Search
Close this search box.
Search

ساختمان اداری _ تجاری میکا 911 | شهاب علیدوست و همکاران

ساختمان اداری _ تجاری میکا 911 | شهاب علیدوست و همکاران
موقعیت: ایران، تهران، خیابان نلسون ماندلا، بلوار آرش
معماران : شهاب علیدوست، سونا افتخار اعظم، دانیال جباری، بهمن مهربانی
مساحت زمین: ۱۱۲۰ مترمربع
مساحت بنا: ۱۰۰۰۰ متر مربع
عکس: فرشید نصرآبادی
سال: ۱۳۹۶-۱۳۹۷

ساختمان اداری – تجاری میکا ۹۱۱ در منطقه ۳ تهران در خیابان جردن، بلوار آرش بر روی سایتی به مساحت ۱۱۲۰ مترمربع قرار دارد. این پروژه با ساختار بتنی اش، به مساحت ۱۰۰۰۰ مترمربع و شامل ۱۵ طبقه است که ۵ طبقه آن زیر زمین با پارکینگ و سایر تجهیزات، طبقه همکفش با کاربری تجاری در بخش جنوبی، ورودی لابی اداری در بخش شمالی آن و ۹ طبقه آن واحد اداری می باشد. سیستم سرمایشی پروژه چیلر و سیستم گرمایشی آن شامل یک موتورخانه مرکزی است که در خرداد سال ۱۳۹۷ به اتمام رسید.

با توجه به موقعیت ساختمان در بافت شهری، این پروژه یک ورودی مستقل از بخش شمالی به عنوان ورودی واحدهای اداری و ورودی سمت جنوبی به عنوان ورودی فضاهای تجاری و طبقات پارکینگ دارد. ایده اصلی طراحی ایجاد تمایز بین کاربری فضای داخلی پروژه، به صورت تفکیک فضای اداری دوگانه در دو حجم مجزا در طبقات بالا و فضای تجاری در طبقه همکف، در یک ساختار همگن و یکپارچه است.

بر این اساس حجم اصلی ساختمان در بخش اداری به دو حجم اصلی تقسیم شد تا هویت و تفکیک فضای داخلی را در نما مشخص شود و در عین حال حفره های موجود در طبقات میانی می توانند به عنوان تسهیل نفوذ نور طبیعی به سطوح داخلی پلان طبقات استفاده شوند. به علاوه جهت برآورده ساختن خواسته های کارفرما فضای تجاری، به دو واحد مجزا تفکیک گردید و همچنین جهت هماهنگی طبقات فوقانی با طبقه همکف، حفره یاد شده در طبقه همکف طرح ریزی شد.

به منظور ایجاد یکپارچگی پوسته بیرونی و القای هویت واحد به مجتمع ، نمای جنوبی به یک شبکه مدولار تبدیل شد. حرکت این مدول ها در راستای شرقی و غربی ضمن ایجاد تراس هایی مستقل برای بعضی از واحد های اداری، سعی گردید اشاره ای استعاری به راهکار گوشه سازی در معماری ایرانی، با بکارگیری هندسه تکرار پذیر برای تغییر فرم توده بنا، ارائه گردد.

یکی از اهداف اصلی در طراحی کنترل نور می باشد. بدین منظور و جهت ایجاد فضای اداری مناسب، پوست دوم مطابق با ساختار مدولار نما و ساخته شده از آلومینیوم طراحی شده است که با استفاده از بازی نور و سایه و همچنین می تواند یک محیط داخلی اختصاصی ایجاد کند و امکان اجرای فضای سبز در طبقات بعنوان طرح توسعه آینده زیر نظر مدیریت واحد مجموعه را فراهم سازد.  همچنین با استفاده از این رویکرد برای طراحی نمای شمالی ، هویت بصری ساختمان در دو طرف شمالی و جنوبی با هم هماهنگی کامل دارد.

در ساماندهی فضای داخلی ساختمان ، ابتدا محور گردش کل مجموعه در مرکز ساختمان و در انتهای ضلع شمالی با هدف فراهم کردن دسترسی مستقیم به واحدهای اداری دوگانه شکل گرفت. علاوه براین جایگذاری فضای خدماتی در هر واحد به گونه ای انجام شده است که می تواند علاوه بر متمرکز کردن ارائه خدمات ، حداکثر انعطاف پذیری را در فضای اداری ایجاد کند.

