رستوران خط آسمان | گروه معماران اکنون

رستوران خط آسمان ، گروه معماران اکنون 
موقعیت: ایران، مازندران، تنکابن، کیلومتر 3 کمربندی تنکابن به رامسر
معمار مسئول: همایون همرنگ، مرتضی محرابی
تیم طراحی: گروه معماران اکنون
کارفرما: پوریا محتشم‌خانی
مساحت زمین:  440 متر مربع
مساحت زیربنا: 390 متر مربع
عکس: همایون همرنگ، وحید حسن عباسی
اتمام پروژه: 1397

رستوران خط آسمان جامعه معماران ایران

شهری فراموش‌شده درون شهر جدید.
بسیار دیده و شنیده‌ایم که به معماری زیبا و پر معنی فلات مرکزی ایران پرداخته شده است، آنها را سبک‌شناسی کرده‌اند، بسیار دقیق آرشیو (رولوه) شده‌اند، از کتاب‌های مرحوم پیرنیا گرفته تا آندره گُدار و بسیاری از محققین ایرانی و خارجی، این بسیار شایسته بوده و هست، زیرا بیش از ۷۰ درصد اقلیم این سرزمین گرم و خشک است، و در نتیجه‌ی این امر بیشتر شهرهای این سرزمین دارای معماری خشتی و آجری هنرمندانه‌ای است.
ولی کمی دورتر در حاشیه‌ی بزرگترین دریاچه‌ی دنیا و شمالی‌ترین بخش ایران، فرهنگ و هنر و معماری ساده، همگون با طبیعت و بسیار کارآمد شکل گرفته بود.
از آنجایی که در هیچ برهه‌ای از تاریخ به معماری این اقلیم آنچنان پرداخته نشد، در نتیجه بخش اعظمی از آن به دست فراموشی سپرده شده است.
با توجه به این پیشینه و هجوم خیل کثیری از مردم و نهادها به این اقلیم سرسبز و خوش آب و هوا اکنون با سرعتی بسیار زیاد رد پای این معماری و فرهنگ بومی، مانند جنگل‌های هیرکانی و اکوسیستم اقلیم، در حال از بین رفتن است.

رستوران خط آسمان جامعه معماران ایران

از این‌رو، پس از ارجاع این پروژه به ما، پس از بررسی‌های میدانی و باتوجه به قرارگیری پروژه در نقطه‌ی عطف و جداره‌ی شهر تصمیم بر آن شد، تا بازتابی بسیار کلی و خوانا از خط آسمان شهر (تنکابن، شهری در غربی ترین بخش استان مازندران) را به صورت اتفاقی و با استفاده از مواد و مصالحی بسیار آشنا، یعنی چوب، به وجود بیاوریم تا دست‌کم خاطره‌ی شهرهایی با سقف‌های شیروانی را حفظ کنیم.
پروژه‌ی رستوران خط آسمان یک پروژه‌ی بازسازی است، یک ساختمان قدیمی در بخش انتهای زمین قرارداشت و فضای مابین ساختمان تا ابتدای زمین خالی بود، ما با توجه به برنامه‌ی فیزیکی موجود و درخواست کارفرما مبنی بر عدم تغییر در پلان و تخریب ساختمان قدیمی، ساختمان اصلی با ارتفاع ٧ متر را به عنوان بلندترین جداره فرض کرده و با الگویی شایسته از سقف‌های شیروانی و چوب پوشاندیم، و با مکانیسمی الکتریکی بخشی از این جداره‌ی چوبی را به عنوان نورگیر و درب ورودی باز و بسته شونده و متحرک ساختیم.
در بخش ورودی زمین نیز یک سردر ورودی با الگوی سقف‌های شیروانی و متریال چوب در ارتفاع ٣ متر قرار دادیم، و در فضای بین سردر ورودی تا ساختمان اصلی کلبه‌هایی کوچک و بزرگ در ارتفاع حدود ٤ متر قرار دادیم، تا بدین وسیله با نگاه به مجموعه حس نگاه به شهری با سقف‌های کوتاه و بلند را درک کنیم.
حس فضا در هنگام عبور از سردر ورودی و گذر از میان کلبه‌ها و چمنزار و رسیدن به ساختمان اصلی بسیار خاطره‌ساز و یادآور حضور در طبیعت، شهرها و روستا‌های قدیمی شمال را به خاطر بیننده می‌آورد.
این مجموعه با متراژ ۴۴۰ متر مربع، فضایی برای پذیرایی از ۱۳۳ مهمان را فراهم آورده است.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
خانه باغ برج جامعه معماران ایران

