ساختمان بهرام خان | گروه معماری باراد

ساختمان بهرام خان | گروه معماری باراد
موقعیت: ایران ، تهران ، یوسف آباد ، خیابان شانزدهم
معماران: بهرام بادین‌راد ، ترمه خلدی
همکاران طراحی: ارسلان فیضی راد، آروین جنیدی، بیژن خرم دل مهربان
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: سرمایش: اسپلیت، گرمایش: گرمایش از کف،اسکلت بتنی
مساحت کل ـ زیربنا: ۴۵۰ متر‌مربع، ۱۱۵۰ متر‌مربع
کارفرما: آقای سردشتی
تاریخ شروع و پایان ساخت: مرداد ماه ۱۳۹۳ -   اسفند ماه ۱۳۹۴
عکاسی پروژه: دید استدیو، مرتضی مقدسی

در این پروژه با دو مسئله‌ی اصلی مواجه بودیم؛ ابتدا به دلیل آنکه پلان ساختمان از قبل طراحی شده بود و این طراحی به شیوه‌ای بود که نوع خطوط داخلی پلان با خطوط نمای بیرونی ساختمان، بدون هماهنگی و چشم‌انداز خاصی قرار گرفته بود، باید این ناهماهنگی به انسجام و رفتار هماهنگ با هم می‌رسید. پس در گام اول با استفاده از قرار دادن پوسته‌ای بر روی نما، به مخفی کردن خطوط ناهماهنگ پرداختیم و برای این کار، تصمیم گرفتیم که از متریال چوب در قالب بازشوهایی استفاده کنیم، تا هم احساسی از زندگی به ساختمان تزریق شود و هم با گشایش و بسته شدن این بازشوها، به نوعی به تغییر و حرکت همیشگی در نما برسیم، که این موضوع از ساکن بودن و یکنواختی نما جلوگیری می‌کرد.


مسئله‌ی دوم حیاط پروژه بود که به واسطه‌ی قرارگیری دو رمپ که به پارکینگ‌های ساختمان منتهی می‌شد، کل حیاط تحت‌تاثیر این دو رمپ قرار می‌گرفت، بنابراین شخصیتی بدون روح و فاقد حس زندگی و زیبایی‌شناسی داشت و از طرفی فاقد هرگونه فضای سبز بود. برای حل این مسئله، از میان شکاف دو رمپ فضایی برای جداسازی مسیر عبور انسان و ماشین در نظر گرفته شد که در نهایت به یک باغچه ی عمودی تبدیل شد. وجود این فضا کمک می‌کرد که هم حیاط دارای شخصیتی زنده و دارای روح زندگی گردد و هم با حضور این فضا، انسانی که با آن مواجه می شود، با عبور از میان آن، احساسی از طراوت و سرزندگی در بدو ورود و خروج از ساختمان تزریق شود.
این باغچه ی عمودی، بر روی نما هم کشیده شد و در نهایت به باغ کوچکی در پشت بام ساختمان منتهی شد. همچنین این فضای حیاط در جاهایی از درون دیوار حیاط، برای عابران پیاده هم رویت‌پذیر شد تا احساسی زیبا هم به پیاده‌راه تزریق شود و عابران از دیدن لحظه‌ای آن هم لذت ببرند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما. 

پروفایل شخصی

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه

ورود

علاقه‌مندی‌ها

فیلتر پروژه‌ها

مقاله‌ها

خانه