در پایان باید اشاره کرد که پروژه معماری ساختمان اداری – تجاری میکا ۹۱۱ به منظور سازماندهی یک ساختمان اداری با متراژ متوسط در فضایی با تمرکز بالای کاربری اداری در شهر تهران احداث گردید. بر این اساس و در طی مراحل طراحی پروژه، تیم طراحی همیشه سعی بر در نظر داشتن تکنولوژی را داشته و آن را به صورت متعادل در احداث بنا به کار گیرد. همچنین در نظر گرفتن اقتصاد پروژه و پیروی از اهداف سرمایه گذاری و همچنین نگاهی استعاری به معماری غنی ایرانی در راستای خلق اثری متمایز در عین حال متباین با بافت شهری اطراف گام بردارد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

ویلای مانلی | دفتر معماری زاویه

ویلای مانلی | دفتر معماری زاویه موقعیت: ایران ، نور ، رویان معماران : مریم علوی، مهدی مرزیاری، حسین محمودی، حمیدرضا آل داوود کارفرما : شرکت آباد گستر مهرگان تیم اجرایی (مدیر، همکاران) : شرکت محمودی و همکاران سازه (طراحی، اجرا) : پیمان تقوایی سال : 1383-1385 کاربری : مسکونی،

ادامه مطلب »

ساختمان شیمی گیاه | گروه معماری اشعری

بازسازی و تعمیرات ساختمان شیمی گیاه | گروه معماری اشعری موقعیت: ایران، شیراز معمار: امیرحسین اشعری تیم طراحی: زهرا جعفری، الناز امینی خانیمنی، احسان شبانی، زهرا رحیمی، احسان سرشناس متراژ: ۲۰۰۰ مترمربع مهندس سازه: گروه ساختمانی تچرا مهندس مکانیک: گروه ساختمانی تچرا لنداسکیپ: احسان شبانی، زهرا رحیمی تیم اجرایی: گروه

ادامه مطلب »

ویلای برادران والفی | مرتضی زرکلامی

ویلای برادران والفی | مرتضی زرکلامی موقعیت: ایران، چالوس ، شهرک رسمی توریستی‌‌ـ‌تفریحی نمک‌آبرود، شهرک پزشکان و مهندسین ، محله‌ی هشت معمار: مرتضی زرکلامی همکاران اجرا: مهدی زرکلامی و حمید والفی همکاران مکانیک و برق: حسین انگورج تقوی و همکاران همکاران سازه: محمود مرادی و همکاران، نماینده ی کوبیاکس در غرب

ادامه مطلب »
ویلای باغ شهر جامعه معماران ایران

ویلای باغ شهر | استودیو معماری تجربه

ویلای باغ شهر ، استودیو معماری تجربه موقعیت: ایران، شهرکرد معمار مسئول: حسین سودوی تیم طراحی: مریم سودوی، ستاره سلیمانی، عارفه علی اکبری، زهرا وکیلی مهندس مکانیک: علیرضا نادر تهرانی مهندس برق: حمیدرضا ایرج منش مهندس ساختمان : امین کوهیان مساحت : ۴۶۰ متر مربع عکس: استودیو دید اتمام پروژه:

ادامه مطلب »
سه خانه، یک خانواده جامعه معماران ایران

سه خانه، یک خانواده | وحید نسیمی

سه خانه، یک خانواده ، وحید نسیمی موقعیت: ایران، کاشان معمار مسئول: وحید نسیمی تیم طراحی: مهرنوش بابایی، رضا نسیمی، زهره شاه‌حسینی، سارا سلطانیان طراحی و معماری داخلی: وحید نسیمی مجری: وحید نسیمی، سعید همتی نوع تاسیسات: فن‌کویل سقفی توکار، چیلر کارفرما: محمد نبی مهندس سازه: مصطفی شب‌خوان نوع سازه: فلزی مساحت زمین: ۷۳۰ مترمربع

ادامه مطلب »

کافه گاراژ | دفتر طراحی ری‌راد

طراحی داخلی کافه گاراژ | دفتر طراحی ری‌راد موقعیت: ایران، کرمان معمار: علی راد تیم طراحی: بهروز نخعی طراحی و دکوراسیون داخلی: علی راد مساحت: ۲۷۰ متر‌مربع سال: ۱۳۹۶ عکس: اشکان دبستانی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.