خانه باغ برج | استودیو معماری “با”

خانه باغ برج ، استودیو معماری “با” موقعیت: ایران، اصفهان، مشتاق اول کوچه باغ برج معماران: بابک کریم‌پور، علی شفیق طرح آجر چاربر: سروش اسدی مجری: بابک کریم‌پور، امید اشراقی گرافیک: علی شفیق کارفرما: مهدی فخر طاها نماکار: محمد حق‌نواز مساحت زمین: 100 متر‌مربع مساحت زیربنا: 290 متر‌مربع عکس: محمد

ادامه مطلب »
مجتمع بوم گردی پورداروم جامعه معماران ایران

مجتمع بوم گردی پورداروم | محمدرضا کهزادی

مجتمع بوم گردی پورداروم ، محمدرضا کهزادی موقعیت: ایران، تنکابن معمار مسئول: محمدرضا کهزادی معمار اجرایی: میلاد عابدینی حوزه: ۹ متر مربع عکس: استودیو دید، بنیامین جهانشاهی اتمام پروژه: ۲۰۲۲ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »
گالری سفید جامعه معماران ایران

گالری سفید | دفتر معماری شیفت

گالری سفید ، دفتر معماری شیفت موقعیت: ایران، تهران معماران مسئول: رامبد ایلخانی، نشید نبیان تیم طراحی: رامبد ایلخانی، نشید نبیان، احسان کریمی، پرنیان قائمی، درنا مصرزاده مدیر پروژه: نازنین جواهری گرافیک و ارائه: نغمه اسدبیگی، مهتا امین علی، محمدحسن توانگر، امیر فلاحی اجرا: دفتر معماری شیفت مشاور اجرا: همایون

ادامه مطلب »
خانه اول جامعه معماران ایران

خانه اول | نیما میرزا محمدی

خانه اول ، نیما میرزا محمدی موقعیت: ایران، تهران، فرمانیه، آبکوه چهارم معمار مسئول: نیما میرزا محمدی تیم طراحی: ملیکا میرمیران شرکت مشاور: فضای فرا تهی مدیر اجرا: نیما میرزا محمدی تیم اجرا: آناهیتا امیدوار طراح سه بعدی: ملیکا میرمیران، امیرمحمد بروجردیها گرافیست: نگین اصانلو کارفرما:‌ امیروالا توسلی مساحت: ۱۷۰ مترمربع عکس: نیما

ادامه مطلب »
اداری نشاط جامعه معماران ایران

اداری نشاط | امیرحسین علوی‌زاده

اداری نشاط ، امیرحسین علوی‌زاده موقعیت: ایران، تهران، پاسداران، گل نبی، ناطق نوری شمالی (زمرد)، پلاک 18 معمار مسئول: امیرحسین علوی‌زاده دفتر طراحی: آرکافیس کارفرما: معصومه کمالی‌خواه مجری: داود علوی‌زاده مهندس تاسیسات: حسام سیدحسینی مهندس سازه: بابک علی‌پور مساحت زمین: 380 مترمربع مساحت زیربنا: 2400 مترمربع عکس: پرهام تقی‌اف اتمام پروژه: 1395 هشدار! تمامی

ادامه مطلب »
گالری انعکاس جامعه معماران ایران

گالری انعکاس | معمار استودیو

گالری انعکاس ، معمار استودیو موقعیت: ایران، اردبیل، چهارراه بازار معماران مسئول: محسن نوروزوند، نگار سریع‌الاطلاق فرد طراحی و دکوراسیون داخلی: معمار استودیو کارفرما: امین نبی زاده مساحت زیربنا: 36 متر‌مربع عکس: محسن نوروزوند اتمام پروژه: 1394 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.