Search
Close this search box.
Search

رستوران هم هوا | دفتر معماران پاد

رستوران هم هوا | دفتر معماران پاد
موقعیت: ایران، تهران
معمار: محمدیاسر موسی پور
مساحت: ۸۵ مترمربع
تیم طراحی: کیمیا ساری ، زهرا حاتمی ، غزل موسوی
مدیر اجرایی: امیرحسین صادق میرزایی
عکس: پرهام تقی اف
سال: ۱۴۰۰

آستانه معماری ابزاری عملیاتی برای ترسیم شرایط داخلی می باشد که در عین متمایز بودن با شرایط بیرونی مرتبط است. همان دستگاه معماری، امکان مذاکره بین مالکیت مالک و شهری که بین همه مشترک است را فراهم می کند.
پاندمی COVID-19 اساساً نحوه درک دوگانگی endo-exo عموم مردم را تغییر داده است. همه ما نسبت به میکروب های ناشناخته احساس ترس داریم، نوعی از جرموفوبیا که منجر به ترس عمیق از به اشتراک گذاشتن فضای داخلی با دیگران شده است. به دلیل جریان هوا، ذهن به طور خودکار شرایط بیرونی را به عنوان یک پیکربندی امن تر برای زندگی مشترک در فضا توصیف می کند.

در این میان رستوران ها و کافه هایی که دارای حیاط و تراس بودند از یک مزیت رقابتی جدی برخوردار شدند. اما آیا نیروی پندمی می تواند به تولید تایپ های فضایی تازه ای بیانجامد که قطعات شهری بدون حیات و تراس را نیز از کیفیات فضای باز برخوردار نماید؟
هم هوا رستورانی است که چنین ایده ای را در مرکز شهر تهران در فضایی به وسعت ۸۵ متر مربع بررسی می کند. در این تجربه طراحان درون مغازه یک کوچه بن بست ایجاد کردند که یک سمت آن فضای شیشه ای آشپزخانه قرار دارد و سمت دیگر آن محلی برای غذا خوردن در حاشیه کوچه است. این استراتژی به ما این امکان را میداد که فضای داخل را با الگوی فضای خارج طراحی کنیم و به سوی ایجاد فضایی باز برای مغازه ای حرکت کنیم که چنین قابلیتی را نداشت. حذف مبلمان غذاخوری و استفاده از سکوهایی در تداوم با کفسازی این کوچه، گام دیگری در نزدیک شدن به این هدف یعنی خارجی سازی فضای داخلی بود. در این آزمایش با بیرونی سازی فضای داخلی، آستانه معماری که با شهر ارتباط برقرار می‌کند حذف می شود و خیابان عملاً تا قلب محوطه گسترش می یابد و با نقطه ی مقابلش در یک آینه انعکاسی ملاقات می‌کند.

در این مجموعه معماری شهرمانند، فناوری های کنترل آب و هوا در فضای باز به کار گرفته شده اند تا آسایش اقلیم را برای ساکنان تضمین کنند. این پروژه پیشنهادی متواضعانه برای یک شهر پسا کووید است که در آن معماری و شهر برای رسیدگی به انواع جدیدی از فوبیاهای واقعی و خیالی در هم تنیده شده اند.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.