Search
Close this search box.
Search

ساختمان اداری _ تجاری هیترا | دفتر معماری هوبا طرح

ساختمان اداری _ تجاری هیترا | دفتر معماری هوبا طرح
موقعیت: ایران، تهران
معمار: هومن بالازاده
معمار همکار: الهام سیفی آزاد
تیم طراحی: الهام سیفی آزاد، پریما جهانگرد، مونا رضوی، سعید فرشباف
مساحت: ۵۹۶۰ مترمربع
سه بعدی سازی: مونا رضوی، سعید فرشباف، خشایار عبدالحمیدی، مصطفی داداش پور
ارائه: ماندانا تنباکوئی، شایان عربشاهی، مرجان نراقی
ماکت: مهران علینژاد
فازدو: بابک نصیرآبادی، فاطمه دهقانی
طراحی سازه: محمدرضا رحیم زاده
مهندسی برق: قندیل زاده
مهندسی مکانیک: مهرآوران
مدیر اجرایی: رحیم زاده
مساحت زمین: ۹۳۱/۶۱ مترمربع
عکس: پرهام تقی اف، استودیو دید، خاطره عشقی
سال آغاز طراحی پروژه: ۱۳۹۳
سال اتمام پروژه: ۱۴۰۰
جوایز کسب شده: رتبه ی اول جایزه ی معمارى ايران ١٤٠٠

ساختمان به عنوان یک عنصر واحد شهری، تأثیری اجتناب ناپذیر بر محیط شهری اش دارد. در طول فرآیند طراحی، در نظر گرفتن این اثر متقابل برای ایجاد یک رابطه بین ساختمان و شهر بسیار مهم است. رویکرد طراحان به هر یک از پروژه هایشان به نوعی با این معیار مطابقت داشته است. در پروژه کهن سرام، ماموریت طراحان ایجاد حداقل اختلال صوری در سطح شهر بود. اما در این پروژه؛ فرم، کلید تحقق اصل پروژه بود. در اینجا، عناصر قراردادی در هر دو بخش کلی و مجزا مورد استفاده قرار گرفتند.

ساختمان تجاری – اداری هیترا در تقاطع شیبدار دو خیابان اصلی در محله ولنجک تهران واقع شده است. در کل سایت این پروژه ۱۵ درصد اختلاف ارتفاع وجود دارد. طبقات بالای همکف ساختمان به واحدهای اداری اختصاص دارد. منطقه تجاری و ورودی ها برای ایجاد پاسیوهای سبز در فضای باز جهت استراحت جانمایی شده بودند. این پلت فرم ها با سطوح خیابان در دو طرف ساختمان همسو شده اند تا یک میدان شهری برای عموم ایجاد کنند.

در مخالفت با توسعه شهری رایج در شهر که اکثر ساختمان ها بر اساس منافع شخصی طراحی می شوند، این پروژه سعی دارد با ایجاد فضای عمومی محلی در شهری مانند تهران که به شدت مورد نیاز است، فرصتی را هم برای واحدهای تجاری و هم برای شهر ایجاد کند. این پلتفرم های عمومی کوچک، محله های تهران را به فضاهای پویاتر تبدیل می کند که در آن مناطق تجاری ارتباط بیشتری با مناطق شهری اطراف دارند.

معیارهای اصلی معماری ساختمان اداری-تجاری هیترا ، ارزیابی مجدد مورفولوژی یک ساختمان اداری عادی جهت بهبود کیفیت نور طبیعی و دید بدون تغییر مساحت ساخت بهینه ساختمان بود. آئین نامه استاندارد ساختمان های اداری در تهران حاکی از آن است که مساحت تصرف ساختمان نباید بیش از ۶۰ درصد مساحت زمین + ۲ متر باشد. طبق این قانون، معمولاً بخشی از زمین به عنوان چشمه نور مرکزی برای تامین نور واحدهای مرکزی استفاده می شود. همچنین نسبت مجاز شیشه به سایر مصالح به کار رفته در نما ۴۰ درصد است.

در بررسی های اولیه پروژه، این دو آیین نامه به منظور بهینه سازی نور و دید طبیعی مورد ارزیابی مجدد قرار گرفتند. یکی دیگر از معیارها، ایجاد سیستم یکپارچه برای مناطق تجاری و اداری بود. حجم اولیه پروژه با جابجایی فضای خالی داخلی به سطح شکل گرفته است. این فضای خالی نه تنها ورودی اصلی را تشکیل می دهد، بلکه نور و دید واحدهای مرکزی را نیز فراهم می کند. این مورفولوژی جدید سطح ساختمان در تماس با شهر را افزایش می دهد و افراد را از طریق ورودی خوشایند ایجاد شده به منطقه اداری متصل می کند.

