Search
Close this search box.
Search

ساختمان مرکزی صنایع دستی آقاجانی | بومان استودیو

ساختمان مرکزی صنایع دستی آقاجانی | بومان استودیو
موقعیت: ایران، تهران
معماران: ملیحه آقاجانی، علی اسماعیل زاده
تیم طراحی: الهه آقاجانی، صادق حقیقی، محمدرضا فراست
مشاور عمران/سازه: شاپور برومند
تاسیسات الکتریکی: مهدی قندیلزاده
تاسیسات مکانیکی: آرش فردیار
عکس: محمد حسن اتفاق

پروژه با موضوع احداث ساختمان مرکزی صنایع دستی اصفهان در گذر صنایع دستی شهر تهران (خیابان نجات اللهی) به مساحت عرصه ۱۹۷ متر مربع با کاربری “تجاری، اداری و اقامتی” در جوار کلیسای سرکیس مقدس تعریف شد.

دست مایه شکل گیری اثر
سادگی و خلوص- وجود کلیسای سرکیس مقدس در مجاورت نزدیک بنا و دیگر بناهای ارزشمند در بافت، همچنین درخواست کارفرما مبنی بر حداکثر بهره برداری از فضا، طراحی را به سمت سادگی و خلوص حجم سوق داد.

بکارگیری آجر و تزئینات آجر کاری در نما سازی- آنچه مشخص است در هنر و معماری این سرزمین تزئینات تاثیر بسزایی داشته است. تزئیناتی که به جهت همخوانی با مبانی اعتقادی و فرهنگی، به نوع خاصی از انتزاع دست یافته و در تکمیل عملکرد، با ایجاد جنبه های زیبایی شناسی، حضوری تعالی بخش دارد. به همین سبب تنها آرايشی ظاهری صرف محسوب نمیشود و به نوعی عامل وحدت بخش و کامل کننده اثر بوده است. حضور تزئینات در صنایع دستی و معماری  ازجمله “خاتم، پرداز، فیروزه و آجر” و بسیاری از موارد دیگر شاهدی بر این ماجرا است. این تلقی به لحاظ معنایی و زیبایی شناسی در جهت تکمیل حجم خالص ناشی از شرایط و محدودیت های پروژه، طراحی را به سمت استفاده از آجر کاری هدایت کرد. البته باید توجه داشت تناسبات زیبایی شناسی حجمی و رابطه صحیح آن با عملکرد فارق از حضور تزیینات به خصوص در معماری بسیار حائز اهمیت است، اما نقش تزیینات را هم درمعماری گذشته نمی توان نادیده گرفت.

راهبردها
با توجه به موارد مذکور و وجود تعدد کاربری (تجاری ، اداری، اقامتی) و تنوع پلان طبقات،طراحی با ارائه راهکارهایی چون پیوستگی عمودی بازشوها در نما، پوسته دوم در جبهه جنوبی و پوشش پنجره ها با فخر و مدین صورت گرفت. بدین ترتیب ضمن پایبندی به فرم خالص، حداکثر نور طبیعی فضاها نیز تامین گردید.

از طرفی با وجود طبقات اقامتی ساختمان جهت استقرار مهمانان و پرسنل، در دل بافت اداری-تجاری سایت، بکارگیری فخر و مدین در محل گشودگی ها علاوه بر محرمیت فضای داخلی و آرامش بصری بدنه شهری، موجبات اقلیمی وحس مکان در فضای داخلی را نیز تامین کرد.

در ادامه بافت آجری نما با سعی بر حفظ تعادل، ریتم، تناسب و حرکت، با فاصله گرفتن تدریجی از سطح در امتداد بازشوها که از صفر شروع شده و در کنار پنجره ها به حداکثر میرسد، علاوه بر نقش اندازی نورو سایه و پویایی بصری نما ، موجب تاکید نور و سایه در محل بازشوها و همچنین در محل فخرو مدین هاست، گویا نوزایی نور و سایه در نما، قرین خود را در فضای داخل یافته است.

این همنشینی و یکپارچگی آجر در کنار خلوص، سادگی و آرامش، فرصت تامل و تعمق را فراهم می کند که آدمی به معنای اثر بیاندیشد. همنوایی معماری و صنعت دست، در تجلی زیبایی از یک سو و یکپارچگی و همنوایی کالبد، کاربری، شکل و مفهوم در معماری از سوی دیگر.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

ویلای سی کاج | دفتر معماری الشتر

ویلای سی کاج | دفتر معماری الشتر موقعیت: ایران ، اصفهان معمار: دفتر معماری الشتر مساحت: 1500 متر مربع سال: 2016 عکس: فرشید نصرآبادی تولید کنندگان: نماچین هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد.

ادامه مطلب »

مرکز فرهنگی-سینمایی دزفول | فرهاد احمدی

مرکز فرهنگی-سینمایی دزفول | فرهاد احمدی موقعیت: ایران ، دزفول معمار: فرهاد احمدی سال ساخت: 1372-1367 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. نگاه مفهومی به فضا، متن‌گرایی و گرایش به مفاهیم بنیادین معماری

ادامه مطلب »

مجموعه مسکونی سرزمین | دفتر مشاور شهر و اندیشه

مجموعه مسکونی سرزمین | دفتر مشاور شهر و اندیشه معمار: فرود ضرغامم وقعیت: ایران، اصفهان همکاران طراحی: شیوا ثناگو تیم طراحی: مشاور شهر و اندیشه طراحی و معماری: داخلی  فرود ضرغام مجری: گروه فنی و ساختمانی سرزمین اجرای آجرنما: استاد محمد محمدی مساحت زمین: ۱۶۰۰ مترمربع مساحت زیربنا: ۹۶۰۰ مترمربع سال آغاز پروژه: ۱۳۹۶ سال اتمام

ادامه مطلب »

آپارتمان کلاژ | شرکت طراحان و بناکنندگان زاو

آپارتمان کلاژ | شرکت طراحان و بناکنندگان زاوموقعیت: ایران، تهرانمعماران: پارسا اردم، محمدرضا قدوسیتیم طراحی: فاطمه رضاییمساحت: ۱۷۰ متر مربعسال: ۱۳۸۵ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. می توان گفت که طراحان در

ادامه مطلب »
فروشگاه سارنگ سامانه جامعه معماران ایران

فروشگاه سارنگ سامانه | مهندسین مشاور هشت

فروشگاه سارنگ سامانه ، شرکت مهندسین مشاور هشت موقعیت:  ایران، تهران معمار مسئول: شهاب احمدی تیم طراحی: شرکت مهندسین مشاور هشت مساحت: ۲۰ مترمربع اتمام پروژه: ۱۳۹۸ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد.

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی سرو | گروه معماران رواق

ساختمان مسکونی سرو | گروه معماران رواق موقعیت: ایران ، تهران کارفرما : سید مرتضی رضوی نظارت : سید مرتضی رضوی تیم اجرایی: سید یوسف رضوی، امیر حسین منتظر، علی منتظر سازه (طراحی، اجرا) : مهندس قاسم زاده تأسیسات الکتریکی (طراح، مجری) : فربد مقدم تأسیسات مکانیکی (طراح، مجری) :

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.