دور ایجاد شد.

ساختمان مسکونی باغ جامعه معماران ایران

طراحی فرم

در نمای شمال غربی (رو به خیابان) برای نزدیک شدن به درختان اطراف پروژه، برش هایی در پوسته نما ایجاد شده است. پانل ها نیز به صورت پویا با توجه به موقعیت درختان شکل گرفته اند تا از نمای دو بعدی یکنواخت و مسطح جلوگیری شود.

فرم های ارگانیک از نما شروع شده است و تا لابی ورودی و پلان داخلی ادامه یافته. بازشوهایی بین پانل های نما طراحی شده است تا بیشترین بازشو به طبیعت بیرون و همسایگی داشته باشد. همانند نمای شمال غربی، در نمای جنوب شرقی پروژه (رو به حیاط)، برای افزایش سرسبزی، فلاور باکس هایی در نظر گرفته شد که زمینه پوشش گیاهی موجود در جلوی پنجره ها را فراهم می کرد. در جلوی این نما یک دیوار بتنی جامد قرار دارد که با اجرای شبکه کنسرو و مشبک سازی به عنوان پایه دیوار سبز فراهم شده است.

ساختمان مسکونی باغ جامعه معماران ایران

جمع بندی نهایی

بازدیدکنندگان می توانند فضای سبز را در فضایی سه بعدی تجربه کنند، زیرا پوشش گیاهی از نما شروع به حرکت می کند، از کف حیاط می گذرد و تا دیوار مقابل امتداد می یابد و خاطره باغ های قدیمی را به یاد می آورد. با توجه به چنین ویژگی در این پروژه، قاب هایی جلو پنجره ها طراحی شده تا نمای جلو را قاب بندی کند. تیم طراحی این پروژه امیدوار است که با پرداختن به ارزش های اجتماعی و زیست محیطی در این گونه پروژه ها بتواند بر کیفیت طراحی پروژه های اطراف اثرگذار باشد.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.