به دنبال شیب موجود سایت، منطقه تجاری پروژه در سه سطح تشکیل شد. دو ورودی (شمال و جنوبی) به بخش اداری وجود دارد که هر دو به لابی اداری مجموعه متصل می شوند. همانطور که قبلا ذکر شد، دو مورد از ملاحظات اصلی ایجاد یک حجم یکپارچه و ارزیابی مجدد شیشه ۴۰ درصدی استفاده شده در نما بود. علاوه بر این، اجتناب از اشکالی که باعث ایجاد اختلال در شهر می شوند، مهم بود.

با در نظر گرفتن تمامی معیارهای فوق، یک نمای دو پوسته یکپارچه با پوسته متخلخل بیرونی که توسط قاب های فلزی آجری تشکیل شده بود، ایجاد شد. ترکیب قاب های آجری و فلزی ماژول هایی را تشکیل می دهد که بازشوهای بزرگ تری را در نما ایجاد می کند. بر اساس این ایده، توده ای همگن شکل گرفت که بر اساس موقعیت مکانی و زاویه دید بینندگان، ترکیبی متفاوت از رنگ های آجری و فیروزه ای را برای بینندگان ایجاد می کند. اندازه قاب ها بر اساس موقعیت آنها در نما متفاوت است. علاوه بر این، پنجره های شیشه ای پیوسته در لایه داخلی دو پوسته امکان نفوذ نور خورشید به واحدهای اداری را فراهم می کند و مصرف برق را در کل ساختمان کاهش می دهد. این دهانه ها دسترسی به پوسته بیرونی ساختمان را فراهم می کند


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
مسکونی شوان جامعه معماران ایران

مسکونی شوان | استودیو طراحی پراگماتیکا

مسکونی شوان ، استودیو طراحی پراگماتیکا موقعیت: ایران، تهران، کامرانیه معمار مسئول: محمدرضا محب علی تیم طراحی: فرزاد حاج شریفی، نسترن نصیری، شیرین تفضلی، علیرضا حسینی پور تیم ارائه : نازنین شریف، فرزاد حاج‌شریفی نظارت : محمدرضا محب علی طراحی تأسیسات برق و مکانیک : مهندس رستگارزاده، مهندس کامیاب مدیریت

ادامه مطلب »

خانه پدر و پسر | امید شفیعی

خانه پدر و پسر | امید شفیعی موقعیت: ایران، اصفهان معمار: امید شفیعی مساحت زیربنا: ۹۰۰ مترمربع عکس: فرشید نصرآبادی سال آغاز پروژه: ۱۳۹۳ سال اتمام پروژه: ۱۳۹۵ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می

ادامه مطلب »

بازسازی نمایشگاه مبلمان رست | دفتر طراحی استاک

بازسازی نمایشگاه مبلمان رست | دفتر طراحی استاکموقعیت: ایران، شیرازمعماران: علی سوداگران، نازنین کازرونیانتیم طراحی: محمدامین زند شاهوارناظر پروژه: علی سوداگرانسه بعدی: نوشین حیدرجانمساحت: ۳۵۰ مترمربعسال آغاز پروژه: ۱۳۹۶سال اتمام پروژه: ۱۳۹۷ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح

ادامه مطلب »
ویلا‌ی شماره 2/ زیبادشت، استودیو معماری سِدروس

ویلا‌ی شماره 2/ زیبادشت | استودیو معماری سِدروس

ویلا‌ی شماره 2/ زیبادشت | استودیو معماری سِدروسموقعیت: کرج، محمدشهر، زیبادشتمعمار مسئول: محمدمهدی سعیدیمعماران: محمدمهدی سعیدی، دنیا فرقانیهمکاران طراحی: مهسا معصوم زاده، میلاد یزدآبادیگرافیک: مریم دبیری، ساناز شعبانیطراح سازه: دکتر حامد نوریطراح منظر: استودیو معماری سِدروسنوپردازی: استودیو معماری سِدروسمجری: مهندس علی همت‌پورشروع طراحی: 1398پایان ساخت: 1401مساحت زمین: 2150 متر مربعزیربنا:

ادامه مطلب »
ویلای پگاه جامعه معماران ایران

ویلای پگاه | امیر خرقانی، الهام اصغر پور

ویلای پگاه ، امیر خرقانی، الهام اصغر پور موقعیت: ایران، تهران، شهریار معمار مسئول: امیر خرقانی، الهام اصغر پور کارفرما: امیر خراقانی مهندسی: مجتبی خلج مشاور سازه: علی حاج غلامیان مساحت: ۱۱۰۰ متر مربع عکس: سروش مجیدی اتمام پروژه:  ۱۳۹۷ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی ناز | دفتر معماری و منظر پایدار ( بهراد تندروی ، سیامک خاکسار )

ساختمان مسکونی ناز | دفتر معماری و منظر پایدار ( بهراد تندروی ، سیامک خاکسار ) موقعیت : ایران ، تهران معماران : بهراد تندروی ، سیامک خاکسار تیم طراحي : نیلوفر موسوی، علی محمدی اصل، آرتور پطروسیان کارفرما: میرفتاح حسینی اجرا: یاشار حسینی نظارت: بهراد تندروی، سیامک خاکسار سازه:

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.